Østre Skole gøres nu klar til salg
13.5.2026 15:41:58 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse
Efter nogle år, hvor Østre Skole har været midlertidigt hjem for ukrainske flygtninge, genoptager Guldborgsund Kommune nu salgsprocessen. Ukrainerne har fået andre boliger, og Økonomi- & Erhvervsudvalget har derfor igangsat udbudsprocessen, så området kan udvikles.

Forskellige former for boliger, grønne opholdsarealer og flere parkeringspladser til borgerne på Østerbro. Det har været planen for den tidligere Østre Skoles bygninger og arealer siden dannelsen af Østerbroskolen tilbage i 2020.
Nu gøres området klar til salg og sendes snart i udbud. Det besluttede Økonomi- & Erhvervsudvalget i Guldborgsund Kommune på sit seneste møde.
Indtil nu har det ikke været muligt at afhænde den tidligere skoles bygninger og arealer på grund af først corona-nedlukning og siden behovet for at give ukrainske flygtninge et midlertidigt hjem. De ukrainske flygtninge, som fortsat bor i kommunen, har fået andre boliger, og dermed tager udvalget nu første skridt hen mod den politiske vision for området ved at sætte en udbudsproces for bygningerne og arealet i gang.
”Nykøbing er en by i udvikling og i vækst. Det gælder også bydelen Østerbro, som er et søgt område særligt for børnefamilier. Derfor glæder vi os til, at vi kan udvikle området, få nye og attraktive boliger, få flere parkeringspladser til området og styrke det levende naboskab, der er i forvejen. Vi glæder os til at se de projekter, der kommer ind, og så er det byrådets opgave at vælge et, der passer ind i Østerbros kultur og historie,” siger Guldborgsunds borgmester Simon Hansen, som også er formand for Økonomi- & Erhvervsudvalget.
De ældste bygninger bevares
De to ældste skolebygninger, der ligger ud mod Fromsgade, skal bevares i forbindelse med omdannelsen af området. De har en høj arkitektonisk kvalitet, og de er samtidig egnet til direkte omdannelse til lejligheder. Resten af bygningerne kan bevares, men kan også rives ned – alt afhængig af, hvordan en køber vil gå til opgaven, og hvad køber vil etablere på arealet ud over boliger.
Det er rådgivningsfirmaet CK&CO, som på vegne af kommunen står for salgsudbuddet. Der har indtil nu været gennemført en markedsdialog med tre potentielle købere for at tilpasse og målrette udbudsmaterialet og udbudsbetingelserne, så det bliver så overskueligt og attraktivt som muligt.
Guldborgsund Kommune forventer, at området sendes i udbud i slutningen af maj eller begyndelsen af juni.
Kontakter
Simon HansenBorgmester
Guldborgsund Kommune
Johanne Duus HornemannPresse- og kommunikationskonsulent
Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Nyt samarbejde med Ældre Sagen skal udbrede kendskabet til hjælpemidler19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ældre Sagen og Guldborgsund Kommune har indgået et nyt samarbejde. Formålet er at gøre flere ældre borgere opmærksomme på hjælpemidler og teknologiske løsninger, der kan gøre hverdagen lettere og mere tryg.
Lokalt samarbejde giver unge fritidsjob på biblioteket17.8.2026 08:43:43 CEST | Pressemeddelelse
Tre elever fra 9. klasse på Sydfalster Skole har fået fritidsjob på biblioteket i Væggerløse. Jobbene er skabt i et samarbejde mellem skolen og biblioteket, og giver de unge en nænsom start på arbejdslivet – midt i deres eget lokalområde.
Økonomi- & Erhvervsudvalget i Guldborgsund Kommune prioriterer boliger i ny havnetidsplan14.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udviklingen af havnen i Nykøbing Falster er godt i gang. Nu har Økonomi- & Erhvervsudvalget i Guldborgsund Kommune principgodkendt en tidsplan for, hvad der skal ske de kommende 10 år.
Borgerne inviteres til at forme fremtidens havn gennem kunst11.8.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan skal naturen og fællesskaber på fremtidens havn i Nykøbing Falster sanses og udvikles? Det spørgsmål inviteres borgere, besøgende og skoleelever til at være med til at udforske, når mini-festivalen Performing Landscapes rykker ind på havnen den 28. og 29. august.
Mange borgere er i tvivl om digital fuldmagt – nu inviterer Bibliotek & Borgerservice til informationsmøde27.7.2026 08:56:17 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan hjælper man en ægtefælle, forælder eller anden pårørende med digitale opgaver på en lovlig og sikker måde? Det spørgsmål møder medarbejderne i Guldborgsund Bibliotek & Borgerservice ofte, og derfor inviteres borgere nu til informationsmøde om digital fuldmagt samt læse- og skriveadgang til Digital Post.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum