Ungdommens klimatopmøde i Kødbyen
21.3.2026 17:57:58 CET | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse
Ungdommens Demokratihus er søndag eftermiddag fyldt af unge klimavælgere, der griber chancen for at kræve svar fra en række folketingskandidater.

Søndag den 22. marts kl 16.30 fyldes Ungdommens Demokratihus i Kødbyen i København med unge vælgere. De er kommet for at kræve en række kandidater svar på, hvordan de vil kæmpe for en grøn, retfærdig fremtid, hvis de bliver valgt ind. For lige nu lever regerinengs politik ikke op til dens egne klimamål, og varmerekorderne sættes på stribe.
“Klima har fyldt utroligt lidt i valgkampen indtil nu, selvom vi ved, at vælgerne synes, det er vigtigt. Vi unge sætter selv klima på dagsordenen til dette klimatopmøde, hvor vi beder et panel af politikere om at svare på vores spørgsmål til deres klimapolitik”, siger Esther Embog Bünemann, aktiv i Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Panelet vil bestå af Lise Coermann (Å), Sadek Al-Amood (SF), Maria Georgi Sloth (RV), Pil Christensen (Ø), Helene Fagerhøj eller Anders Storgaard (K), Linea Søgaard-Lidell (V) og Ellen Emilie (M).
Kontakter
Caroline BessermannAktiv i Den Grønne Ungdomsbevægelse
Tlf:40569973Om Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Privatfly betaler ingen klimaafgift, mens almindelige rutefly betaler - klimaaktivister laver satirisk moddemonstration mod eget borgerforslag3.6.2026 08:49:21 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag d. 4 juni har klimaaktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse lavet en satirisk demonstration foran Kastrup lufthavn, hvor de udklædt som rige privatflyejere har erstattet høtyvene med golfkøller og foregiver at protestere mod det borgerforslag om en national klimaafgift på privatfly, som de selv har lavet. Demonstrationen er et satirisk forsøg på at vise det, ifølge aktivisterne, paradoksale i at de rigeste, mest forurenende er fritaget fra klimaafgiften. Privatfly er blandt de mest forurenende transportformer i verden målt pr. passager, men står i dag helt uden for de klimaafgifter, som almindelige danskere allerede betaler, når de køber en flybillet. Det er selvom konservative estimater siger at privatfly forurener 14 gange mere end almindelige rutefly pr. passagerer. “Det giver ingen mening at privatfly ikke er pålagt en klimaafgift, taget deres enorme forurening i betragtning. Hvis man har råd til at eje et privatfly, så har man også råd til at betale en klimaafgift”. - Da
Lige nu: Aktivister blokerer Mærsks hovedkvarter i København13.5.2026 07:43:16 CEST | Pressemeddelelse
I protest mod Mærsks fragt af våben til Israel blokerer hundrede aktivister lige nu Mærsks hovedkvarter i København. De beskylder det danske shippingfirma for ulovlig transport af våbendele og for at mørklægge deres destruktive rolle i globale forsyningskæder
No future uden Fridays For Future14.4.2026 10:03:53 CEST | Pressemeddelelse
Danske skoleelever vil igen strejke for klimaet, efter at Fridays For Future officielt genopstår i dag kl. 16 med deres første møde på Store Kongensgade 40C. I en verden i opbrud og kaos træder fremtidens generation til og viser os vejen til en grønnere og fredligere fremtid.
Lige nu: aktivister trænger ind i ATP14.4.2026 08:20:38 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu blokerer en større gruppe aktivister fra forskellige Palæstina-solidaritetsbevægelser for indgangen til ATP’s hovedsæde i Hillerød. Aktivisterne kræver at ATP afinvesterer fra Terma, som de beskylder for at være medskyldige i folkemordet i Gaza.
Beskatning af privatfly kan betale Danmarks klimagæld – nu tager civilsamfundet sagen i egen hånd13.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lancerer en gruppe klimaaktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse et nyt borgerforslag, der skal få Danmark til at indføre en national klimaafgift på privatfly og øremærke pengene til klima.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum