Region Østdanmark

Direktørerne i Region Østdanmark er på plads

30.4.2026 13:10:42 CEST | Region Østdanmark | Pressemeddelelse

Del

Direktørerne for Region Østdanmarks koncernstabe og – driftsområder og Præhospitalet er nu sat. 12 direktører og 13 vicedirektører har fået opgaven med at løfte den nye region ind i fremtiden.

Først blev de overordnede streger for organisationen i Region Østdanmark sat, og nu har koncerndirektionen også fået direktører og vicedirektører på plads.

  • Vi har sat et godt hold, og det giver os et solidt grundlag for det store arbejde, vi allerede er i gang med, hvor fusionen og realiseringen af sundhedsreformens mål skal gå hånd i hånd med en stabil drift og patientbehandling i høj kvalitet, og vi glæder os rigtig meget til at forsætte samarbejdet – og ikke mindst arbejdet med at bygge vores kommende fælles arbejdsplads, siger Jens Gordon Clausen, regionsdirektør i Region Østdanmark.

Med fusionen af Region Hovedstaden og Region Sjælland, der bliver til Region Østdanmark den 1. januar 2027, samles over 65.000 medarbejdere i én organisation. Derfor er der brug for en stærk organisation til at understøtte hospitalerne, praksissektoren og det politiske niveau, som blandt andet rummer seks nye sundhedsråd.

Første store opgave er afdelingsdannelser

I alt har Region Østdanmark fået 12 nye direktører og 13 vicedirektører. De skal sammen etablere, udvikle og drive de mange store opgaver, der ligger rundt om hjørnet med fusion og implementering af sundhedsreformen.

  • Vi har haft mange gode samtaler og drøftelser de seneste uger, og det har ikke været nogle nemme beslutninger, vi har skulle træffe. Der ligger mange overvejelser bag, og vi er nået frem til en sammensætning, hvor hver især bidrager med nogle unikke kompetencer, stærke erfaringer og stor udviklingslyst, som vi er meget glade for, siger regionsdirektør Jens Gordon Clausen.

Den første store opgave, de nye direktører skal tage fat på, er at skabe organisationsstrukturen for deres kommende områder. Det arbejde foregår i løbet af maj. Her involveres medarbejderne gennem lokale udvalg for medindflydelse og medbestemmelse på tværs af de områder, der samles i de nye koncernstabe- og driftsområder i den nye region.

Arbejdet med strukturerne er på plads den 1. juni, og derefter skal direktørerne udpege de øvrige ledere inden for deres område.

Direktørposterne i resten af 2026

Alle direktører i Region Hovedstaden og Region Sjælland fortsætter som udgangspunkt i 2026 i deres nuværende roller. De har fortsat en vigtig opgave i at skabe en god og tryg overgang til den nye Region Østdanmark for alle medarbejdere og sikre en smidig afvikling af Region Sjælland og Region Hovedstaden.

Se de nye direktører på Region Østdanmarks hjemmeside regionoest.dk:Koncerndriftsområder og koncernstabe - Region Østdanmark

Se også vedhæftede oversigt med fotos nedenfor

Kontakter

Vedhæftede filer

Følg pressemeddelelser fra Region Østdanmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Region Østdanmark

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye