Vejdirektoratet

Presseinvitation: Kom med til brofest

1.6.2026 13:57:06 CEST | Vejdirektoratet | Presseinvitation

Del

Den 6.-7. juni er der brofest på den nye Dronning Margrethe II’s Bro, som afløser den gamle Storstrømsbro. 

Foto af den nye Dronning Margrethe II's Bro
Der er stor fest på den nye Dronning Margrethe II's Bro i weekenden 6.-7. juni Foto: Vejdirketoratet

Lørdag den 6. juni arrangerer Vordingborg Motions Cykelklub et cykelløb, og Vejdirektoratet fejrer broen med kongeligt besøg, taler og gåtur over den 4 kilometer lange bro. 

Søndag den 7. juni står på motionsløb arrangeret af Vordingborg Kommune og Guldborgssund Kommune i samarbejde med DGI Storstrømmen.

Programmet for lørdag den 6. juni forventes for nuværende at se således ud:

•    Kl. 08.00: Cykelløb begynder fra Masnedø
 
•    Kl. 11.00: Parkeringspladsen åbner på Masnedø og på Falster
 
•    Kl. 11.00: Eventpladsen åbner
 
•    Kl. 12.00: Broen åbner for gående fra Masnedø og fra Falster-siden
 
•    Kl. ca 12.30: H.M Dronning Margrethe tager den sidste biltur over den gamle Storstrømsbro fra Falstersiden. I dronningens kortege vil der blandt andet være en af de veteranbiler, der var med i følget, da dronningens farfar Kong Christian X åbnede broen i 1937. Det vil være muligt for pressen at stå for enden af Storstrømsbroen på Masnedøsiden og tage billeder af dronningens kortege. 

•    Kl. 12.50:  Kortegen ankommer til eventpladsen, Finlandsvej, 4760 Masnedø. Her vil der være pressepools for akkrediterede journalister og fotografer

•    Kl. 13: Det officielle program med taler af blandt andre Vejdirektoratets direktør Jens Holmboe, borgmester i Guldborgsund Kommune Simon Hansen, borgmester i Vordingborg Kommune Michael Seidin Larsen o.a begynder.

•    Kl. 13.30: Dronning Margrethe forlader scenen og kører ad Dronning Margrethe II´s Bro mod Falster.

•    Kl. 13.40: Dronning Margrethe stopper ved pylonen midt på broen for at se udsmykningen med navnet på pylonen. Der vil være pressepool. Der forventes at være mange mennesker.

•    Kl. 13.50: Dronning Margrethe forlader broen og kører videre mod Falster.

Akkreditering

Brofest.dk er der yderligere oplysninger. Det er også her, pressen skal akkreditere sig.
Vær opmærksom på at en enkelt journalist eller fotograf ikke kan nå at være alle tre steder – den gamle bro, eventplads og midt på den nye bro -  da der er langt mellem begivenhederne. 

Kontakter

Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon

Tlf:33 38 10 43

Vibe ReetzPressechef, Vejdirektoratet

Tlf:21801275

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye