Venstre, SF og Enhedslisten sætter kvaliteten i daginstitutionerne på dagsordenen
22.5.2026 12:20:42 CEST | Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation | Pressemeddelelse
Partierne ønsker at sætte fokus på eksisterende og mulige nye initiativer, der kan løfte kvaliteten i de københavnske daginstitutioner. Så alle børn i København får en omsorgsfuld og tryg dagligdag.

En række historier samt tal fra Børne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune har vist, hvor galt det står til i udvalgte københavnske daginstitutioner.
SF, Enhedslisten og Venstre ønsker, at Børne- og Ungdomsborgmesteren kommer med en forklaring på, hvad der skal til for, at man samlet bedst kan løse de kontinuerlige udfordringer. På det kommende møde i Københavns Borgerrepræsentation den 21. maj, stiller partierne derfor en forespørgsel til borgmesteren på området, hvor de skal debattere mulighederne for fremadrettet at løse problemerne.
”I bund og grund handler det om, at vi skal være sikre på, at kvaliteten i vores børns daginstitutioner lever op til de krav, vi kan forvente. Det er vigtigt, at vi får gjort noget ved de udfordringer vi kan se, at der er ved nogle af københavnske institutioner. Det skal være trygt og godt for alle københavnske forældre at sende deres børn i daginstitution,” udtaler Christian Ingemann, børne- og ungdomsordfører for SF i København.
Trivsel og udvikling
”Daginstitutionerne har en afgørende betydning for små børns trivsel og hele deres videre udvikling. Der er behov for et større fokus på, hvilke indsatser det er nødvendigt at sætte i gang for at forbedre forholdene i institutionerne i København, så vi får sikret et kvalitetsløft ved efterårets budgetforhandlinger,” siger Knud Holt Nielsen, børne- og ungdomsordfører for Enhedslisten i København.
”Det er en af kommunens vigtigste opgaver at sikre, at alle forældre trygt kan aflevere deres børn i alle Københavns daginstitutioner. Det kan de desværre ikke i dag, når der er over 20 daginstitutioner, hvor man lige nu arbejder med en særlig indsats fordi kvaliteten er for dårlig. Det er vi nødt til at få rettet op på,” siger Louise Theilade Thomsen, børne- og ungdomsordfører for Venstre i København.
Partierne efterlyser større åbenhed om udfordringerne på området og ønsker et tydeligere overblik over både kvaliteten i daginstitutionerne og kommunens indsats for at løfte den. Med forespørgslen er det partiernes ønske, at der skabes et klart billede af, hvordan det reelt står til i kommunens dagtilbud, og hvad der konkret bliver gjort for at sikre trygge og fagligt stærke tilbud til alle børn.
Nøgleord
Kontakter
Louise Theilade ThomsenGruppeformandVenstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Tlf:+45 20 85 56 71Louise_Theilade_Thomsen@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Ligner noget fra DDR: Venstre vil genåbne soppesøen i Fælledparken11.8.2026 12:54:25 CEST | Pressemeddelelse
Soppesøen på vandlegepladsen i Fælledparken har været uden vand i flere år på grund af frostskader. Nu vil Venstre i Københavns Borgerrepræsentation sætte penge af til at få den renoveret, så den igen kan blive fyldt med glade børn.
Venstre: Soppesøen i Fælledparken skal tilbage26.6.2026 15:37:43 CEST | Pressemeddelelse
Soppebassinet i Fælledparken har været lukket i en årrække på grund af frostskader. Nu vil Venstre have undersøgt, hvad det kræver at få genetableret soppesøen.
Venstre og Dansk Folkeparti: Slut med delecykler, der flyder over hele byen24.6.2026 18:37:50 CEST | Pressemeddelelse
Venstre og Dansk Folkeparti foreslår nu, at klima-, miljø- og teknikborgmesteren henvender sig til transportministeren med henblik på at løse byens store udfordringer med delecykler.
Byens børn har brug for effektiv, synlig ledelse10.6.2026 14:05:51 CEST | Pressemeddelelse
Mere tid til ledelse i den enkelte institution og mindre ledelse på distancen. Det er målet med en ny struktur for ledelse i byens daginstitutioner, lyder det nu fra Venstre og Socialistisk Folkeparti på Københavns Rådhus.
Venstre kræver redegørelse: Urimeligt med kø på Amager27.5.2026 13:07:34 CEST | Pressemeddelelse
Amager er i øjeblikket ramt af en række anlægsarbejder, der betyder, at bilisterne i højere grad end normalt sidder i kø ved trafik fra Amager til Indre By og rundt på Amager. Det skyldes manglende hensyn til borgernes behov, lyder det fra sundheds- og omsorgsborgmester Jens-Kristian Lütken (V), der har bedt forvaltningen om en redegørelse for situationen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum