Fem gode råd til forældre: Sammen om en tryg festuge for de unge
8.6.2026 06:00:00 CEST | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse
Flere af Esbjerg Festuges store koncertaftener forventes at tiltrække mange unge gæster, og for at sikre tryghed for alle fortsætter festugen det gode samarbejde med SSP, Syd- og Sønderjyllands Politi og Natteravnene.

Esbjerg Festuge skal være en tryg og sjov oplevelse for alle – også de yngre gæster. Heldigvis tager langt de fleste unge del i festugens koncerter med højt humør og støtte fra deres forældre. Dog sker det, at de unge bevæger sig rundt uden selskab af voksne eller tydelige aftaler hjemmefra, og det kan være svært for dem at styre.
Derfor bygger Esbjerg Festuge videre på det gode samarbejde med SSP, Syd- og Sønderjyllands Politi og Natteravnene, som blev sat i værk til sidste års festuge.
”Festugen er hele byens fest, og vi er vilde med den energi og glæde, de unge bringer med sig. Men det er vigtigt, at vi står sammen om at gøre festugen til en tryg oplevelse for alle. Der gør forældrene bare en kæmpe forskel, så vi håber, at de vil bære ansvaret sammen med os og hjælpe med at guide de unge godt igennem festugen,” siger Kirsten Bisgaard Kirchner, eventchef i Esbjerg Kommune.
Tidlig alkoholdebut kalder på tydelige voksne
Esbjerg Kommunes nyeste Ungeprofil for 2025/2026 viser, at antallet af unge, der får lov at drikke alkohol, stiger markant fra 7. til 8. klasse. Mens 7 procent af de unge i 7. klasse må drikke alkohol med forældrenes tilladelse, stiger tallet til hele 48 procent i 8. klasse. Til sammenligning er tallene på landsplan henholdsvis 8 og 31 procent.
"I Esbjerg Kommune er mange unge tidligere på banen med alkohol end andre steder i landet, og den adfærd kan vi som forældre og voksne omkring dem være med til at påvirke. Ikke fordi vi nødvendigvis skal sætte ind med forbud, men det er vigtigt at være opsøgende og tæt på de unge, når de tager deres første skridt ud i ungdomslivet med fester og alkohol,” siger Lars Malmkvist, SSP-konsulent i Esbjerg Kommune.
Klare aftaler og tæt kontakt
For at skabe trygge rammer under festugen vil politi, SSP og Natteravne være til stede i bybilledet. Det gælder især på koncertaftenerne med musiknavne, som særligt tiltrækker de unge.
”De fleste unge opfører sig eksemplarisk, og vi er glade for at se, at flere forældre år for år opholder sig i nærheden og kan hjælpe, hvis de unge får brug for dem. Når forældrene er fysisk til stede eller i hvert fald let tilgængelige, bliver det nemmere for de unge at holde fast i de gode valg. Klare aftaler og tæt kontakt skaber tryghed, så festen bliver en god oplevelse,” siger Jan Vad fra Syd- og Sønderjyllands Politi.
5 gode festugeråd til forældre
Esbjerg Festuge, SSP, Syd- og Sønderjyllands Politi og Natteravnene opfordrer sammen forældrene til at følge de her gode råd:
- Tag ansvar
Du er den voksne. Hav klare aftaler med dit barn og hjælp til med, at de unge har det sjovt på en sikker måde. - Tal sammen
Tal med forældrene til de andre unge, som dit barn tager til festuge med. Du ved: ”Alle de andre må…” - Tænk over drikkevarerne
Må dit barn drikke alkohol i forbindelse med festugen, så aftal, hvor meget. Når der er en aftale, vil de fleste forsøge at holde den. - Vær i nærheden
I stedet for blot at hente og bringe, så tag med og find en siddeplads omkring Torvet. Så kan du også tale med om oplevelsen bagefter. - Ingen glas, tak
Brug de opstillede affaldsstationer og hjælp med at holde Torvet og de tilstødende områder fri for knust glas.
Kontakter
Kirsten Bisgaard Kirchner, eventchef, Esbjerg Kommune, tlf. 20 33 62 66, kikir@esbjerg.dk
Lars Malmkvist, SSP-konsulent, Esbjerg Kommune, tlf. 24 48 95 50, lm8@esbjerg.dk
Jan Vad, nærbetjent i Esbjerg, Syd- og Sønderjyllands Politi, tlf. 61 37 26 52, jvh003@politi.dk
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Nu skal sommerens forsøg i Skolegade i Esbjerg evalueres11.9.2026 11:24:26 CEST | Pressemeddelelse
Byrumsforsøget i Skolegade nærmer sig sin afslutning. Nu vil Esbjerg Kommune gerne høre, hvordan borgere, erhvervsdrivende og besøgende har oplevet sommerens ændringer i gaden.
Budgetforlig med fokus på hverdagens velfærd og fremtidens muligheder10.9.2026 16:10:35 CEST | Pressemeddelelse
Der er indgået budgetforlig om Esbjerg Kommunes økonomi i de næste fire år. Forligspartierne er blevet enige om et budget, der kombinerer ansvarlig økonomi med investeringer i velfærd, udvikling og de fysiske rammer til gavn for hverdagslivet i hele kommunen.
Kvinde-VM rammer isen i Esbjerg – nu søges holdet bag mesterskabet9.9.2026 08:10:19 CEST | Pressemeddelelse
Nogle af verdens bedste kvindelige ishockeyspillere kommer til Esbjerg i november. Granly Hockey Arena danner rammen om ti gruppekampe og to kvartfinaler ved VM, og nu åbner rekrutteringen af de frivillige, der skal være med til at skabe mesterskabet.
Et parallelunivers åbner i Esbjerg: Fantasy Quest sender deltagerne ud på Heltens Rejse7.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvad sker der, når Esbjergs gader, historie og velkendte bygninger bliver en del af et fantasyunivers? Til årets Fantasy Quest Esbjerg bliver deltagerne selv heltene, når Fantasyfestivals tema, Heltens Rejse, omsættes til et oplevelsesløb gennem byen.
"Præcis den uddannelse, jeg har drømt om." Ny PA-uddannelse tiltrækker elever med interesse for voksne og ældre2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De første 11 elever er nu i oplæring på Esbjerg Kommunes målrettede pædagogiske assistentuddannelse med fokus på voksne og ældre. Eleverne fremhæver især den tætte vejledning, det stærke fællesskab og muligheden for at specialisere sig inden for deres interesseområde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum