Røde Kors inviterer til familiedag og folkemøde i Fruens Bøge
25.5.2026 05:00:00 CEST | Røde Kors | Pressemeddelelse
Den 31. maj inviterer Røde Kors fynboer til en stor familiedag på Engen og i revyteltet i Fruens Bøge. Arrangementet er en del af fejringen af Røde Kors’ 150-års jubilæum i Danmark og byder på musik, debat, aktiviteter og fællesskab, og alle kan være med helt gratis.

Fra klokken 10 til 17 forvandles området til en markedsplads med mad, genbrug, koncerter og aktiviteter for både børn og voksne. Dagen byder blandt andet på morgensang, børnemusik, en koncert med Alberte Winding, modeshow med designertøj af genbrug og en debat om fremtidens frivillige.
Samtidig kan besøgende blandt andet prøve kræfter med førstehjælp, gøre et genbrugskup, gå på opdagelse i Røde Kors’ VR-oplevelse og jubilæumsudstilling eller møde nogle af de mange fynske frivillige, der hver dag er med til at løfte Røde Kors’ arbejde.
Arrangementet er det første af fem folkemøder rundt i landet, som Røde Kors afholder i anledning af organisationens 150-års jubilæum.
Frivillighed i fokus
Det centrale tema for dagens debat er fremtidens frivillighed og civilsamfundets rolle i velfærdssamfundet. Her sættes der fokus på, hvordan frivillige organisationer som Røde Kors kan bidrage til at styrke fællesskaber og hjælpe mennesker i en tid, hvor mange oplever mistrivsel og ensomhed.
Røde Kors har i dag omkring 43.000 frivillige i Danmark, som arbejder med alt fra besøgsvenner og patientstøtte til fællesskabsaktiviteter og hjælp i krisesituationer.
I jubilæumsåret ønsker Røde Kors både at hylde de frivillige kræfter, hvor der lige nu alene på Fyn er over 2.800 frivillige, som gennem 150 år har været med til at forme organisationen, og samtidig sætte fokus på frivillighedens betydning for fremtidens velfærd.
Program
- Velkomst ved præsident i Røde Kors, Jette Runchel, samt gratis morgenmad (i begrænset antal) og morgensang med det lokale kor, Alsobate
- Børnekoncert med bandet Anine B for Børn
- Debat om fremtidens frivillige med Tine Gøtzsche som ordstyrer
- Koncert med Alberte Winding
- Modeshow med unikt designertøj lavet af genbrug
- Markedsplads med foodtrucks, pop-up genbrug, kreacafe, nørklere og andre aktiviteter for både børn og voksne
- Mulighed for at lære førstehjælp og møde Røde Kors’ frivillige
Derudover får vi også besøg af de lokale spejdere, der laver udendørsaktiviteter.
Kom og fejr frivilligheden!
Kontakter
Røde Kors pressetelefonrodekors.dk/presse
Tlf:3529 9699Om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Røde Kors inviterer til folkemøde for fremtidens frivillighed ved Torvet i Ringsted3.9.2026 15:29:14 CEST | Pressemeddelelse
Den 5. september inviterer Røde Kors til en festlig eftermiddag og aften ved Torvet i Ringsted i anledning af Røde Kors’ 150-års jubilæum i Danmark. Alle er inviteret.
F.C. København og Røde Kors hylder frivilligheden i jubilæumskamp1.9.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I 150 år har Røde Kors været en del af danskernes hverdag, og derfor hylder vi de frivillige kræfter den 3. september i Parken
Røde Kors fejrer 150 års frivillighed med fest i Kolding29.8.2026 08:03:46 CEST | Pressemeddelelse
Den 29. august inviterer Røde Kors og Kolding Kommune til en festlig eftermiddag og aften ved Godset Ujnfor i Kolding i anledning af Røde Kors’ 150-års jubilæum i Danmark. Alle er inviteret.
Røde Kors fejrer 150 års frivillighed med fest i Aalborg25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 27. august inviterer Røde Kors til en festlig eftermiddag og aften i Kildeparken i anledning af Røde Kors’ 150-års jubilæum i Danmark.
Røde Kors inviterer til folkemøde på Torvet i Herning10.8.2026 12:09:13 CEST | Pressemeddelelse
Den 15. august inviterer Røde Kors til stor jubilæumsfejring på Torvet i Herning. Arrangementet er en del af fejringen af Røde Kors' 150-års jubilæum i Danmark og byder på debat, musik, aktiviteter og fællesskab i frivillighedens tegn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum