Danske Rederier: Fuld opbakning til dansk militært bidrag til operation i Hormuzstrædet
12.5.2026 21:49:43 CEST | Danske Rederier | Pressemeddelelse
Den danske regering har parlamentarisk opbakning til, at Danmark kan være del af en eventuel militær operation i Hormuzstrædet, når kamphandlingerne ophører. Danske Rederier bakker fuldtonet op om denne beslutning. Der er brug for aktive tiltag til at beskytte de søfarende og skibsfarten i området.

Fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og fungerende forsvarsminister Troels Lund Poulsen har efter et møde i Udenrigspolitisk Nævn oplyst, at der er politisk opbakning i Folketinget til, at Danmark melder sig klar med et militært bidrag til en potentiel operation i Hormuzstrædet.
Den melding tager Danske Rederier godt imod.
“Krigen mellem USA og Israel og Iran har meget tydeligt vist, at det har enorme negative konsekvenser for forsyningssikkerheden og verdens økonomi, når vigtige vandveje blokeres. Der er helt åbenlyst brug for en indsats for at beskytte de søfarende og den civile skibsfart i området, ligesom det også gennem flere år nu desværre har været tilfældet i Det Røde Hav,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.
Efter mødet i Udenrigspolitisk Nævn ville hverken Lars Løkke Rasmussen eller Troels Lund Poulsen oplyse konkret, hvad et bidrag kan bestå af.
”Vi har som en af verdens største søfartsnationer en klar interesse i og et ansvar for at bidrage til sikkerheden på havet. Derfor hilser jeg det meget velkomment, at regeringen lægger op til, at Danmark som udgangspunkt er klar til at være del af en international koalition for at forbedre sikkerhedssituationen i området,” siger Anne H. Steffensen.
Der er tale om et fransk-britisk initiativ, som en række lande - og nu også Danmark - har meldt sig klar til at støtte. Et dansk militært bidrag vil skulle godkendes af Folketinget, inden det kan aktiveres.
Kontakter
Jens Dissing Munk de KlaumanPresse- og KommunikationschefDanske Rederier
Tlf:61747497jm@danishshipping.dkFølg pressemeddelelser fra Danske Rederier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Rederier
Tættere samarbejde med USA er vigtigt for dansk skibsfart22.10.2026 15:30:43 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og USA har indgået en aftale om tættere maritimt samarbejde. USA er i forvejen et af dansk skibsfarts vigtigste markeder. Aftalen er derfor betydningsfuld for dansk skibsfart.
Elektrificering og et stærkt totalberedskab er vigtige elementer i finanslovsforslaget for 20279.10.2026 08:38:53 CEST | Pressemeddelelse
Danske Rederier tager positivt imod regeringens forslag til finansloven for næste år. En fortsat styrkelse af forsvaret – herunder totalberedskabet er højt på Danske Rederiers prioriteringsliste.
CO2-aftale mellem Tyskland og Danmark er godt nyt for dansk skibsfart og ambitionerne om lagring af CO2 i undergrunden7.10.2026 14:58:48 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Danmark og Tyskland om transport af CO2 mellem de to lande kan betyde, at mere tysk CO2 kan lagres i den danske undergrund i fremtiden. Danske rederier står klar til at løfte vores del af opgaven.
Rolf Nielsen valgt til Færgerederiernes bestyrelse4.9.2026 15:43:30 CEST | Pressemeddelelse
Færgerederierne har afholdt generalforsamling. Formand Carsten Jensen, CEO, Nordic Ferry Infrastructure er genvalgt som formand og Rolf Nielsen, nyudnævnt CEO i Molslinjen, indtræder i bestyrelsen.
Stigende pirateririsiko ud for Somalia19.8.2026 10:08:24 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af piraterirelaterede hændelser ud for Somalia er på sit højeste niveau i ti år. Udviklingen peger på en fornyet aktivitet i området efter flere år med relativt få hændelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum