Danmarks Naturfredningsforening

Ny dom i sag om havbrug er en sejr for havmiljøet

29.4.2026 07:03:00 CEST | Danmarks Naturfredningsforening | Pressemeddelelse

Del

Ny dom fra Østre Landsret om et Havbrug i Onsevig ved Lolland betyder, at godkendelser af havbrug fremover kræver grundige undersøgelse af, om de kan påvirke beskyttede naturområder negativt. En kæmpe sejr for havmiljøet, mener Danmarks Naturfredningsforening.

Hvor grundige miljøundersøgelser skal man lave for at tillade et havbrug? Det er netop hvad Østre landsret har taget stilling til med en ny dom, i en sag om et havbrug ved Onsevig på Lolland.

Havbruget fik i 2014 en miljøgodkendelse, som Danmarks Naturfredningsforening mente var mangelfuld. Derfor klagede foreningen til Miljø- og Fødevareklagenævnet, som i 2018 afgjorde, at der var brug for en såkaldt fuld habitatvurdering. Eller med andre ord en videnskabelig vurdering af, om havbruget skader omkringliggende beskyttede naturområder.

Dansk Akvakultur har indbragt Miljø- og Fødevareklagenævnets afgørelse for landsretten, og nu har Østre landsret slået fast, at en tilladelse kræver en fuld habitatsvurdering. Det er en sejr for havmiljøet, mener Præsident i Danmarks Naturfredningsforening Maria Reumert Gjerding:

- Det er en vigtig sejr for havmiljøet og for respekten for vores lovgivning, at dommen nu slår fast, at havbrug ikke kan fortsætte på forældede tilladelser uden en reel og opdateret vurdering af konsekvenserne for naturen, siger Mariea Reumert Gjerding og fortsætter:

-Det her handler om noget helt grundlæggende: Beskyttede naturområder skal faktisk beskyttes. Hvis et havbrug kan skade arter og naturtyper i et habitatområde, så skal det undersøges ordentligt, før man kan give en ny tilladelse, siger Maria Reumert Gjerding.

Principiel sag
Dagens dom betyder, at alle havbrug, der skal have fornyet deres godkendelser (hvilket stort set gælder alle eksisterende), skal gennem en fuld habitatkonsekvensvurdering, såfremt de kan påvirke et habitatområde.

-Det har aldrig været rimeligt, at sårbar natur i danske farvande, som i øvrigt er hårdt belastede og i dårlig tilstand, skal bære risikoen for et erhverv, der i årevis er blevet administreret alt for lempeligt. Vi har i årevis set og kritiseret, at havbrug har haft tilladelse til at blive drevet uden at leve op til naturbeskyttelsesreglerne. Den tid må være forbi nu, siger Maria Reumert Gjerding.

Genbehandling af tilladelser må starte nu
Ud af de 19 aktive havbrug i danske farvande har kun ét en gyldig placeringstilladelse, og kun to har en tidssvarende miljøgodkendelse. De øvrige 17 drives på gamle vilkår, hvor de ældste tilladelser er over 30 år gamle. Rigsrevisionen har gentagne gange de seneste år kritiseret Miljøstyrelsen for ikke at få styr på området i overensstemmelse med lovgivningen.

Danmarks Naturfredningsforening forventer på baggrund af dommen fra Østre Landsret, at myndighederne straks går i gang med at få styr på havbrugstilladelserne:

-Nu forventer vi, at myndighederne går i gang med at behandle havbrugene efter loven, så naturbeskyttelsen ikke igen sættes til side. Dommen bør blive startskuddet til et opgør med årtiers mangelfuld forvaltning på havbrugsområdet. Det her er ikke et spørgsmål om at være for eller imod erhverv. Det er et spørgsmål om, at loven gælder – også på havet, siger Maria Reumert Gjerding.

Sagen kort

  • Tilbage i 2014 fik Onsevig Havbrug en miljøgodkendelse som Danmarks Naturfredningsforening påklagede til Miljø- og Fødevareklagenævnet.
  • Klagenævnet afgjorde i 2018, at miljøgodkendelsen var ugyldig pga. en utilstrækkelig habitatvurdering.
  • Dette ville havbrugsvirksomheden Aqua Pri ikke acceptere. Derfor lagde virksomheden AquaPri med støtte fra Landbrug og Fødevarer sag an mod klagenævnet.
  • Østre Landsret har nu fastslået, at en tilladelse kræver en fuld habitatsvurdering.
  • Sagen er principiel, fordi den betyder, at havbrug nær habitatområder fremover har brug for en habitat vurdering.
  • Ud af de 19 aktive havbrug i danske farvande har kun ét en gyldig placeringstilladelse, og kun to har en tidssvarende miljøgodkendelse. De øvrige 17 drives på gamle vilkår, hvor de ældste tilladelser er over 30 år gamle. Rigsrevisionen har gentagne gange de seneste år kritiseret Miljøstyrelsen for ikke at få styr på området i overensstemmelse med lovgivningen.
  • Danmarks Naturfredningsforening forventer på baggrund af dagens dom, at myndighederne straks går i gang med at få styr på havbrugstilladelserne.

Kontakter

Kasper Pihl MøllerTeamleder for presseDanmarks Naturfredningsforening

Tlf:26816228kpm@dn.dk

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye