Tilkørsel 63 Bramdrupdam spærres i sydgående retning
15.4.2026 07:00:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Fra den 19. april til den 9. maj 2026 spærrer Vejdirektoratet for tilkørslen til E45/E20 Sønderjyske Motorvej ved 63 Bramdrupdam.

Vejdirektoratet skal i forbindelse med udvidelsen af Sønderjyske Motorvej E45/E20 nordvest om Kolding udføre spunsarbejde på tilkørslen ved 63 Bramdrupdam.
Arbejdet kræver, at tilkørslen spærres i sydgående retning i 20 dage.
Trafikale konsekvenser
Vejdirektoratet spærrer for tilkørsel 63 Bramdrupdam fra søndag den 19. april til og med lørdag den 9. maj.
Trafikanter, der skal mod syd, henvises til tilkørsel 62 Kolding Ø. Følg skiltningen på stedet.
Spærringen kan give forlænget rejsetid og ekstra trafik på de omkringliggende veje. Vejdirektoratet beklager de gener, arbejdet medfører, og opfordrer trafikanterne til at planlægge kørslen i god tid.
Læs mere om Udbygning af Sønderjyske Motorvej ved Kolding E45/E20 | Vejdirektoratet
|
Udvidelsen ved Kolding er en del af en samlet udbygning af E45 mellem Kolding og Randers. Vejdirektoratet udvider motorvejen flere steder på en i alt 60 kilometer lang strækning for at lette trafikken og de lange køer i myldretiden. Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk |
Nøgleord
Kontakter
Mette Menne VikjærProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72442258mevi@vd.dkTrine Brandt HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Spærringer ved <55> Horsens N udskydes til efter Kristi Himmelfartsdag13.5.2026 14:15:07 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet flytter døgnspærringer af nordgående til- og frakørsler ved <55> Horsens N til efter Kristi Himmelfartsdag på grund af vejret.
Til- og frakørsler spærres ved <58> Hedensted og <59> Hornstrup på E45 forskellige dage i maj og juni13.5.2026 13:41:25 CEST | Pressemeddelelse
Der skal lægges slidlag på strækningerne forbi <58> Hedensted og <59> Hornstrup på E45 Østjyske Motorvej, og det giver spærringer af til- og frakørsler døgnet rundt nogle dage.
Vejdirektoratet etablerer adgangsvej og anløbsplads til forundersøgelser i Limfjorden i forbindelse med det kommende tunnelbyggeri13.5.2026 13:39:17 CEST | Pressemeddelelse
De forberedende anlægsarbejder med etablering af en adgangsvej og en anløbsplads til skibe syd for Egholm skal sikre adgang til, at de geotekniske og arkæologiske undersøgelser på lavt vand kan gennemføres. Adgangsforholdene er ved Egholm komplicerede på grund af de lave vanddybder.
Frederikssundsmotorvejen får ny asfalt mellem Rødovre og Ballerup13.5.2026 10:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet udskifter asfalten på Frederikssundsmotorvejen mellem motorvejskryds Rødovre og motorvejskryds Ballerup i vestgående retning.
Stort asfaltarbejde skifter retning på E45 ved Aarhus13.5.2026 10:16:22 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdet med at lægge det sidste lag asfalt på udbygningen af E45 mellem Aarhus V og Tilst fortsætter nu i nordgående retning. Vejdirektoratet minder om ændrede forhold fra mandag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum