NEXT Uddannelse København

Hver tredje elev frygter, at AI svækker læringen: Gymnasium gentænker undervisningen

18.5.2026 12:00:00 CEST | NEXT Uddannelse København | Pressemeddelelse

Del

Nyt fireårigt udviklingsprojekt skal styrke ansvarlig og meningsfuld brug af kunstig intelligens (AI) i gymnasieundervisningen.

På NEXT Sukkertoppen Gymnasium skal lærere over de næste fire år udvikle nye undervisningsformer og didaktiske principper med kunstig intelligens i centrum. Målet er at styrke elevernes læring, kritiske tænkning og ansvarlige brug af AI.
På NEXT Sukkertoppen Gymnasium skal lærere over de næste fire år udvikle nye undervisningsformer og didaktiske principper med kunstig intelligens i centrum. Målet er at styrke elevernes læring, kritiske tænkning og ansvarlige brug af AI. NEXT Uddannelse København

NEXT Sukkertoppen Gymnasium har modtaget 3,9 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til udviklingsprojektet Et paradigmeskift i undervisningen. Gymnasiet skal udvikle nye måder at bruge kunstig intelligens meningsfuldt i undervisningen og samtidig styrke elevernes læring, kritiske tænkning og faglige fordybelse.

Projektet involverer 28 gymnasielærere og mere end 200 elever på NEXT Sukkertoppen Gymnasium (htx), hvor underviserne over fire år skal udvikle, afprøve og evaluere nye undervisningsforløb med AI i centrum. Ét elevhold følges gennem hele gymnasietiden fra 2026 til 2029, mens nye klasser kobles på løbende. Det skal give erfaringer med, hvordan AI påvirker læring over tid, og hvordan nye undervisningsformer fungerer på tværs af fag. Erfaringerne deles på tværs af NEXTs skoler og med resten af uddannelsessektoren.

For rektor Mette Elting er det afgørende at styrke elevernes teknologiske forståelse, kritiske tænkning og faglige refleksion i mødet med AI:

“Vi skal udvikle undervisning, der fungerer i virkeligheden. Kunstig intelligens ændrer spillereglerne, og derfor er det vores ansvar at lære eleverne at bruge teknologien kritisk og klogt. På Sukkertoppen har vi allerede et stærkt fagligt miljø, hvor underviserne arbejder med AI, og det arbejde skal vi nu løfte yderligere. Vi er utrolig glade for støtten fra Novo Nordisk Fonden,” siger Mette Elting, rektor på Sukkertoppen Gymnasium.

Gymnasieelever frygter, at AI svækker deres læring

Behovet for en gennemtænkt tilgang til kunstig intelligens i undervisningen understreges af nye analyser fra Danmarks Evalueringsinstitut (EVA), som viser, at hver tredje gymnasieelev frygter, at AI svækker deres læring, mens mange lærere samtidig efterspørger stærkere AI-kompetencer.

Projektet skal derfor udvikle nye undervisningsformer, der både udnytter mulighederne i AI og håndterer de udfordringer, teknologien skaber i forhold til bedømmelse, kritisk tænkning og elevernes selvstændige arbejde.

Ifølge AI-chef for NEXT Uddannelse København, Peter Bruus, er det vigtigt, at skolerne tager ansvaret på sig og forholder sig aktivt til kunstig intelligens i undervisningen:

”Når så mange elever og undervisere selv giver udtryk for bekymring, er det et klart signal om, at vi ikke kan overlade brugen af AI til tilfældigheder. Det er afgørende, at skolerne arbejder systematisk og didaktisk med teknologien, så den understøtter – og ikke erstatter – elevernes faglige fordybelse, refleksion og selvstændige tænkning.”

AI som en integreret del af undervisningen

På Sukkertoppen Gymnasium har arbejdet med kunstig intelligens i flere år været højt på dagsordenen. AI indgår i dag i flere fag – fra programmering og informatik til fysik og kemi. I faget digital design og udvikling har eleverne blandt andet arbejdet med sprogmodeller og udviklet chatbots. Det nye udviklingsprojekt bygger videre på erfaringerne, fortæller Mathias Ramberg, underviser og AI-læringskonsulent på Sukkertoppen Gymnasium:

“Kunstig intelligens udfordrer helt grundlæggende måden, vi underviser, lærer og evaluerer på. Derfor handler projektet ikke om at tilføje endnu et digitalt værktøj, men om at udvikle nye undervisningsforløb og didaktiske principper.”

Fakta om projektet

• Projektet løber fra 2026-2029 og involverer 28 undervisere og op mod 224 elever på Sukkertoppen Gymnasium.

• Ét elevhold følges gennem hele gymnasietiden, mens nye klasser løbende kobles på undervejs i projektet.

• Erfaringerne samles i et åbent AI-katalog med undervisningsforløb og didaktiske principper til gavn for hele sektoren.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

NEXT Uddannelse København
Download
NEXT Uddannelse København
Download
NEXT Uddannelse København
Download
NEXT Uddannelse København
Download

Links

NEXT Uddannelse København

NEXT Udddannelse København er en stor uddannelsesinstitution med uddannelser på 15 adresser i København og Storkøbenhavn. NEXT udbyder gymnasieuddannelser, erhvervsuddannelser, 10. klasse samt kursus og efteruddannelse.

Følg pressemeddelelser fra NEXT Uddannelse København

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra NEXT Uddannelse København

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye