Aeven henter erfaren profil til rollen som ny CISO
9.9.2025 00:00:00 CEST | Aeven A/S | Pressemeddelelse
Bjarke Alling er ny CISO i Aeven med det overordnede ansvar for at styrke og videreudvikle virksomhedens arbejde med sikkerhed. Med mere end 25 års erfaring inden for enterprise IT og cybersikkerhed kommer Bjarke med en stærk kombination af teknisk indsigt, strategisk overblik og politisk forståelse. Samtidig understøtter hans praktiske, hands-on tilgang Aevens ambition om at levere proaktive løsninger til gavn for både virksomheden og dens kunder.

Aeven opruster på sikkerhedsområdet med udnævnelsen af Bjarke Alling som ny Chief Information Security Officer (CISO). Han får det overordnede ansvar for at styrke og udvikle virksomhedens sikkerhedsarbejde - både internt og i leverancen til kunderne.
Som en af Danmarks største leverandører af digital infrastruktur er det afgørende for Aeven løbende at styrke sikkerheden og følge udviklingen i det globale trusselsbillede. Her får Bjarke en central rolle i at sikre, at virksomheden leverer drift og infrastruktur på højeste sikkerhedsniveau. Det er en vigtig prioritering i en tid, hvor behovet for digital sikkerhed er større end nogensinde.
Bjarke Alling har i mere end 25 år været en central aktør i udviklingen af cybersikkerhed i Danmark. Han har været formand for det nationale cybersikkerhedsråd, rådgiver for danske virksomheder og grundlægger og leder af flere virksomheder inden for IT-sikkerhed.
"Bjarke er særligt udvalgt som CISO, fordi han kombinerer bred teknisk viden med en praktisk tilgang, der sikrer, at vi er proaktive, og at løsningerne fungerer i praksis. Hans erfaring og tilgang er afgørende for, at Aeven kan fastholde og udvikle sin rolle som en pålidelig partner til at drifte Danmarks digitale infrastruktur, og jeg er overbevist om, at Bjarke vil styrke vores arbejde med digital sikkerhed og samtidig udbrede forståelsen for, hvor vigtig sikkerhed er i dag," siger Henrik Bodskov, CEO i Aeven.
Som CISO vil Bjarke Alling særligt fokusere på at styrke Aevens interne sikkerhedskapacitet, beskytte kundernes data og systemer samt udvikle proaktive tilgange til håndtering af fremtidens sikkerhedstrusler.
"Med sine danske datacentre og som driftsansvarlig for mange samfundskritiske virksomheders IT-infrastruktur spiller Aeven en central rolle i at levere stabil drift og sikre løsninger. Jeg ser det både som en ekstremt vigtig opgave og et stort privilegium at bidrage til at styrke dette område. Verden og trusselsbilledet ændrer sig konstant, og derfor er det afgørende, at vi hele tiden videreudvikler vores sikkerhedsforanstaltninger samtidig med, at vi sikrer, at alle forstår, hvor vigtig sikkerhed er, selv når den ikke altid kan ses. Jeg glæder mig til at tage fat på opgaverne," fortæller Bjarke Alling, ny CISO i Aeven.
Om Aeven
Aeven er en ledende dansk IT-virksomhed, der leverer adaptive digitale løsninger til både private og offentlige virksomheder. Løsningerne dækker alt fra samfundskritisk IT-infrastruktur og cloud til cybersikkerhed og SAP-implementering. Aeven har hovedsæde i Ballerup, driver egne datacentre i Hovedstadsområdet, og beskæftiger ca. 2.000 medarbejdere i Danmark, Tjekkiet, Filippinerne og Ungarn.
Andre sprog
Følg pressemeddelelser fra Aeven A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aeven A/S
Aeven wins landmark KOMBIT contract: Rethinks how Denmark runs its public IT10.8.2026 10:01:00 CEST | Aktuelt
KOMBIT has chosen Aeven to build and operate a shared operations platform behind the IT that Denmark's 98 municipalities rely on every day. A 12-year partnership worth close to DKK 700 million, setting the standard for how critical public IT is built and run.
KOMBIT signs contract with Aeven for a new operations platform10.8.2026 10:00:00 CEST | Press release
KOMBIT has signed a contract with Aeven for the establishment, operation, and maintenance of a new operations platform. The contract has a value of just under DKK 700 million and a total contract duration of 12 years.
KOMBIT indgår kontrakt med Aeven om ny fælles driftsplatform10.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
KOMBIT har netop indgået kontrakt med Aeven om etablering, drift og vedligeholdelse af en ny fælleskommunal driftsplatform. Kontrakten har en værdi på knap 700 mio. kr. og en samlet kontraktlænge på 12 år.
Aeven appoints Anders Gustav Marcher as Chief Financial Officer26.6.2026 12:00:00 CEST | Press release
Anders Gustav Marcher joins Aeven from Vestas, bringing extensive international finance leadership experience from senior roles across a wide range of markets.
Aeven udnævner Anders Gustav Marcher som Chief Financial Officer26.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Anders Gustav Marcher kommer til Aeven fra Vestas og bringer omfattende international erfaring inden for finansiel ledelse med sig fra ledende roller på tværs af en bred vifte af markeder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum