Muskelsvindfonden

Danskerne søger fællesskaber som aldrig før: Muskelsvindfonden mærker tendensen

30.5.2026 07:00:00 CEST | Muskelsvindfonden | Pressemeddelelse

Del

Opbakningen til Grøn Koncert styrker fællesskaberne i Muskelsvindfonden, som i øjeblikket oplever både større deltagelse i medlemsaktiviteter samt flere medlemmer.

Muskelsvindfondens første træningsweekend blev afholdt på Musholm ferie-, sport- og konferencecenter i Korsør for nylig – arrangeret af medlemmer.
Muskelsvindfondens første træningsweekend blev afholdt på Musholm ferie-, sport- og konferencecenter i Korsør for nylig – arrangeret af medlemmer. Foto: Jakob Boserup

Muskelsvindfonden står bag koncertrækken Grøn i samarbejde med Tuborg. De seneste år er billetterne til Grøn blevet revet væk, længe før sommerens begyndelse.  

Den store opbakning fra koncertgæsterne på Grøn er afgørende for, at Muskelsvindfonden kan arrangere vigtige medlemsaktiviteter og netværk for de mennesker med muskelsvind og deres pårørende, som i øjeblikket søger Muskelsvindfondens fællesskaber. Det slår Muskelsvindfondens formand, Simon Toftgaard Jespersen, fast:

– Takket være vores udsolgte koncerter står vi et sted, hvor vi har mulighed for at udvikle endnu flere tilbud og skabe endnu flere fællesskaber. For når flere søger steder med mening og fællesskab, bliver vores opgave også vigtigere, udtaler Simon Toftgaard Jespersen.

Muskelsvindfonden afholder i dag d. 30. maj landsmøde på Musholm i Korsør. 

Rekordmange deltager og tager initiativ  

Organisationen har de seneste år oplevet en medlemsvækst og forventer nu at overgå årets målsætning. Men den mest markante udvikling er, at andelen af medlemmer, som deltager i fysiske aktiviteter og arrangementer i Muskelsvindfonden, har rundet 30%.  

Simon Toftgaard Jespersen udtaler:  

– Noget af det stærkeste, vi oplever lige nu, er, at flere mennesker ikke bare melder sig ind i Muskelsvindfonden – de vælger aktivt fællesskabet til. De møder op, engagerer sig, skaber aktiviteter for hinanden og investerer tid og energi i relationer og arrangementer. Det er nok noget, mange politiske partier ville kigge misundeligt efter. Det fortæller mig dels, at vi i samarbejde med medlemmer og frivillige formår at gøre vores fællesskaber og netværk relevante for flere, men også, at behovet for civilsamfundet vokser. 

Udover flere og mere engagerede medlemmer, oplever Muskelsvindfonden, at de medlemsdrevne aktiviteter i organisationen vokser i antal. Flere medlemmer tager selv initiativ til netværk og sociale arrangementer for andre medlemmer — og efterspørgsel er høj.  

– Når idéerne udspringer fra medlemmernes egne behov og erfaringer, rammer aktiviteterne meget præcist ned i noget, der er aktuelt og relevant for andre medlemmer, og så bliver arrangementerne lynhurtigt udsolgt, siger Simon Toftgaard Jespersen. 

Forsker: Fællesskaber er afgørende for vores liv 

Den vækst, Muskelsvindfonden oplever i både medlemstal og engagement sker i en tid, hvor flere danskere oplever ensomhed og mangel på nære relationer.  

Samtidig peger undersøgelser på, at sociale fællesskaber og aktiviteter i stigende grad ses som en vej til øget livskvalitet. Det afspejler sig også i foreningslivet generelt, hvor interessen er voksende — og i Muskelsvindfonden konkret, hvor flere medlemmer melder sig ind og engagerer sig. 

De seneste 50 års forskning peger på, at fysiske fællesskaber og sociale relationer fortsat spiller en helt central rolle for menneskers trivsel. Også i en tid, hvor meget af vores sociale liv foregår digitalt.  

Det fortæller professor ved Institut for Folkesundhedsvidenskab på Københavns Universitet, Rikke Lund:  

– Under corona-pandemien fik vi belyst, om vi kan klare os med online fællesskaber, men det viste sig, at de ikke kan erstatte vores hunger efter den fysiske og virkelige nærhed. Den er dybt forankret i os. Fysiske fællesskaber og sociale relationer er helt afgørende for vores mentale velbefindende. Det, at vi føler, at vi hører til et sted, og at der er nogen omkring os, hvis vi får brug for det, beroliger os.  

Det er noget, Muskelsvindfonden ser med al tydelighed til medlemsarrangementerne.  

– Når mennesker møder andre, de deler erfaringer med, opstår der mere end bare netværk. Der opstår genkendelse, mod og handlekraft. Derfor er medlemsaktiviteterne heller ikke bare et supplement ved siden af vores øvrige arbejde. De er selve hjertet i Muskelsvindfonden, udtaler Simon Toftgaard Jespersen.  

Kontakter

Billeder

Årets Grøn er udsolgt.
Årets Grøn er udsolgt.
Foto: Morten Rygaard
Download
Overskuddet fra Muskelsvindfondens indsamlingsaktiviteter, herunder Grøn, går blandt andet til afvikling af sommerlejre for børn og unge.
Overskuddet fra Muskelsvindfondens indsamlingsaktiviteter, herunder Grøn, går blandt andet til afvikling af sommerlejre for børn og unge.
Foto: Frederik Løkkegaard
Download
Simon Toftgaard Jespersen, formand i Muskelsvindfonden.
Simon Toftgaard Jespersen, formand i Muskelsvindfonden.
Foto: Jakob Stenbroen
Download
Muskelsvindfondens første træningsweekend blev afholdt på Musholm ferie-, sport- og konferencenter i Korsør for nylig – arrangeret af medlemmer.
Muskelsvindfondens første træningsweekend blev afholdt på Musholm ferie-, sport- og konferencenter i Korsør for nylig – arrangeret af medlemmer.
Foto: Jakob Boserup
Download

Links

Medlemsudviklingen i Muskelsvindfonden

  • Medlemstallet er steget fra 3.877 i 2023 til 4.219 medlemmer i skrivende stund 

  • Andelen af medlemmer, der deltager i medlemsaktiviteter, er steget fra 27 % i 2024 til 31 % i 2025 

  • Flere medlemmer engagerer sig i at skabe netværk og arrangementer for hinanden, og det bliver ofte en stor succes, når ideen kommer fra medlemmerne selv 

  • Sidste år blev der afholdt 97 arrangementer i Muskelsvindfonden-regi – et tal organisationen forventer at overgå i år 

  • Flere medlemsdrevne aktiviteter er blevet udsolgt på rekordtid 

Om Muskelsvindfonden

Muskelsvindfonden er en forening, et fællesskab og en bevægelse. Vi blev skabt af og for mennesker med muskelsvind, men er også en samling fantastiske pårørende, engagerede samarbejdspartnere, gode medarbejdere, og mere end 1000 frivillige.

Siden 1983 har Muskelsvindfonden sammen med Tuborg arrangeret Grøn Koncert – for vi samler danskerne, mens vi samler ind. Overskuddet går til vores arbejde for et bedre liv med muskelsvind og til forskning i muskelsvind.

Følg pressemeddelelser fra Muskelsvindfonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Muskelsvindfonden

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye