En styrket erhvervspulje kan accelerere omstillingen
20.4.2026 09:45:50 CEST | Varmepumpeindustrien i Danmark | Pressemeddelelse
Danske virksomheders interesse for at skifte olie- og gasfyr ud er så stor, at der nu er søgt om flere midler, end der er i Erhvervspuljen. Nu efterlyser Varmepumpeindustrien hurtigere sagsbehandling og bedre rammer, så omstillingen ikke går i stå.

Danske virksomheder vil gerne væk fra olie og gas. Det står klart, efter at Erhvervspuljen med sine 279 millioner kroner blev fuldt ansøgt på under én uge.
Ifølge Varmepumpeindustrien er den store interesse et tydeligt tegn på, at virksomhederne er klar til at investere i grønne varmeløsninger. Men når efterspørgslen overstiger de afsatte midler, er der behov for handling, lyder det.
- Det er jo i virkeligheden en rigtig god nyhed. Virksomhederne vil gerne omstille sig, og de er klar til at bruge penge på grøn varme. Men når interessen overstiger puljen, så skal rammerne også følge med. Ellers risikerer vi, at investeringsviljen ender i ventetid og frustration i stedet for konkrete omstillingsprojekter, siger Niels Peter Skov, formand for Varmepumpeindustrien (VPI).
Usikkerhed bremser virksomhederne
Virksomhederne ved i dag ikke, hvornår de kan forvente svar på deres ansøgninger og om puljens midler rækker til et tilskud. Afklaring kræver sagsbehandling, og Energistyrelsen kan for nuværende ikke oplyse en forventet sagsbehandlingstid. Det skaber usikkerhed, og gør det svært for virksomhederne at planlægge deres investeringer.
- Mange virksomheder er klar til at gå i gang nu. Men når de ikke ved, hvornår der kommer et svar, så bliver det svært at planlægge, bestille anlæg og træffe de endelige beslutninger. Den usikkerhed kan i værste fald bremse en omstilling, som alle ellers er enige om, at vi har brug for, siger Niels Peter Skov, formand for Varmepumpeindustrien (VPI).
Erhvervspuljen lukker først for ansøgninger, når der er givet tilsagn om alle midler. Det skal senest ske ved udgangen af november 2026.
Efterspørgslen kalder på handling
VPI opfordrer til tre konkrete tiltag, for at sætte skub i puljen og omstillingen:
- Flere ressourcer til sagsbehandling – så virksomhederne hurtigere får svar og kan komme i gang.
- Flere midler i Erhvervspuljen – så den store efterspørgsel kan imødekommes.
- En opdeling af puljen – i én pulje til energieffektivisering og én til udfasning af olie og gas, så konverteringsprojekterne ikke drukner.
Nøgleord
Kontakter
Morten Lund KristensenVarmepumpeindustrien VPI
Tlf:51888609mlk@varmepumpeindustrien.dkBilleder

Varmepumpeindustrien - VPI
Varmepumpeindustrien - VPI - samler branchens producenter og leverandører af kvalitetsvarmepumper.
Foreningen arbejder målrettet på, at varmepumper skal opnå en central placering i fremtidens danske fossilfrie energipolitik. Det gælder individuelle varmepumper, varmepumper i industrien og varmepumper i fjernvarmesektoren. Samtidig har foreningen særlig fokus på kvalitet og energieffektivitet.

Følg pressemeddelelser fra Varmepumpeindustrien i Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Varmepumpeindustrien i Danmark
VPI: Tom varmepumpepulje kalder på politisk handling12.5.2026 13:44:12 CEST | Pressemeddelelse
Varmepumpepuljen er nu tømt efter en massiv ansøgningsbølge, hvor 8.500 boligejere har fået tilsagn. Den enorme interesse er en gylden anledning til at gentænke den politiske opbakning til den grønne omstilling, lyder det fra Varmepumpeindustrien (VPI).
VPI: Øget interesse for varmepumper har endnu ikke ramt salgstallene30.4.2026 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Salgstallene for årets første tre måneder holder samme niveau som sidste år. Men en kombination af uro omkring Hormuzstrædet og åbningen af Varmepumpepuljen har skabt en massiv efterspørgsel, der forventes at slå igennem i det kommende kvartal, lyder det fra Varmepumpeindustrien (VPI).
Succes med varmepumpepuljer kalder på flere midler20.3.2026 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne og virksomhederne har en overvældende interesse for at skifte til grøn varme, der kan og bør understøttes med flere midler.
Varmepumpesalg steg med 65 procent i 202526.1.2026 07:14:00 CET | Pressemeddelelse
2025 blev et år med vedvarende vækst i salget af varmepumper. Salget af de varmepumper, der typisk erstatter olie- og naturgasfyr, steg med 65 procent, viser nye tal.
VPI: Vismænd peger på reelt puljeproblem9.12.2025 14:26:51 CET | Pressemeddelelse
En ny rapport fra De Økonomiske Råd stiller skarpt på effekten af varmepumpetilskud. Kritikken af den nuværende puljestruktur er berettiget, og af samme grund hilser Varmepumpeindustrien (VPI) kommende ændring velkommen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum