Briternes stop for tobak bør få danske politikere til at steppe op
22.4.2026 19:44:46 CEST | Kræftens Bekæmpelse | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse: Når Folketingets partier tegner streger til et nyt regeringsgrundlag, bør det sikres, at kommende generationer bliver røg- og nikotinfrie.

Det britiske parlament har vedtaget en lov, som sikrer tobaksfrie generationer for alle, der er født efter 1. januar 2009.
- Briterne har taget førertrøjen på, når det handler om at beskytte børn og unge. Vi efterlyser det samme mod hos politikerne i Folketinget. Vi mener, at danske politikere skal vedtage at indføre nikotinfri generationer, så tobak og nikotin ikke sælges til personer født efter et bestemt årstal. Det bør indgå i det kommende regeringsgrundlag, siger Jesper Fisker, adm. direktør, Kræftens Bekæmpelse og påpeger, at mange aktører og befolkningen bakker op.
Rygning er den faktor, der er skyld i flest tilfælde af kræft, 16.000 dør hvert år. Nikotin er stærkt afhængighedsskabende og skader helbred, tandkød og særligt unges hjerneudvikling.
Kontakter
Thomas ChemnitzPresserådgiver Kræftens Bekæmpelse
Tlf:52144858thomch@cancer.dkcancer.dkLinks
Om Kræftens Bekæmpelse
Kræftens Bekæmpelse er Danmarks største sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder med forskning i kræft, forebyggelse og støtte til patienter og pårørende. Vores mål er, at færre får kræft, at flere overlever kræft - og at flere får et bedre liv med og efter kræft.
Besøg os på Cancer.dk.
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Landsindsamlingen fik flot opbakning: 15.000 frivillige samlede søndag ind til mennesker berørt af kræft19.4.2026 21:19:42 CEST | Pressemeddelelse
Indsamlingen fortsætter digitalt et par dage. Resultat ventes offentliggjort i løbet af den næste uge.
På søndag banker fællesskabet på døren: Tusinder samler ind til mennesker berørt af kræft13.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 19. april går tusinder af frivillige indsamlere fra dør til dør for at samle ind til Kræftens Bekæmpelses årlige landsindsamling. - Det gør en forskel, når vi står sammen, siger foreningens formand, Helen Bernt Andersen.
Stort nyt studie: Seksuelle senfølger efter kræft er meget udbredte - det overrasker forsker4.4.2026 10:04:27 CEST | Pressemeddelelse
4 ud af 10 kvinder og 1 ud af 3 mænd, der har haft kræft, har ikke haft sex det seneste år. Det viser det hidtil største studie af seksuelle senfølger efter kræft.
Slut med frugt- og colasmag i snus30.3.2026 14:59:18 CEST | Pressemeddelelse
Fra onsdag er det ulovligt at sælge og købe nikotinposer med søde smage af fx frugt, cola eller lakrids. En rigtig god nyhed - men vi skal gøre endnu mere for vores børn og unge, siger Kræftens Bekæmpelse.
Musik For Livet: Fællessang til fordel for børn med kræft26.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse vil med fællessang samle Danmark og samtidig rejse penge til indsatsen ’Kræft er ikke for børn’. Bl.a. Mads Langer går på scenen i den gode sags tjeneste og kalder initiativet en ’kærlighedskrig’.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum