Den vilde natur rykker ind i byen
4.5.2026 14:39:10 CEST | Rudersdal Kommune | Pressemeddelelse
Rudersdal er omgivet af natur med høj værdi for både mennesker og biodiversitet. Nu skal naturen også mærkes mere i hverdagen – tæt på hvor vi bor, handler og bevæger os. Derfor etablerer kommunen to nye mini-skove fyldt med vild natur i Nærum og Birkerød.
Naturen skal fylde mere i byrummet i Rudersdal. Kommunen arbejder målrettet på at skabe små, vilde oaser tæt på hverdagen, hvor der i dag er mindre natur. Det handler både om at give borgerne flere grønne steder at opholde sig og om at styrke biodiversiteten i byen.
Lars Høyer Holmqvist, formand for Klima og Miljøudvalget, siger:
- Naturen skal ikke kun være noget, vi opsøger – den skal være en del af hverdagen i Rudersdal. Med mini-skove i byen skaber vi grønne oaser tæt på borgerne og giver samtidig bedre vilkår for planter og dyr.
Natur tæt på dig
Forstil dig at bevæge dig gennem byen, hvor træer, blomstrende planter og summende insekter giver dig oplevelsen af at den omkringliggende natur er trukket helt ind i lokalsamfundene.
Det er netop det, mini-skove og vild natur i byrummet skal give. Små grønne åndehuller, der bringer naturen helt tæt på hverdagen og samtidig skaber bedre vilkår for planter, insekter og fugle.
Til arbejdet har kommunen afsat 200.000 kr. i både 2026 og 2027.
Nordøen i Nærum: Fra græs til vild natur
I dag er Nordøen et stort græsareal på 1,3 hektar med få træer og begrænset naturværdi. Det skal udvikles til et sammenhængende naturområde med langt mere liv.
Målet er både at styrke biodiversiteten og skabe en grøn port til Nærum. Ensartet græs bliver erstattet af træer, buske og blomstrende planter, som giver plads til fugle, bier og sommerfugle – og til mennesker, der vil opleve naturen tæt på. Samtidig skal skovplantningen skærme de nærmeste naboer bedre fra motorvejen, og træerne vil med tiden være med til at rense luften ved at opfange skadelige partikler.
Kajerødgrunden i Birkerød: Åben natur med mere liv
Kajerødgrunden er et mindre, åbent område midt i byen på cirka 0,7 hektar. Området har allerede en vis rekreativ værdi i dag, så her handler det ikke om at plante tæt skov, men at løfte det, der er.
Den åbne karakter bevares, men græsset får lov at udvikle sig til blomstrende natur med flere planter og flere insekter. Med en mere naturvenlig drift bliver området et grønnere og mere levende sted – uden at miste sin åbenhed.
Samtidig tages der hensyn til den måde, området bruges på i dag. Beplantningen bliver anlagt, så området fortsat kan bruges som kælkebakke med leg og aktivitet om vinteren, og så udsigten til søen fra stien bevares.
Mini-skove og vild natur er første skridt mod en grønnere by – hvor naturen ikke kun ligger omkring byen, men er en del af livet i Rudersdal.
Kontakter
Lars Høyer Holmqvist2. viceborgmester
Arkitektur- og Byplanudvalget, Klima- og Miljøudvalget, Økonomiudvalget
Sådan udvælges de grønne arealer
Når kommunen vælger, hvor der skal skabes mini-skove og vild natur, lægges der især vægt på:
- Tæt på byen – naturen skal være let at opleve i hverdagen
- Sammenhængende arealer – natur, der hænger sammen, giver bedre vilkår for dyr og planter
- Lav nuværende naturværdi – områder, hvor biodiversiteten kan øges mest
Om Rudersdal Kommune
Rudersdal Kommune er tæt på og meget grønnere - med både bymiljø, arkitekturperler og naturskønne områder. Kommunen ligger med sine godt 57.000 indbyggere der, hvor Københavns forstæder hører op, og Nordsjællands skove, søer og åbne landskaber begynder. Her er grønt, så langt øjet rækker, med ranke kongebøge, gennem dale og bakker – og med malerisk flotte områder langs Furesøen, Sjælsø, Mølleåen og Øresund.
Følg pressemeddelelser fra Rudersdal Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rudersdal Kommune
Millioner til bedre normeringer og kvalitet i dagtilbud30.4.2026 19:34:44 CEST | Pressemeddelelse
En ændring af dagtilbudslovgivningen forventes at træde i kraft 1. januar 2027. Kommunerne har allerede nu fået midler til en indfasning hen mod ændringerne – som i Rudersdal udgør 17 millioner kroner.
Regnskab 2025 viser solid økonomi og giver et robust afsæt i en tid med pres og usikre rammer30.4.2026 19:27:46 CEST | Pressemeddelelse
Rudersdal Kommunes regnskab for 2025 viser, at der er styr på økonomien.
Rudersdal styrker beredskabet20.4.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det nyoprettede Beredskabsudvalg i Rudersdal Kommune har sat gang i arbejdet med at klæde borgere på, hvis krisen rammer. I en mere uforudsigelig verden er målet klart: Borgerne skal være bedre rustet gennem borgermøder og workshops.
Kommunen vil passe bedre på Rudersdals arkitektur og lokale særpræg20.4.2026 08:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 1.600 bygninger med en middel bevaringsværdi skal genregistreres.
Mantzius skal betyde mere for flere16.4.2026 12:18:11 CEST | Pressemeddelelse
Mantzius i Birkerød har fået en ny bestyrelse, der sætter skub i arbejdet med at styrke huset som kulturelt samlingspunkt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum