If: Kraftig blæst i april er usædvanlig: Sådan kan boligejere forberede sig
5.4.2026 08:51:40 CEST | If Forsikring | Pressemeddelelse
If opfordrer boligejere til at tage forholdsregler i forbindelse med varsel om storm.

DMI varsler nu storm med kraftige vindstød, der lokalt kan nå orkanstyrke. Varslet gælder den nordligste del af Danmark fra sent søndag formiddag og frem til i aften, mens resten af landet får en blæsende søndag med en frisk vind til kuling.
Hos If, Nordens største forsikringsselskab, opfordrer man boligejere til at være ekstra opmærksomme og tage forholdsregler.
”Det er usædvanligt med storm i april. Når vinden tager til på den måde, kan træer og løse genstande hurtigt blive en risiko for både mennesker og boliger, og derfor er det vigtigt at være ekstra opmærksom,” siger Helene Ibsen, boligchef i If.
Ifølge DMI skyldes den kraftige blæst et stormlavtryk, navngivet Dave af det britiske Met Office, som søndag bevæger sig nordøst om Skagerrak.
”Vi ser ofte, at kraftige vindstød får fat i havemøbler, trampoliner eller andre løse ting, som rammer vinduer, tage eller naboejendomme. Helt enkle forberedelser kan i mange tilfælde være med til at forhindre, at små ting udvikler sig til store skader,” siger Helene Ibsen.
If anbefaler blandt andet, at man sikrer løse genstande omkring boligen, parkerer bilen væk fra træer og viser ekstra forsigtighed udendørs, når blæsten er kraftigst.
//
5 gode råd ved kraftig blæst
- Fastgør eller fjern løse genstande i haven som havemøbler, grill, krukker og trampoliner
- Tjek taget for løse tagsten, rygninger og antenner
- Sikr skure, carporte og hegn, så de ikke kan vælte eller blæse løs
- Parkér bilen væk fra træer og større genstande
- Vis ekstra forsigtighed udendørs, når blæsten er kraftigst.
Nøgleord
Kontakter
Søren Martin OlsenPressechef
Tlf:25456575soren.martin.olsen@if.dkJonas IngvardsenPresserådgiver
Tlf:40941601jonas.mark.ingvardsen@if.dkBilleder

If – Nordens største forsikringsselskab
If er Nordens største forsikringsselskab med omkring 4,6 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.
Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
If: Påsken kan afsløre skjulte vandskader i sommerhuse29.3.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerhusejere kan få sig en ubehagelig overraskelse de kommende dage, advarer If.
Fra hovedknubs til fingerskader: Tusindvis af danskere kommer galt af sted i haven21.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Tal viser, at mange kommer til skade, når de bruger enten en hækklipper eller en stige.
Situation i Mellemøsten skaber travlhed hos If – tilbyder ekstraordinær hjælp2.3.2026 14:08:42 CET | Pressemeddelelse
Hundredvis af danske kunder henvender sig i øjeblikket til If, især fordi de ikke kan mellemlande i Mellemøsten eller oplever flyforsinkelser.
If: Tøvejr kan give boligejere en ubehagelig overraskelse21.2.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ifølge forsikringsselskabet bør man særligt være opmærksom på tre typer af skader i weekenden.
Av: Flere danskere kommer til skade i vinteren17.2.2026 06:29:00 CET | Pressemeddelelse
Som fodgænger kan man selv mindske risikoen for faldulykker ved at vælge skridsikkert fodtøj og være opmærksom på glatte veje og fortove, lyder det fra If.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum