DTU - Danmarks Tekniske Universitet

DTU’s rektor til kommende regering: AI skal styrke forskningen – ikke svække den

23.4.2026 06:30:00 CEST | DTU - Danmarks Tekniske Universitet | Pressemeddelelse

Del

At bruge AI som erstatning for store dele af universiteternes forskningsadministration vil få konsekvenser for forskningens kvalitet, mener DTU’s rektor Anders Bjarklev. Han opfordrer en ny regering til at genoverveje den nuværende spareplan.

Man kan ikke fra den ene dag til den anden erstatte store dele af universiteternes forskningsadministration med AI, mener DTU's rektor Anders Bjarklev. Det vil gå ud over kvaliteten I forskningen, lyder hans budskab. Foto: DTU
Man kan ikke fra den ene dag til den anden erstatte store dele af universiteternes forskningsadministration med AI, mener DTU's rektor Anders Bjarklev. Det vil gå ud over kvaliteten I forskningen, lyder hans budskab. Foto: DTU

500 millioner kroner. Så store besparelser vil den tidligere SVM-regering gennemføre på forskningsadministrationen på universiteterne frem mod 2030.

Besparelserne skal opnås ved hjælp af kunstig intelligens, og pengene skal ifølge regeringens arbejdsprogram for staten gå til forskning.

Men DTU’s rektor Anders Bjarklev opfordrer nu en kommende regering til at genoverveje den plan.

”Det er urealistisk at forestille sig, at man med et fingerknips kan lave ændringen, og samtidig opretholde den samme kvalitet i forskningen, som vi har i dag,” siger han.

”Hvis de administrative opgaver, der kræver stor organisationsforståelse og menneskelig styring, fra den ene dag til den anden erstattes af kunstig intelligens, risikerer vi flaskehalse og dårligere kvalitet i forskningen – for så ender mange af opgaverne på forskernes skriveborde.”

”Ikke en magisk teknologi”

Udmeldingen kommer, mens forhandlingerne om en ny regeringsdannelse finder sted.  

Her spiller både AI, forsvar og sikkerhed en central rolle, og det samme gør universiteternes bidrag til forskning og innovation inden for netop de områder.

”Danmarks evne til at levere løsninger inden for kritiske områder som kunstig intelligens, sikkerhed og forsvar beror blandt andet på en effektiv administration. Det er en kritisk tid at gamble med denne evne,” siger Anders Bjarklev.

Han understreger, at DTU anerkender potentialet i kunstig intelligens, men fremhæver, at implementering kræver tid, ressourcer og menneskelig styring.

”AI er ikke en magisk genvej til store besparelser. En ny regering bør i stedet gennemføre en grundig analyse af, hvordan teknologien kan bruges ansvarligt til at styrke – ikke svække – forskningen,” siger Anders Bjarklev.

Der skal ifølge regeringens arbejdsprogram for staten gennemføres administrationsbesparelser for samlet set 5,5 milliarder kroner i staten frem mod 2030.

Nøgleord

Kontakter

DTU - Danmarks Tekniske Universitet

DTU er et teknisk eliteuniversitet med international rækkevidde og standard. Vores mission er at udvikle og nyttiggøre naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet.

Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye