Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring
1.6.2026 13:00:00 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, om sommerferien er i fare pga, brændstofmangel? Om man må tage sit el-løbehjul med til Tyskland? Og om forsikringen dækker revner i soklen på dit hus?

Hver eneste dag rådgiver og vejleder Forsikringsoplysningen danskere med forsikringsrelaterede spørgsmål og med hjælp til at forstå forsikringsselskabers kendelser. På baggrund af de mange henvendelser, samler forsikringseksperterne de oftest stillede spørgsmål og svar, og dem kan landets redaktioner frit kan benytte ved henvisning til Forsikringsoplysningen. De medfølgende billeder kan benyttes frit ved kreditering af fotograf.
Juni 2026:
Spørgsmål - Er vores sommerferie i fare pga. brændstofmangel?
Vi skal til Kreta på sommerferie. Vi har selv arrangeret rejsen og selv bestilt flybilletter og overnatning. Begge dele er købt sidste år, længe før krigen i Mellemøsten brød ud, og vi har derfor betalt langt mindre for flybilletterne, end de vil koste nu.
Jeg har fulgt lidt med i medierne og kan se, at SAS bl.a. har aflyst flere afgange i april og maj pga. mangel på brændstof. Hvad gør vi, hvis der ikke kommer ro på situationen, og hvis vores fly bliver aflyst?
Dækker rejseforsikringen? Og ville det have været anderledes, hvis vi havde købt en pakkerejse?
Svar fra Forsikringsoplysningen:
Som udgangspunkt dækker rejseforsikringen ikke flyaflysninger. Det er flyselskabet, der skal sørge for, at du bliver ombooket, eller at du får udbetalt det, du har betalt for flybilletterne, og så må du selv sørge for nye billetter. Ender det med, at I ikke kan komme afsted, dækker rejseforsikringen formentlig heller ikke eventuelt mistede hotelovernatninger.
Hvis I havde købt rejsen som en pakkerejse, er det rejsebureauet, der skal sørge for, at I enten bliver ombooket til en anden afgang, eller at I får refunderet hele rejsens pris.
Det er muligt i nogle forsikringsselskaber at købe en ekstradækning for flyforsinkelser og/eller flyaflysninger, men det er op til det enkelte selskab, hvilke vilkår der gælder for dækningen.
Spørgsmål - Må jeg lovligt køre på mit el-løbehjul i Tyskland?
Jeg vil gerne tage vores el-løbehjul med på campingferie til Tyskland, men jeg er lidt i tvivl om reglerne der. Løbehjulet kan køre max. 20 km/t og er forsikret gennem vores indboforsikring, men er det nok?
Svar fra Forsikringsoplysningen:
Der gælder meget stramme regler for el-løbehjul i Tyskland. Der er bl.a krav om at løbehjulet er udstyret med en nummerplade, og der skal fremvises bevis for ansvarsforsikring. Kan man ikke det, risikerer man både at få en bøde og at løbehjulet konfiskeres.
Da danske el-løbehjul ikke er udstyret med nummerplade, kan vi ikke anbefale, at man kører på det i Tyskland.
Spørgsmål - Hvad gør jeg, hvis jeg opdager en revne i soklen på mit hus?
Jeg har opdaget revner forskellige steder i soklen på mit hus. Der er både nogle små svindrevner, men også enkelte som er større og dybere.
Jeg ved godt, at forsikringen som udgangspunkt ikke dækker det, men hvad kan jeg gøre for at undgå at der sker yderligere skade?
Og hvad siger forsikringen egentlig i forhold til dækning, hvis der fx trænger vand ind i revnerne og fugten derefter trænger ind i huset? Dækker forsikringen det?
Svar fra Forsikringsoplysningen:
Det er korrekt, at forsikringen ikke dækker almindelige revner i yder- og indervægge, hvis der ikke er tale om en følgeskade af en dækningsberettiget skade.
Som husejer har man en generel vedligeholdelsespligt, og det betyder, at hvis der opstår en skade som følge af manglende vedligeholdelse eller manglende udbedring af en skade, kan man ikke have en berettiget forventning om at få skaden udbedret af forsikringen.
Du skal derfor få undersøgt omfanget af revnerne hurtigst muligt og derefter udbedret dem, så der ikke trænger vand ind og forårsager yderligere skade.
Nøgleord
Kontakter
Anne Garde SlothuusForsikringsoplysningen
Tlf:+4541919145ags@fogp.dkBilleder
Links
Fakta om Forsikringsoplysningen
Forsikringsoplysningen har i 90 år ydet uvildig rådgivning til Danmarks forbrugere, der kan ringe eller skrive for at få råd og vejledning af forsikringseksperter om forsikringsforhold.
Alle kan kontakte Forsikringsoplysningen på telefon 41 91 91 91 tirsdag – torsdag 9.00-11.30 og 12.30-15.00, eller via på vores hjemmeside https://forsikringsguiden.dk/forsikringsoplysningen/.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Ny opgørelse: Pensionsbranchen har investeret 260 mia. kroner i vækstsegmentet1.6.2026 10:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Den danske pensionsformue er allerede i dag med til at understøtte udviklingen af nye vækstvirksomheder gennem sine investeringer. Men det nye Folketing har en god mulighed for at sætte en klar kurs for, hvordan vi styrker konkurrenceevnen for at fremme europæiske og danske investeringer – herunder også i vækstsegmentet, vurderer brancheforeningen Forsikring & Pension.
F&P: Offentlig-privat samarbejde kan give langt mere velfærdsbyggeri for pengene25.5.2026 07:23:56 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange store offentlige anlægsprojekter ender i forsinkelser og enorme budgetoverskridelser, og det kalder på nytænkning. Det mener forsikrings- og pensionsbranchen, F&P, der foreslår en kommende regering at sikre mere velfærd til aftalt pris og tid gennem en ny model for offentlig-privat samarbejde.
F&P: Sygemeldinger eksploderede under corona-krisen – og forbliver på højt niveau23.5.2026 08:30:11 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes langvarige sygemeldinger eksploderede under COVID-nedlukningen, men tallet er aldrig faldet tilbage på samme lave niveau som før corona. Det viser nye beregninger fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen. Samtidig viser branchens egne tal, at stadig flere unge får erstatning for tabt erhvervsevne gennem deres pensionsordning. Bekymrende udvikling, mener F&P.
Danmarks grønne omstilling er tilbage på sporet21.5.2026 09:56:57 CEST | Pressemeddelelse
Statens udbud på etablering af 1,8 GW havvind i Nordsøen og Kattegat er i dag udmøntet med indkomne bud. En god dag for Danmarks grønne omstilling, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
1 mio. kr. ryger fra danskernes pension i overset skat8.5.2026 09:35:37 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse viser, at en typisk dansker over et helt liv betaler omkring 1 million kroner i skat af sit pensionsafkast. Det svarer til næsten en fjerdedel af den samlede pensionsformue –en skat, som indbringer milliarder til statskassen uden at påkalde sig megen opmærksomhed. Der er behov for en politisk anerkendelse af skattens betydning for den enkelte danskers pensionsøkonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

