Standardlejligheden i København er steget 100.000 kr. hver måned i et år

13.5.2026 06:00:00 CEST | Boligsiden | Pressemeddelelse

Del

Nye april-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at lejlighedspriserne i København netop har krydset 75.000 kr. pr. kvm. Det sker præcis et år efter, at salgsprisen rundede 60.000 kr. pr. kvm. Udviklingen svarer til, at en lejlighed på 80 kvm. er blevet 100.000 kr. dyrere måned for måned det seneste år.

Foto: Boligsiden

På blot ét år er den gennemsnitlige salgspris for ejerlejligheder i Københavns Kommune steget med 15.000 kr. pr. kvm. Det viser nye april-tal fra Boligsidens Markedsindeks.

I april 2025 betalte de københavnske lejlighedskøbere i gennemsnit 60.054 kr. pr. kvm. for ejerlejligheden, og nu viser de nye april-tal for 2026, at den gennemsnitlige salgspris for lejligheder i hovedstaden er steget 1,9 procent denne seneste måned og dermed når nyt rekordniveau på 75.183 kr. pr. kvm.

Omsætter vi det til salgspriser for en standardlejlighed på 80 kvm., svarer det til, at lejligheden kostede cirka 4,8 mio. kr. i april 2025, hvorimod prisen nu er steget til cirka 6,0 mio. kr.

Altså 1,2 mio. kr. mere på et år, eller 100.000 kr. mere hver eneste måned det seneste år.

”Det viser meget tydeligt, hvor meget fart der er på priserne på det københavnske lejlighedsmarked. Det er en prisudvikling, der er skabt af en kraftigt stigende efterspørgsel på et marked, hvor udbuddet samtidig har været meget lavt. Vi har så at sige ramt yderpolerne i både efterspørgsel og udbud, hvilket har givet ekstra brændstof til prisudviklingen,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.

Fortsætter priserne op?

Med gennemsnitlige salgspriser på lidt over 75.000 kr. pr. kvm. melder spørgsmålet sig helt naturligt: Hvor længe kan lejlighedspriserne i København blive ved med at stige?

”Det kan kun tiden vise. Men vi har i de seneste måneder set en stigning i udbuddet af lejligheder i København, og selvom der fortsat bliver solgt mange lejligheder, er handlen i København ikke på det ekstra høje niveau, som vi så sidste år. Fortsætter den udvikling, kan det også betyde en mere afdæmpet prisudvikling på hovedstadens lejlighedsmarked,” siger Birgit Daetz.  

Aarhus-lejligheden er blevet 50.000 kr. dyrere hver måned

I takt med de voldsomme prisstigninger i København tegner der sig samme mønster i landets næststørste by, Aarhus, men i mindre skala.

Tallene fra Boligsidens Markedsindeks viser, at lejlighedspriserne i Aarhus Kommune er steget med 3,6 procent den seneste måned, og det bringer den gennemsnitlige salgspris op på 46.478 kr. pr. kvm. i april.

Det er 18,8 procent mere end på samme tidspunkt sidste år. Og laver vi samme regnestykke som for København, svarer det til, at standardlejligheden på 80 kvm. nu koster cirka 3,7 mio. kr. i Aarhus, hvorimod prisen var 3,1 mio. kr. for et år siden.

Standardlejligheden i Aarhus er altså steget cirka 600.000 kr. i værdi det seneste år svarende til 50.000 kr. hver eneste måned det seneste år. 

”Det er især i de seneste måneder, at priserne er steget markant i Aarhus. Det hænger sammen med et rekordlavt udbud, alt imens der fortsat er købere klar, og det presser priserne i Aarhus op,” siger Birgit Daetz.