Presseinvitation: Den officielle åbning af SDU Center for Large Structure Produc tion (LSP)
27.5.2026 10:45:35 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
Nyt forskningscenter skal automatisere den tunge industri med kæmperobotter.
SDU inviterer pressen til den officielle åbning af SDU Center for Large Structure Produc tion (LSP), et nyt forsknings- og testcenter på Odense Havn, som skal udvikle robottek nologi til produktion af meget store konstruktioner som skibe og vindmøller.
Centret er etableret for at løse en af industriens store udfordringer lige nu: at automa- tisere produktion, der hidtil har været for tung, kompleks og pladskrævende til, at robot ter for alvor har kunnet hjælpe til. Ved åbningen får pressen mulighed for at opleve centrets unikke faciliteter, møde for skere og samarbejdspartnere og få indblik i, hvordan LSP kan skubbe til grænserne for det teknologisk mulige, imødekomme manglen på arbejdskraft og bidrage til Europas industrielle selvstændighed.
Se programmet for dagen her: https://event.sdu.dk/lspgrandopening
Bliv introduceret til Center for LSP i den ne video: https://www.youtube.com/watch?v=PiYefhkCIng&feature=youtu.be
Arrangementet er lukket og kun for invi terede. Ønsker du at deltage, så skriv til jtca@tek.sdu.dk senest den 15. juni
Dato: 18. juni 2026 Tid: 10:00-13:30 (CEST) - ankomst fra 9:30-10:00
Sted: SDU Center for Large Structure Production, Innovationsvejen 2, 5330 Munkebo, Danmark
Fakta
• SDU Center for Large Structure Pro duction (LSP) er et af verdens største forsknings- og testcentre for robot teknologi til produktion i stor skala inden for energi- og byggebranchen og den maritime sektor.
• Centeret blev etableret i 2022 og er ledet af professor Christian Schlette.
• I juni 2026 kan LSP flytte ind i helt nye bygninger på Odense Havn ved det tidligere Lindø-værft med faciliteter, der ikke findes andre steder i ver den, blandt andet en specialbygget robot-gantry på 30 x 20 x 10 meter. Bygningen er tegnet af arkitekterne Christensen og Co.
• A.P. Møller Fonden har støttet LSP med en donation på 90 millioner kroner
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Helle Precht udnævnt til professor i radiografi ved SDU26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i patient-centreret billeddiagnostik, optimering af CT- og røntgenteknologi samt strålebeskyttelse. Forskningen skal bidrage til bedre diagnostik, højere patientsikkerhed og udvikling af radiografifaget nationalt og internationalt.
Sociale medier og AI ændrer valgkampen12.5.2026 12:12:54 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Digital Democracy Centre på SDU viser, at sociale medier, algoritmer og AI spiller en stadig større rolle i valgkampen og skaber et mere opdelt digitalt mediebillede.
Forskere på SDU skal undersøge, hvad der egentlig sker, når man koger en bønne7.5.2026 10:25:39 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra SDU Food Matters på Syddansk Universitet skal over de næste fem år analysere, hvordan bønners naturlige mikrostrukturer ændrer sig under tilberedning, og hvordan den viden kan bruges til at udvikle bedre plantebaseret mad. Projektet er støttet af Novo Nordisk Fonden med 12,5 millioner kroner.
Nyt forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, kunstig intelligens og robotteknologi7.5.2026 10:20:35 CEST | Pressemeddelelse
Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi.
Danskernes opbakning til AI i mødet med det offentlige afhænger af, hvor tit de bruger AI og i mindre grad af deres alder7.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Digital Democracy Centre tager temperaturen på danskernes holdninger til kunstig intelligens i den offentlige sektor. Det overordnede resultat er, at danskernes opbakning afhænger meget af sagstype og desuden hvilken type AI-baseret værktøj, der er tale om.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum