Diabetesforeningen

Diabetesforeningen: Ny regering sætter kurs mod et sundere Danmark

2.6.2026 16:06:09 CEST | Diabetesforeningen | Pressemeddelelse

Del

Regeringsgrundlaget varsler tiltrængt fokus på forebyggelse og sundhed som afgørende investeringer for et sundere Danmark.

Der er stærke takter for sundhed og forebyggelse i regeringsgrundlaget for den nye regering, som netop er præsenteret.  

Det sunde valg bliver nu lidt lettere med nulmoms på frugt og grønt. Der skal investeres i teknologi, der kan forebygge alvorlige følgesygdomme for mennesker med diabetes. Mærkesager, som Diabetesforeningen har kæmpet for i en årrække.  

- Regeringsgrundlaget viser i store træk det politiske mod til at investere målrettet i forebyggelse og sundhed, vi længe har efterspurgt. Det er der grund til at glæde sig over. Både på vegne af den enkelte patient og borger – og hele Danmark, siger Claus Richter, administrerende direktør i Diabetesforeningen.  

Ud over nulmoms på frugt og grønt og diabetesteknologi, vil regeringen blandt andet oprette en forebyggelsesfond, der skal investere i forebyggende initiativer med dokumenteret effekt. Regeringen vil også løfte den tidlige, opsøgende opsporing - og så skal der sættes tempo på udrulningen af kronikerpakkerne. Alle vigtige politiske mærkesager for Diabetesforeningen.  
 
Rigtigt skifte for sundhedspolitikken 
384.500 danskere har diabetes og sygdommen koster årligt samfundet mindst 13,3 milliarder kroner. De største poster er behandling af de alvorlige følgesygdomme, som diabetes kan medføre, og til tabt indtjening som følge af førtidspension og sygefravær.  

Derfor har Diabetesforeningen længe kaldt på en mere systematisk og ambitiøs plan for forebyggelsen af kronisk sygdom. Claus Richter glæder sig over, at partierne i den nye regering har lyttet.  

- Vi bevæger os fra et sundhedsvæsen, der venter på, at folk bliver syge, til et, der investerer i at holde dem raske. Det er det rigtige skifte sundhedspolitikken for Danmark, siger Claus Richter.  

Han opfordrer samtidig regeringen til at gøre ambitionerne til forpligtende mål:  

- Flere sunde leveår er den bedste investering, vi kan foretage os. Derfor må det næste skridt være at gøre flere sunde leveår til et nationalt mål, vi kan følge og måle os på, siger Claus Richter. 

Kontakter

Billeder

Om Diabetesforeningen

Diabetesforeningen kæmper for at komme diabetes til livs. Opdage sygdommen i tide. Forebygge at den udvikler sig. På sigt at kunne helbrede den. Og hver dag løfte livskvaliteten for dem med sygdommen inde på livet. Diabetesforeningen begyndte sit virke i 1940 og har omkring 90.000 medlemmer. Hovedsædet ligger i Glostrup.

Følg pressemeddelelser fra Diabetesforeningen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Diabetesforeningen

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye