Rundvisning: Oplev maskinerne bag danskernes affaldssortering

9.4.2026 12:07:05 CEST | ARI – Affalds- og Ressourceindustrien | Pressemeddelelse

Del

Hvad sker der med dit affald, efter skraldebilen har hentet det? Få svaret når Remondis i Ishøj inviterer inden for til en guidet rundvisning af deres imponerende anlæg, der med avanceret teknologi forvandler affald til nye ressourcer.

Remondis i Ishøj inviterer inden for til en guidet rundvisning af deres imponerende anlæg
Remondis i Ishøj inviterer inden for til en guidet rundvisning af deres imponerende anlæg

Plastemballager, gamle mælkekartoner og plastikposer suser forbi på et bånd, mens robotter med lynets hast scanner og sorterer i affaldet. Nogenlunde sådan ser det ud bag facaden på et affaldssorteringsanlæg, takket være borgernes forarbejde med sorteringen i hjemmet.

Danskerne sorterer i dag affald i ti forskellige kategorier derhjemme. Alligevel ved de færreste, hvad der sker med affaldet, når skraldebilen har hentet det. Derfor inviterer seks affaldsvirksomheder nu alle interesserede borgere på rundvisning (tilmelding er nødvendig.)

Målet er at gøre det tydeligere for borgere, familier, skoleklasser osv., at der gemmer sig værdifulde ressourcer i vores affald, når vi formår at sortere korrekt. Samtidig er det også en mulighed for at komme helt tæt på den avancerede teknologi, der spiller en afgørende rolle i Danmarks grønne omstilling.

”Det, de fleste kender som affald, er i virkeligheden materialer, der bare venter på at blive genanvendt i nye produkter. Det kan være svært at forestille sig, derfor åbner vi nu op for rundvisninger, så danskerne kan opleve den grønne omstilling på nærmeste hold,” siger Nina Nagskov Jørgensen, politisk chefkonsulent i ARI - Affalds- og Ressourceindustrien, som er den samlende aktør for affaldssorterings-virksomheder i Danmark. Hun fortsætter:

”i Danmark forbruger vi ressourcer, som havde vi fire jordkloder til rådighed. Derfor er det afgørende for vores miljø og klima, at vi får maksimalt ud af de ressourcer, vi allerede har i brug,” tilføjer hun.

Fuldt fokus på affald
Der er fuldt fokus på affald i uge 16. Rundvisningerne hos danske affaldssorteringsvirksomheder finder nemlig sted under den årligt tilbagevendende affaldsindsamling, som Danmarks Naturfredningsforening står bag.

I København er det muligt at få en guidet rundvisning hos Remondis i Ishøj den 15. april kl. 14 og den 17. april kl. 13. Adresse: Industrikrogen 18, 2635 Ishøj.

Tilmelding
Tilmelding er efter princippet først til mølle og sker ved at sende en mail til Åshild Victoria Fredriksen på aavf@remondis.dk med navn, antal deltagere og ønsket tidspunkt. Rundvisningerne varer ca. to timer og er relevante for både børn og voksne. Husk at affald lugter.

Affaldssorteringsvirksomheder med guidede rundvisninger i uge 16:

  • Verdis, Aalborg
  • Remondis, Ishøj 
  • HJHansen, Odense
  • Meldgaard, Kolding
  • Stena Recycling, Tilst
  • ReSource Denmark, Esbjerg

Om Remondis
Remondis A/S er en del af den af den tyske familieejede virksomhed Remondis, der på verdensplan beskæftiger mere end 37.000 medarbejdere, på 900 lokationer i 30 forskellige lande indenfor genvinding, service og transport og vand. Remondis’ kernekompetence i Danmark er sortering, indsamling og håndtering af affald. Virksomhedens kunder er små og store private virksomheder såvel som kommuner og statslige ministerier og institutioner.

For flere billeder eller mulighed for reportage, kontakt: Mathilda Tvilstegaard, mathilda@thecentral.dk, 21 22 28 79

For yderligere information om rundvisninger andre steder i landet (Ishøj, Odense, Kolding, Tilst og Esbjerg), kontakt: Nina Nagskov Jørgensen, ninj@di.dk

Nøgleord

Billeder

Remondis i Ishøj inviterer inden for til en guidet rundvisning af deres imponerende anlæg
Remondis i Ishøj inviterer inden for til en guidet rundvisning af deres imponerende anlæg
Download

Følg pressemeddelelser fra ARI – Affalds- og Ressourceindustrien

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra ARI – Affalds- og Ressourceindustrien

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye