Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel
12.4.2026 06:00:00 CEST | Økologisk Landsforening | Pressemeddelelse
Mens danskerne fejrer Økodag sammen med de økologiske køer, må mange andre køer blive inde i stalden. Det vil Økologisk Landsforening have lavet om med en lov, der sikrer alle køer adgang til græs og åben himmel.

I dag er der Økodag på 39 økologiske gårde rundt om i landet, hvor omtrent 100.000 danskere er med til at fejre, når de økologiske køer kommer på græs, som økologireglerne foreskriver.
Men mens økokøerne springer ud på marken, må mange andre køer blive inde i stalden. Der er nemlig ingen krav om, at de også skal på græs. Det vil Økologisk Landsforening have ændret.
”Økodag viser os år efter år, hvor stor glæde køerne har af at komme ud. Den glæde vil vi give til alle køer. Derfor opfordrer vi de politiske partier til at tage køernes adgang til den åbne himmel med ind til bordet i de aktuelle regeringsforhandlinger, så vi får en lov, der sikrer alle køer ret til at komme på græs. Vi kan ikke være andet bekendt,” siger Michael Kjerkegaard, der er økologisk kvægavler og forperson i Økologisk Landsforening.
Mens alle økologiske malkekøer kommer på græs, viser tal fra Danmarks Statistik, at det kun er 17 procent af de konventionelle malkekøer, der kommer ud. Det tal er for lavt, mener Michael Kjerkegaard:
”Kig ud ad vinduet, når du kører igennem Danmark. Du ser langt færre køer på marken end tidligere. Vi skal have køerne ud af stalden igen. Nu har vi lige været igennem en valgkamp, hvor dyrevelfærd har fyldt meget, og hvor de fleste partier har udtrykt enighed om at gøre noget for landbrugsdyrene. For køerne er den allerbedste forbedring en lov, der sikrer dem græs mellem klovene, motion, frisk luft og mulighed for at udføre deres naturlige adfærd.”
”Nu er det køernes tur. De har krav på at komme på græs. Lad os give dem himlen tilbage.”
Kontakter
Kontakt:
Forperson Michael Kjerkegaard for interview til Økodag på Kroghsminde.
Administrerende direktør Rasmus Prehn for interview til Økodag på Skahøjgaard.
Kommunikationschef Line Børch Hedeboe for praktisk info.
Michael KjerkegaardForperson
Tlf:2190 0895mkj@okologi.dkRasmus PrehnAdministrerende direktør
Tlf:2542 9316rpr@okologi.dkLine HedeboeKommunikationschef
Tlf:2072 2366lhe@okologi.dkOm Økologisk Landsforening
I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.
Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Dansk model for spisemærke er på vej i Holland24.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, der i dag formidler ordningens og mærkets succes i Holland.
Danske partnerskaber øger økologiudvalget16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa.
Aldrig har økologien stået stærkere2.6.2026 16:16:37 CEST | Pressemeddelelse
Den nye regering har store økologiske ambitioner. Det glæder Økologisk Landsforening, der gerne bidrager til at gøre indsatsen endnu mere ambitiøs, økologisk og konkret.
Smil og glæde på Madens Folkemøde: Rikke Grønning vinder Økoprisen22.5.2026 14:02:58 CEST | Pressemeddelelse
Økoprisen 2026 er netop blevet uddelt på Madens Folkemøde. Prisen går til Rikke Grønning, der er konsulent og partner i Grønning & Kjærgaard og ejer af Good Food To Go i Klitmøller.
Økologisk Landsforening udvider bestyrelse med direktør i Dyrenes Beskyttelse6.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelses direktør Britta Riis træder ind i Økologisk Landsforenings bestyrelse. Hun og forperson Michael Kjerkegaard ser frem til samarbejdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum