Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026
14.4.2026 08:00:00 CEST | Økologisk Landsforening | Pressemeddelelse
Nu sætter Økologisk Landsforening navn på de tre nominerede til Økoprisen 2026, der uddeles den 22. maj på Madens Folkemøde.

Det bliver Jakob Ørstrup, Liselotte Kira Gregers Andersen eller Rikke Grønning, der vinder Økoprisen 2026.
Det står klart, efter Økologisk Landsforenings udvalg for professionelle køkkener har nomineret de tre økopionerer til prisen.
”Vi har lagt til grund for nomineringen af de tre kandidater, at de kan omsætte de økologiske principper til hverdagsmåltider for de mange. For os i branchen er det helt afgørende, at vi passer på måltidet, og der er økologien en vigtig løftestang for den måde, vi gør tingene på. Det er de alle tre på hver deres måde fornemme eksponenter for,” siger Mona Carøe Jensen, der er cheføkonoma på Regionshospitalet i Randers og forperson for Økologisk Landsforenings køkkenudvalg.
Vinderen af Økoprisen 2026 bliver udråbt i forbindelse med en debat om det økologiske måltid, der modereres af Økologisk Landsforenings administrerende direktør Rasmus Prehn, på Folkemødescenen på Madens Folkemøde den 22. maj kl. 13.00.
Det er Økologisk Landsforenings køkkenudvalg med Mona Carøe Jensen i spidsen, der udpeger vinderen af Økoprisen.
”Vi er enormt stolte af, at vi kan præsentere vinderen af Økoprisen på den store scene på Madens Folkemøde. Det er en pris, der hører til i store rammer,” siger hun.
Torben Blok, der er markedschef for foodservice i Økologisk Landsforening, udtaler om nomineringerne:
”I en tid hvor der er så mange ting, der splitter os, er det helt afgørende, at vi har noget at samles om. For os står det sunde måltid i centrum for det. Når vi sætter os sammen og spiser et godt, sundt og økologisk måltid, åbner vi os op for hinanden og finder ud af, at vi ikke er så forskellige, når det kommer til stykket. De tre nominerede til Økoprisen 2026 leverer hver eneste dag deres bidrag til lige præcis det. Derfor er det velfortjent, at de nu bliver nomineret til den fornemste madpris herhjemme.”
Den seneste vinder af Økoprisen er Mads Frank Herskind, der vandt i 2025 for sit arbejde med økologien som kulinarisk ansvarlig for Odense Kommunes fem kantiner og sit engagement i Rebælg.
De nominerede til Økoprisen 2026 er…:
Jakob Ørstrup, Mad- og idémand, kulinarisk iværksætter og stifter af Nordic Chocolatiers
…er en økologisk frontløber, der arbejder for at udbrede det økologiske måltid, ikke kun fordi det er økologi, men fordi, som han siger: ”Det er det rigtige valg”.
…har været med til at åbne og drive en 100% økologisk café med Mellemfolkeligt Samvirke og vist vejen for, at det kan lade sig gøre, når man vil noget med sine indkøb.
…underviser på Hotel- og restaurantskolen i chokolade, som er hans store passion. Han har fokus på det gode håndværk og deler ud af sin viden og tilgang til de økologiske valg på messer og events.
Liselotte Kira Gregers Andersen, ejer af Kokken på kanten, kulinarisk konsulent, kogebogsforfatter
…er en kulinarisk fritænker og mester i et anderledes take i sin formidling og altid med et stort smil. Hun er ekspert i skæve vinkler, workshops, grøn omstilling, foredrag, events og oplevelsesgastronomi især i det grønne køkken indenfor emnerne vilde urter, tang, bælgfrugter og upcycling.
…har mange offentlige og private opgaver med fokus på at formidle en historie om råvaren. Hun kæmper for at få udbredt de danske bælgfrugter, er med på messer og kurser og hjælper med at udvikle nye aktiviteter, hvor økologien altid er med i centrum.
…er ØKO-ambassadør for Økologisk Landsforening og går foran i kampen for det økologiske måltid.
Rikke Grønning, konsulent og partner i Grønning & Kjærgaard, ejer af Good Food To Go
…har specialiseret sig i økologisk omstilling i professionelle køkkenener og har mange års erfaring med økologiomlægning i private og offentlige køkkener.
…har været med til at udvikle og udbrede Det Økologiske Spisemærke og arbejder målrettet med at rulle den grønne økologiske dagsorden og bælgfrugterne ud. Hun er desuden medforfatter på flere økologiske kogebøger, der viser vej for det økologiske måltid.
…har med Good Food To Go bevist, at man kan drive en restaurant med Det Økologiske Spisemærke i guld med stor succes.
Fakta om Økoprisen:
- Med Økoprisen ønsker Økologisk Landsforening at hylde en økologisk ildsjæl inden for foodservice, som sætter økologien i højsædet, inspirerer og finder nye veje for andre i branchen og ikke mindst kæmper for at udbrede de økologiske løsninger i foodservicebranchen.
- Det er Økologisk Landsforenings udvalg for professionelle køkkener, som nominerer kandidaterne til Økoprisen 2026 og udvælger vinderen.
- Økoprisen skal i 2026 uddeles for 12. gang siden 2014. Det sker den 22. maj kl. 13.00 på Folkemødescenen på Madens Folkemøde. Se og læs mere om arrangementet.
Tidligere vindere af Økoprisen:
2025: Mads Frank Herskind, kulinarisk ansvarlig for cafeerne i Odense Kommune og ejer af Rebælg
2024: Ole Roed, Food & Beverage manager i Fårup Sommerland
2023: Peter Mejnertsen, medejer af og direktør for Mejnerts Mølle
2022: Peter Skoven, Food & Beverage direktør for NorthSide Festival
2021: Trine Krebs, Grøn chef, Food Organisation of Denmark
2019: Skolerne i Oure
2018: Mona Carøe, cheføkonoma hos Regionshospitalet Randers
2017: Comwell Hotels
2016: Byens Køkken i Odense Kommune
2015: Frank Jensen, tidligere overborgmester i København
2014: Marian Aagaard, regionsformand Kost-og ernæringsforbundet i Nordjylland
Kontakter
Simon Møbjerg SørensenPresseansvarlig
Tlf:2542 9310sms@okologi.dkOm Økologisk Landsforening
I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.
Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel12.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens danskerne fejrer Økodag sammen med de økologiske køer, må mange andre køer blive inde i stalden. Det vil Økologisk Landsforening have lavet om med en lov, der sikrer alle køer adgang til græs og åben himmel.
Michael Kjerkegaard fortsætter som forperson for Økologisk Landsforening6.3.2026 16:28:14 CET | Pressemeddelelse
For kort tid siden blev Michael Kjerkegaard genvalgt som forperson for Økologisk Landsforening. Det skete på foreningens generalforsamling.
Klimarådets anbefalinger taler for mere økologi26.2.2026 11:01:29 CET | Pressemeddelelse
Læs Økologisk Landsforenings landbrugs- og fødevarepolitiske chef Sybille Kyeds kommentarer til Klimarådets statusrapport og dennes anbefalinger til EU’s landbrugsstøtte efter 2027.
Det er synd og skam, at det ikke går bedre med kostrådene24.2.2026 12:38:55 CET | Pressemeddelelse
Økologisk Landsforenings direktør Rasmus Prehn var fødevareminister, da kostrådene blev lanceret i 2021. Se hans kommentar til ny undersøgelse om kostrådene.
Øko-vækst i danske nærmarkeder lover godt11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport: Markedet for økologiske fødevarer vokser i Europa – især i Tyskland og andre danske nærmarkeder. Det er godt nyt for danske eksportvirksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum