Presseinvitation til DIF’s årsmøde 2026
30.4.2026 09:37:11 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Presseinvitation
DIF’s årsmøde 2026 afvikles lørdag den 9. maj i Idrættens Hus. Pressen er velkommen.

Rekordhøje medlemstal i idrætsforeningerne, et år med kæmpe events som DIF Skole OL, DIF DM-ugen, udvikling af beskæftigelsesindsatsen Startblokken – og ikke mindst et vinter-OL som for første gang i 28 år gav medalje til Danmark. Der har været en perlerække af sportslige oplevelser det seneste år i Danmarks Idrætsforbund.
Der er derfor meget at kigge tilbage på, men også spændende tiltag på vej i DIF-idrætten – særligt for at inddrage unge medlemmer bedre i idrættens beslutninger. Det vil være på programmet, når DIF samler ledelsen af dansk idræt og afholder årsmøde lørdag den 9. maj kl. 9.00 i Idrættens Hus, Brøndby Stadion 20, 2605 Brøndby.
Pressen inviteres hermed til at deltage i DIF’s årsmøde 2026
Hvis du vil deltage, så kontakt kommunikationskonsulent Christina Otzen, cbo@dif.dk eller mobil 24 42 04 03. Meget gerne senest tirsdag den 5. maj af hensyn til forplejning.
På agendaen til DIF’s årsmøde er blandt andet:
- Formand Hans Natorps mundtlige beretning (kl. cirka 9.10)
- De unge får ordet. Idrætten skal blive ved med at udvikle sig for at kunne tiltrække de unge. Det kræver, at de unge bliver lukket ind der, hvor beslutningerne bliver taget – og de unge er klar til at tage ansvaret. Mød repræsentanter fra DIF’s udviklingsråd for unge, som har bud på hvordan ambitionerne om at inddrage unge i foreninger og forbund kan blive til virkelighed. (kl. cirka 11:10)
- Kåring af Årets Specialforbund 2026. De 63 specialforbund afgør, hvilket specialforbund der vinder prisen og de tilhørende 100.000 kroner. De tre kandidater til Årets Specialforbund 2026 er:
Danmarks Motor Union, Bordtennis Danmark og Dansk Golf Union. (kl. cirka 12)
Valg til diverse tillidsposter i DIF. Der skal vælges to næstformænd og tre bestyrelsesmedlemmer - alle fem genopstiller uden modkandidater.
- Thomas Bach (næstformand)
- Frans Hammer (næstformand)
- Camilla Lyngsø (menigt bestyrelsesmedlem)
- Jette Albinus (menigt bestyrelsesmedlem)
- Thomas Christensen (menigt bestyrelsesmedlem)
DIF's samlede årsmødemateriale kan du finde her
Kontakter
Christina Borregaard-OtzenKommunikationskonsulent
Tlf:24420403cbo@dif.dkFølg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Nye anbefalinger fra DIF skal få flere unge til at vælge bestyrelsesarbejdet til9.5.2026 13:21:38 CEST | Pressemeddelelse
På weekendens årsmøde har DIF præsenteret nye anbefalinger til, hvordan de unge får mere indflydelse i forbund og foreninger. De unge skal føle, at de kan gøre en forskel, fortæller Gustav fra DIF’s Udviklingsråd for Unge.
Bordtennis Danmark vinder DIF-prisen som Årets Specialforbund 20269.5.2026 12:37:38 CEST | Pressemeddelelse
Stor medlemsfremgang særlig blandt de unge, et godt år sportsligt og flere klubber der tilbyder træning for 60+ var de overbevisende resultater, der betød, at Bordtennis Danmark fik flest stemmer, da 63 forbund afgjorde, hvem der er Årets Specialforbund 2026. Danmarks Motor Union og Dansk Golf Union var også nomineret til prisen.
Presseinvitation: Akkreditering til DIF DM-ugen 267.5.2026 11:11:01 CEST | Pressemeddelelse
Sæt kryds i kalenderen og akkreditér dig til DIF DM-ugen 2026, som finder sted i Herning 22. juni til 28. juni 2026.
Outdoorcentre på vej til hele landet7.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne er mere aktive i naturen end nogensinde, men der mangler steder i skove og naturområder, som idrætsudøvere og andre friluftsmennesker kan bruge. Det skal en donation på godt 100 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden ændre på.
40 virksomheder mødte FGU-elever i Svendborg: “Vi kan være med til at gøre en forskel”6.5.2026 13:05:47 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF), Svendborg Rabbits og FGU Syd- og Midtfyn samlede i dag virksomheder og elever for at styrke de unges vej til job og skabe nye samarbejder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum