EU-Parlamentet anbefaler plads til havbrug: Danmark bør følge den europæiske retning
1.6.2026 08:16:28 CEST | Dansk Akvakultur Producentorganisation | Pressemeddelelse
Europa-Parlamentet sender et klart signal om, at akvakultur og havbrug skal have en reel plads i den maritime planlægning. Det er en vigtig anerkendelse af akvakultur som en strategisk fødevaresektor, mener Dansk Akvakultur Producentorganisation.

Europa-Parlamentet anbefaler, at akvakultur sikres bedre adgang til havarealer i Europa. Det skal blandt andet ske gennem en revision af EU’s direktiv om maritim fysisk planlægning, hvor der etableres prioriterede områder for fiskeri og udpegede områder til bæredygtig akvakultur, herunder havbrug.
Dansk Akvakultur Producentorganisation ser anbefalingen som en vigtig og meget positiv melding for dansk og europæisk havbrug.
- Det centrale budskab fra Europa-Parlamentet er, at havbrug og akvakultur skal have en plads på havet. Det er en vigtig anerkendelse af, at akvakultur er en strategisk fødevaresektor, som skal tænkes ind i fremtidens havplanlægning - ikke ud af den, siger René Christensen, direktør for Dansk Akvakultur Producentorganisation.
Europa-Parlamentet peger på, at den stigende konkurrence om havarealer skaber behov for en mere balanceret planlægning. Derfor anbefales det, at akvakulturproducenter beskyttes mod ubalancer i adgangen til marine områder.
Samtidig anbefaler Parlamentet, at medlemslandene i udpegede akvakulturområder skal fremme udstedelse af tilladelser og reducere regulatoriske barrierer.
- Hvis Europa skal styrke sin fødevareforsyning og udvikle kystområderne, er det nødvendigt, at der også er plads til havbrug. Det kræver klare rammer, egnede lokaliteter og en myndighedsbehandling, der er faglig, forudsigelig og effektiv, siger René Christensen.
Dansk Akvakultur Producentorganisation fremhæver, at anbefalingerne er særligt relevante i Danmark, hvor havbrug i stigende grad diskuteres som en del af havplanlægningen. Ifølge organisationen bør Danmark tage Europa-Parlamentets signal alvorligt og sikre, at havbrug behandles som en legitim og strategisk del af fremtidens fødevareproduktion.
Den danske fiskeriaftale understøtter også, at akvakultur og havbrug skal være en del af fremtidens fødevareforsyning. I aftalens punkt 19 fremgår det, at der skal sikres stabile rammer for udviklingen i akvakultursektoren, og at havbrugsproduktion indgår som en vigtig del af den samlede fødevareforsyning af fiskeprodukter.
- Det er positivt, at både Europa-Parlamentet og den danske fiskeriaftale peger på, at akvakultur og havbrug har en rolle i fremtidens fødevareproduktion. Nu er det afgørende, at de politiske intentioner omsættes til konkret havplanlægning, hvor der faktisk udpeges egnede arealer til bæredygtig akvakultur og havbrug, siger René Christensen.
Europa-Parlamentet anbefaler desuden, at Kommissionen overvejer at fremsætte forslag om en fælles europæisk akvakulturpolitik. Parlamentet lægger samtidig op til, at akvakultur formelt anerkendes i EU-lovgivningen som en strategisk sektor med betydning for fødevaresuverænitet og udvikling af kystområder.
For Dansk Akvakultur Producentorganisation er det afgørende, at fremtidens regulering bygger på dokumentation, miljøfaglighed og langsigtede rammer, så ansvarlige producenter kan bidrage til dansk og europæisk fødevareproduktion.
- Vi ønsker klare krav og klare rammer. Men der skal også være reelle udviklingsmuligheder. Derfor er det positivt, at Europa-Parlamentet nu tydeligt anbefaler, at havbrug og akvakultur skal have plads i Europas maritime planlægning, siger René Christensen.
Fakta
Europa-Parlamentet anbefaler blandt andet:
- at akvakultur og havbrug sikres plads i den maritime fysiske planlægning
- at EU’s direktiv om maritim fysisk planlægning revideres
- at der etableres prioriterede områder for fiskeri og udpegede områder til bæredygtig
- akvakultur
- at medlemslandene fremmer tilladelser og reducerer regulatoriske barrierer i udpegede
- akvakulturområder
- at akvakultur anerkendes som en strategisk sektor i EU-lovgivningen
- at Kommissionen overvejer en fælles europæisk akvakulturpolitik
Den danske fiskeriaftale fastslår i punkt 19, at der skal sikres stabile rammer for udviklingen i akvakultursektoren, og at havbrugsproduktion indgår som en vigtig del af den samlede fødevareforsyning af fiskeprodukter.
Nøgleord
Kontakter
Cecilie Winther KristensenPresse- og kommunikationsansvarligDansk Akvakultur Producentorganisation
Tlf:20150860cecilie@danskakvakultur.dkRené ChristensenDirektørDansk Akvakultur Producentorganisation
Tlf:52501118rene@danskakvakultur.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Dansk Akvakultur Producentorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Akvakultur Producentorganisation
Dansk Akvakultur Producentorganisation anker Onsevig-sagen til Højesteret18.5.2026 12:58:13 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) anker Østre Landsrets dom i sagen om Onsevig Havbrug til Højesteret.
Styrket akvakulturuddannelse skal sikre flere kvalificerede medarbejdere29.4.2026 11:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Akvakultur Producentorganisation er glade for, at EUC Nordvest i samarbejde med erhvervet styrker akvakulturuddannelsen med en tydeligere maritim og faglig profil. Initiativet skal bidrage til at sikre flere kvalificerede medarbejdere til en branche i udvikling.
Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner23.4.2026 13:36:01 CEST | Pressemeddelelse
Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri' til stabile rammer for udvikling af akvakultursektoren, herunder havbrug, som er en vigtig del af den samlede forsyning af fiskeprodukter.
Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny forskning fra Nofima viser markante forskelle mellem opdrætsarter.
Direktør René Christensen vælger akvakulturen til19.2.2026 08:44:00 CET | Pressemeddelelse
Direktør for Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO), René Christensen, har besluttet ikke at genopstille til Folketinget ved det kommende folketingsvalg. Beslutningen skyldes et ønske om at fortsætte arbejdet med udviklingen af dansk akvakultur.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum