Ny rekord: Aldrig har så mange danskere haft diabetes – og aldrig er så mange blevet diagnosticeret
26.4.2026 06:30:00 CEST | Diabetesforeningen | Pressemeddelelse
384.600 danskere lever nu med diabetes, og flere end nogensinde fik diagnosen i 2025. De nye tal kalder ifølge Diabetesforeningen på en systematisk og ambitiøs plan for forebyggelse af kroniske sygdomme i Danmark.
Nye tal fra Diabetesforeningen viser, at rekordmange danskere nu enten har type 1- eller type 2-diabetes. Den store stigning drives primært af type 2-diabetes. Alene sidste år fik 78 danskere om dagen diagnosen.
– Det er en udvikling, vi som samfund skal tage meget alvorligt. Diabetes er en livsændrende kronisk sygdom, som kan medføre alvorlige og invaliderende følgesygdomme, som kan gøre stor, permanent skade på øjne, nyrer og hjerte – og som man kan dø af. Tallene understreger desværre, at vi ikke er på vej i den rigtige retning. Tværtimod, siger Claus Richter, administrerende direktør i Diabetesforeningen.
Tendensen har været stigende over de sidste 10 år. Antallet af danskere med enten type 1- eller type 2-diabetes er vokset med 42 procent siden 2015.
Enorme geografiske forskelle
De nye tal viser også markante geografiske forskelle i, hvor mange der lever med type 2-diabetes. I kommuner med de laveste niveauer udgør andelen 4-6 procent af befolkningen. I kommuner med de højeste niveauer er andelen over 11 procent – i Ishøj 11,4 procent og i Lolland Kommune 11,0 procent. Andelen af borgere med type 2-diabetes er altså mere end dobbelt så høj i nogle kommuner som i andre.
Endnu mere markant er forskellene i, hvor hurtigt sygdommen breder sig. Over de seneste 10 år er andelen med type 2-diabetes i Middelfart steget med 64 procent, i Assens med 62 procent og i Billund med 61 procent. Til sammenligning er stigningen i hovedstadsområdet væsentligt lavere. Lyngby-Taarbæk ligger lavest med 7 procent stigning. Efterfulgt af København og Herlev på hhv. 13 og 14 procent.
En voksende sygdom – i både omfang og tempo
Udviklingen skyldes flere forhold. En del af stigningen hænger sammen med, at befolkningen bliver ældre, og at flere lever længere med sygdommen. Desuden påvirkes risikoen for type 2-diabetes af faktorer som vægt, fysisk aktivitet, kostvaner og arvelighed.
Udviklingen betyder, at presset på sundhedsvæsenet vokser, og at flere danskere risikerer alvorlige følgesygdomme, siger Claus Richter.
– Vi er vidner til et trafikuheld i slowmotion: Hvis vi ikke handler, men bare ser til, vil udviklingen fortsætte. Det har alvorlige konsekvenser for den enkelte og for samfundet, siger Claus Richter. Han peger på, at følgevirkningerne af diabetes, sygdom, indlæggelser og førtidspension hvert år koster samfundet over 13 milliarder kroner.
– Derfor er man nødt til fra politisk hold at sætte et klart mål om flere sunde leveår for danskerne. Det kræver en langt mere ambitiøs plan for forebyggelse af kroniske sygdomme som type 2-diabetes. For eksempel gennem målrettet tidlig opsporing. Det er en svær, men nødvendig, opgave, som en kommende regering skal tage på sig. Når vi løfter forebyggelsen, løfter vi også arbejdsudbuddet og frigør ressourcer fra sundhedsvæsnet, siger Claus Richter.
Danmarks Diabetesdag sætter fokus på en voksende udfordring
Danmarks Diabetesdag markeres i dag over hele landet med bl.a. gåture, der skal skabe opmærksomhed om sygdommen.
– Danmarks Diabetesdag er en anledning til at få hele Danmark til at åbne øjnene for en sygdom, der rammer flere og flere danskere. Det handler om liv, helbred og en fremtid, hvor færre skal leve med diabetes, siger Claus Richter.
Læs hele analysen på https://diabetes.dk/politik/diabetes-analyse/
Fakta om diabetes i Danmark
- 384.600 danskere lever med diabetes
- 348.500 lever med type 2-diabetes
- 36.100 lever med type 1-diabetes
- Flere nydiagnosticerede med type 2-diabetes end nogensinde før
- Ca. 100.000 danskere har type 2-diabetes uden at vide det.
- Omkring 500.000 har forstadier til type 2-diabetes.
De 10 kommuner med højeste andel voksne med type 2-diabetes (2025)
- Ishøj: 11,4 %
- Lolland: 11,0 %
- Odsherred: 10,3 %
- Albertslund: 10,0 %
- Tønder: 10,0 %
- Struer: 10,0 %
- Brøndby: 10,0 %
- Langeland inkl. Ærø: 10,0 %
- Halsnæs: 9,8 %
- Bornholm: 9,4 %
En liste over alle kommuner findes her: https://diabetes.dk/politik/diabetes-analyse/
De 10 kommuner med den største procentvise stigning i andel voksne med type 2-diabetes, 2015-2025
|
Placering |
Kommune |
2015 |
2025 |
Udvikling (%) |
|
1 |
Middelfart |
5,5 % |
9,0 % |
+63,6 % |
|
2 |
Assens |
5,5 % |
8,9 % |
+61,8 % |
|
3 |
Billund |
5,4 % |
8,7 % |
+61,1 % |
|
4 |
Struer |
6,3 % |
10,0 % |
+58,7 % |
|
5 |
Vejen |
5,7 % |
9,0 % |
+57,9 % |
|
6 |
Esbjerg inkl. Fanø |
5,0 % |
7,8 % |
+56,0 % |
|
7 |
Haderslev |
5,7 % |
8,8 % |
+54,4 % |
|
8 |
Nyborg |
6,1 % |
9,4 % |
+54,1 % |
|
9 |
Varde |
5,2 % |
8,0 % |
+53,8 % |
|
10 |
Kerteminde |
5,5 % |
8,4 % |
+52,7 % |
En liste over alle kommuner findes her: https://diabetes.dk/politik/diabetes-analyse/
Kontakter
Diabetesforeningens pressetelefonDiabetesforeningen
Tlf:63129012gla@diabetes.dkLinks
Om Diabetesforeningen
Diabetesforeningen kæmper for at komme diabetes til livs. Opdage sygdommen i tide. Forebygge at den udvikler sig. På sigt at kunne helbrede den. Og hver dag løfte livskvaliteten for dem med sygdommen inde på livet. Diabetesforeningen begyndte sit virke i 1940 og har omkring 90.000 medlemmer. Hovedsædet ligger i Glostrup.
Følg pressemeddelelser fra Diabetesforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Diabetesforeningen
Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen24.2.2026 10:39:44 CET | Pressemeddelelse
Ny kostundersøgelse viser, at danskerne bevæger sig længere væk fra kostråd om frugt og grønt. Det får nu en bred alliance til at kræve politisk handling: Fjern momsen på frugt og grønt
Dansk studie dokumenterer: Hjemmetest kan finde skjult type 2-diabetes21.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et dansk studie dokumenterer som det første i verden, at hjemmetest kan bruges som målrettet opsporing for type 2-diabetes, og at det kan betale sig for samfundet. For hver krone, samfundet investerer i screening, er der 1,28 kr. at spare. Studiet er nu publiceret i et internationalt videnskabeligt tidsskrift.
Ny analyse: Diabetes koster samfundet mindst 13 milliarder kroner årligt29.1.2026 06:03:00 CET | Pressemeddelelse
Diabetes har store omkostninger. Både for den enkelte og for samfundet. Vi skal sætte langt mere systematisk ind med forebyggelse og teknologi, mener Diabetesforeningen.
Diabetesforeningen: Sundhedskrisen kalder på grønt lys til nulmoms på frugt og grønt nu28.1.2026 10:26:33 CET | Pressemeddelelse
Når politikerne vil gøre fødevarer billigere, bør de sætte ind der, hvor det gavner både pengepung og sundhed: Fjern momsen på frisk og frossen frugt og grønt nu. Det vil give lavere priser, styrke folkesundheden og redde op mod 3.200 liv hvert år.
Diabetesforeningen: Historisk gennembrud for mennesker med type 2-diabetes24.1.2026 19:39:56 CET | Pressemeddelelse
Ny aftale om kronikerpakker sikrer afgørende rettigheder for mennesker med kroniske sygdomme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum