TV 2 løber med rettighederne til Wanda Diamond League
16.4.2026 09:59:26 CEST | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse
TV 2 udvider sportspakken med Wanda Diamond League og giver seerne adgang til atletikkens største stjerner og mest prestigefyldte stævner.

Atletikkens største stjerner kan snart opleves på TV 2s sportskanaler og TV 2 Play, der har sikret sig tv-rettighederne til Wanda Diamond League - den mest prestigefyldte serie af endagsstævner i verden.
I Wanda Diamond League samles eliten på tværs af 32 discipliner, når sæsonen i 2026 skydes i gang 16. maj i Shanghai/Keqiao i Kina og kulminerer med finalen i Bruxelles 4.-5. september - i alt 15 stævner rundt om i verden.
For seerne venter der store øjeblikke og verdensklassepræstationer, ofte afgjort på få hundrededele eller få centimeter. Og med nogle af Skandinaviens største navne i feltet er der ekstra meget at holde øje med: De norske løbebrødre Ingebrigtsen-brødrene er kendt for at sætte tempoet og udfordre grænserne på mellemdistancerne, mens svenske Armand Duplantis igen og igen flytter barren i stangspring og sætter nye standarder for, hvor højt det er muligt at komme.
- Wanda Diamond League er en fantastisk tilføjelse til vores i forvejen stærke sportspakke. Vi arbejder hele tiden på at udvide og styrke indholdet, så seerne får et så bredt, relevant og differentieret sportstilbud som muligt. Atletik er en sport, der samler mange seere, hvilket vi tydeligt ser ved hvert OL, og derfor glæder vi os til også at kunne tilbyde verdensklasseatletik hen over en sportssommer, som i forvejen byder på store begivenheder som VM i fodbold og Tour de France på vores kanaler, siger Frederik Lauesen, direktør for Sport og Produktion på TV 2.
Atletiksæsonen rundes af med World Athletics Ultimate Championship 2026 - et helt nyt sæsonafsluttende mesterskab 11.-13. september i Budapest i Ungarn. Her mødes verdens- og olympiske mestre samt Diamond League-vindere i et hurtigt format med semifinaler og finaler fordelt på tre aftener i kampen om at blive kåret som Ultimate Champion.
Nøgleord
Kontakter
Jacob PanumPR-konsulent
Nyheder og sport
Billeder

Links
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Streaming i Danmark: En begivenhedsrig start på året driver danskernes streamingforbrug til nye højder15.4.2026 08:00:15 CEST | Pressemeddelelse
Fremgang i sports- og nyhedsseningen sender danskernes streamingforbrug til rekordniveauer, og TV 2 Play opnår det højeste tidsforbrug hen over et kvartal nogensinde.
'Forræder - Ukendt grund' flytter ind på TV 28.4.2026 10:30:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter to sæsoner på TV 2 Echo flytter 'Forræder - Ukendt grund' nu til TV 2, hvor det sammen med den helt nye programudvidelse 'Forræder - Under kutten' og det øvrige 'Forræder'-univers skal være med til at styrke weekendunderholdningen og samle seere på tværs af aldersgrupper.
Ulla Pors ny indholdsdirektør i TV 2 – Anne Mette Svane udnævnes til nyhedsdirektør7.4.2026 11:15:11 CEST | Pressemeddelelse
Nuværende nyhedsdirektør Ulla Pors træder ind i koncernens direktion som indholdsdirektør med ansvar for TV 2s indhold på tværs af nyheder og programmer, mens Anne Mette Svane bliver ny nyhedsdirektør.
Lotte Lindegaard ny fiktionschef i TV 2 – træder tilbage som indholdsdirektør7.4.2026 10:15:12 CEST | Pressemeddelelse
Lotte Lindegaard har besluttet at forlade rollen som indholdsdirektør på TV 2 og bliver ny fiktionschef. En central stilling i den nye 2030-strategi, som hun sideløbende med sit arbejde som indholdsdirektør har varetaget siden september 2025.
2025-resultat giver TV 2 solidt afsæt til ny strategi med fokus på gennemslagskraft og relevans for alle26.3.2026 09:14:48 CET | Pressemeddelelse
Årsresultatet for 2025 markerer afslutningen på strategien 'Play til alle', som har gjort TV 2 Play til den mest sete streamingtjeneste i Danmark med 1,2 mio. abonnementer, og hvor TV 2s omsætning har rundet 4,3 mia. kr., mens knap hver anden omsætningskrone nu er digital – hvilket er omsat i øgede investeringer i dansk indhold og målrettede teknologiinvesteringer. Det giver TV 2 et stærkt udgangspunkt for 2030-strategien om at være nummer 1 i danskernes hverdag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum