129 dage med Claus Leick i spidsen for Midttrafik: Flextrafik er en mærkesag
1.6.2026 07:00:00 CEST | Midttrafik | Pressemeddelelse
Midttrafiks nye formand er selv mobilist og transporterer sig til dagligt med enten tog, bus, bil eller flextrafik. Han har altid være optaget af kollektiv trafik, som skal fungere bedre og være et mere attraktivt alternativ til biler. Hertil efterlyser han både et lovmæssigt og økonomisk løft fra Christiansborg.

Efter fire måneder på posten er Claus Leick stadig i begyndelsen af sin formandsperiode, der går frem til udgangen af 2029. Helt i tråd med Midttrafiks virke bruger han selv bus, tog eller flextrafik, når han transporterer sig.
Netop flextrafik er en af hans mærkesager. Et godt alternativ til de busser, der er forsvundet fra oplandet og som han ikke mener, kommer tilbage.
”Flextur er et godt produkt og sikrer god mobilitet i de områder, hvor borgerne kigger langt efter busserne. Men vi kan gøre det bedre. Det skal være mere enkelt og overskueligt at bestille og bruge – ligesom Rejsekort-appen. Vi skal også udvide vores horisont og prøve andre løsninger, som fx GoMore. Store busser skal ikke køre tomme rundt – vi skal have flere og bedre alternativer”.
Godt kørende med flextrafik
Som mobilist mener Claus, at transport med bus, tog, cykel og samkørsel skal hænge bedre sammen og være lettere for borgerne at kombinere i hverdagen. Samtidig ser han billigere billetter og attraktive løsninger som en vigtig vej til at få flere til at vælge kollektiv trafik frem for bilen.
”Det er jo op til folk selv, hvordan de transporterer sig. Vi kommer aldrig til at erstatte bilen hundrede procent med kollektiv trafik, men vi kan måske erstatte bil nummer to og tre, hvis vi kan tilbyde et brugbart alternativ”.
Bestyrelsesformanden har selv bosat sig tæt på en togforbindelse, fordi ham og hans kone kun ville have en bil. Det fungerer fint med en fast ugeplan, hvor de deler elbilen alt efter behov, mens den anden part bruger tog, bus, samkørsel med kolleger eller flextrafik til at komme rundt.
”Det hænger godt sammen med min rolle i Midttrafik. Jeg prøver produktet af og det fungerer godt til mig. Rådhuset i Skanderborg er et knudepunkt, hvor jeg kan køre til med en flextur for 3 kr. per kilometer. Jeg har som udgangspunkt rigtig gode oplevelser med flextrafik. Chaufførerne er flinke og bilerne er af god kvalitet. En gang blev jeg hentet af en spritny Tesla og var måske bedre kørende end kommunaldirektøren den dag”.
Derfor håber Claus Leick, at flere får øjnene op for, at flextrafik er det godt produkt, selvom det ifølge ham har et lidt slidt image.
Kollektiv trafik fungerer godt, når den er der
Claus Leick er ikke ny i Midttrafik. Han har været medlem af bestyrelsen siden 2022 og kender derfor organisationen indefra. Samtidig kommer han med politisk erfaring som udvalgsformand for klima-, miljø- og planudvalget i Skanderborg Kommune, hvor han repræsenterer SF.
I rollen som bestyrelsesformand har han nu mulighed for at påvirke et for ham vigtigt område – kollektiv trafik – som ifølge ham er i klemme og presset på grund af manglende økonomi.
”Den kollektive trafik skal fungere bedre. Vi drukner i biler. Med god kollektiv trafik kan vi løse både trængsels- og klimaproblemer. Det er et godt alternativ til bilen, hvis den er der, som fx i Aarhus og i de kommuner, der vælger at betale for god lokal kollektiv transport. Det er ikke en opgave, vi kan løse i Midttrafik, men vi kan forsøge at påvirke Folketinget og den nye regering i forhold til et større fokus på den kollektive trafik og de opgaver, den kan løse for vores samfund”.
Nøgleord
Kontakter
Midttrafiks pressetelefon
Tlf:70206650Om Midttrafik
Midttrafik er et mobilitetsselskab, og står i spidsen for den kollektive trafik i Midtjylland. Det er Midttrafik, der administrerer den kollektive trafik med finansiering fra Region Midtjylland og de 18 kommuner i regionen.
Opgaverne spænder bredt fra blandt andet planlægning og koordinering af bustrafikken, gennemførelse af udbud og kontraktadministration, kvalitetskontrol, fastsættelse af priser og rejseregler, kundeservice til information og markedsføring af den kollektive trafik.
Følg pressemeddelelser fra Midttrafik
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Midttrafik
Midttrafik indsætter ekstra busser til Grøn Koncert13.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Grøn Koncert rammer Aarhus lørdag den 18. juli, er Midttrafik klar med ekstra busafgange på linje 2A både før og efter koncerten.
Hop på letbane og bus til og fra ABC Beach Party7.7.2026 14:22:14 CEST | Pressemeddelelse
Ekstra afgange med Letbanen og gratis bybus i Grenaa bringer musikelskere sikkert til og fra ABC Beach Party lørdag den 11. juli. En særlig infoside på midttrafik.dk fortæller om både køreplaner og billetter.
Nye køreplaner hos Midttrafik fra 28. juni23.6.2026 11:54:42 CEST | Pressemeddelelse
Søndag 28. juni træder nye køreplaner i kraft for en række af Midttrafiks busruter og Letbanen. For mange ruter gælder der først en sommerkøreplan, inden den ordinære køreplan træder i kraft fra 10. august. Kunderne kan allerede nu finde alle køreplaner på midttrafik.dk og i Rejseplanen.
Midttrafik belønner busselskaber for høj kundetilfredshed17.6.2026 13:06:32 CEST | Pressemeddelelse
Midttrafiks bonusmodel Bedste Busselskab belønner hvert år de busselskaber, der leverer gode kundeoplevelser. Busselskaberne bliver blandt andet målt på kundernes generelle tilfredshed med bussen og chaufførernes adfærd løbende hen over året. Umove vinder for tredje gang Bedste Busselskab for store ruter, mens Todbjerg vinder Bedste Busselskab for små ruter.
Kollektiv trafik er bedre end sit rygte2.6.2026 07:29:47 CEST | Pressemeddelelse
Chaufførerne i både flextrafik og busser scorer højt i kundetilfredshed hos Midttrafik. Årsberetningen for 2025 er netop offentliggjort med spændende nøgletal for drift og kundernes tilfredshed. Det fremgår blandt andet, at 94 % af kunderne er tilfredse med flextrafik-chaufførernes kørsel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum