Gør en indsats for dit lokale vandmiljø: DN og VELUX FONDEN åbner puljen Blåt Guld
18.5.2026 10:03:00 CEST | Danmarks Naturfredningsforening | Pressemeddelelse
Drømmer du om at gøre en forskel for et vandløb, en sø eller havet, men mangler økonomien og rammerne til at realisere din idé? Så læs med her.

Danmarks Naturfredningsforening (DN) og VELUX FONDEN viderefører partnerskabet Blåt Guld, som siden 2024 har støttet lokale frivillige projekter til gavn for Danmarks vandmiljø.
Med partnerskabet afsættes en pulje på i alt 1 mio. kroner til aktiviteter og indsatser, der skal skabe opmærksomhed og give en hånd til livet i og omkring søer, vandløb, fjorde, kyster og havet.
Blåt Guld kan søges af frivillige og aktive i DN, der ønsker at skabe lokale projekter med fokus på blandt andet naturformidling til børn og voksne, arrangementer, dokumentation af vandmiljøets tilstand eller konkrete aktiviteter, der kan være med til at genoprette lokalt vandmiljø.
Ifølge DN er formålet med puljen både at styrke engagementet omkring de lokale vandmiljøer og skabe større opmærksomhed og forståelse for vandmiljøets massive problemer:
– De fleste danskere er i dag opmærksomme på, hvor skidt vores vandmiljø har det. Men samtidig ved vi, at mange er i tvivl om, hvordan de kan gøre en forskel. Derfor er en pulje som Blåt Guld en enormt vigtig håndsrækning til de frivillige, som gerne vil gøre noget, men mangler rammerne, siger Mikkel Havelund, der er engagementschef i Danmarks Naturfredningsforening.
Da DN og VELUX FONDEN uddelte Blåt Guld i 2024-2025, gik støtten blandt andet til undervandsdroneprojekt i Lejre. Formålet med projektet er at vise børn fra skoler og institutioner, hvad der sker under overfladen for at starte en samtale om arterne og deres tilstand i det lokale vandmiljø. Læs mere om den historie her.
En indsats for at styrke seniorlivet i naturen
Ud over naturen og havmiljøet har VELUX FONDEN også et skarpt fokus på at styrke handlekraften for frivillige 60+ til gavn for den enkelte og fællesskaberne. Derfor skal mindst én af initiativtagerne være 60+, for at et projekt kan få støtte gennem Blåt Guld.
– VELUX FONDEN vil gerne støtte den store indsats, som de frivillige i Danmarks Naturfredningsforening gør for at passe på vores vandmiljøer. Samtidig ønsker vi at styrke handlekraften blandt frivillige, som med stor erfaring og engagement kan gøre en konkret forskel lokalt, siger Trine Heidemann, vicedirektør i VELUX FONDEN.
Ansøgninger behandles løbende frem til 1. maj 2027, og projekterne skal være afsluttet senest ét år efter, at støtten er bevilget. Søg her.
________
Fakta: Blåt Guld
• Samlet pulje på 1 mio. kr.
• Målgruppe er frivillige 60+ i DN.
• Fokus på vandmiljø i søer, vandløb, fjorde, kyster og hav.
• Projekter kan handle om formidling, debat, dokumentation og naturgenopretning.
• Ansøg allerede fra i dag og frem til 1. maj 2027.
• Ansøg her.
Kontakter
Anders VogelPresserådgiver (lokal), Danmarks Naturfredningsforening
Tlf:31 19 32 11anders@dn.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Affaldsindsamlere fandt over 120 ton skrald6.5.2026 05:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 200.000 danskere deltog i Danmarks Naturfredningsforenings årlige affaldsindsamling i midten af april. I løbet af en enkelt uge samlede de mere end 120 ton affald.
Naturstoppesteder: Nyt samarbejde skal få flere børnefamilier ud i naturen30.4.2026 05:31:00 CEST | Pressemeddelelse
7 ud af 10 forældre vil have deres børn mere ud i naturen. I dag lancerer Danmarks Naturfredningsforening og trafikselskabet Movia konceptet Naturstoppested, der skal inspirere børnefamilier til at komme derud – helt uden bil.
Ny dom i sag om havbrug er en sejr for havmiljøet29.4.2026 07:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny dom fra Østre Landsret om et Havbrug i Onsevig ved Lolland betyder, at godkendelser af havbrug fremover kræver grundige undersøgelse af, om de kan påvirke beskyttede naturområder negativt. En kæmpe sejr for havmiljøet, mener Danmarks Naturfredningsforening.
DN kræver markant skærpet kontrol af dyrevelfærd i svineproduktion27.4.2026 13:05:10 CEST | Pressemeddelelse
Rigsrevisionen kalder i dag kontrollen med dyrevelfærd i danske svinestalde meget utilfredsstillende. Danmarks Naturfredningsforening er rystet over konklusionerne og kræver markant skarpere kontrol, også med halekupering.
Familier, foreninger og lokalsamfund tager fat: Affaldsuge kulminerer i weekenden17.4.2026 06:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden mandag har skoler og dagtilbud samlet tonsvis af affald. I weekenden kulminerer Danmarks Naturfredningsforenings årlige affaldsindsamling med 650 lokale arrangementer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum