Har du fundet en eller flere killinger?
13.4.2026 07:00:00 CEST | Dyreværnet | Nyhed
Nu går killingesæsonen for alvor i gang, og det betyder, at folk kan risikere at støde på killinger i vejkanten, i hækken eller et helt tredje sted – med eller uden morkat. Og hvad gør man så?

Hvis du finder en eller flere killinger i naturen med eller uden morkat – og uden registrering til en ejer* – er det vigtigt at henvende sig til Politiet og/eller en dyreværnsorganisation, som kan hjælpe dyrene med den bedste start på livet.
Det er Politiet, der som myndighed er ansvarlig for håndtering af hittedyr, så man skal faktisk i første omgang kontakte Politiet, og ellers kan man kontakte Dyreværnets internater via dyreværnet.dk/kontakt.
*Kig efter tatoveringer i ørene – enten et nummer eller et lille c.
Dyreværnet sørger for ordentlig pleje og en god fremtid
Hos Dyreværnet tager vi alle hittekillinger og -katte ind. Hvis de ellers er sunde og raske, bliver de med det samme vaccineret og behandlet mod orm, lopper/flåter, øjenbetændelse og evt. andre skavanker.
Herefter bliver de neutraliseret, når tiden er moden til det – og så er de klar til at blive formidlet til et nyt hjem, der passer perfekt til deres behov.
Killinger og katte, der ellers ville gå en tvivlsom fremtid i møde, får en ny start i hænderne på vores kyndige dyrlæger, veterinærsygeplejersker og dyrepassere. Og når de forlader os, har vi sikret os, at de har det godt – og ikke uforvarende kommer til at sætte nye katteliv i verden til en usikker fremtid.
Tag affære og tag kontakt
Ser du noget ud af øjenkrogen, er der al mulig grund til at undersøge det nærmere og dernæst kontakte Politiet og/eller Dyreværnet. Det koster ikke noget, og du er med til at sikre, at kattene får en god fremtid og ikke bliver til endnu flere.
Hold øje, observér, tag kontakt!
Nøgleord
Kontakter
Tina J. HindsboKommunikationschefDyreværnet
Tlf:50603550tina@dyrevaernet.dkLinks
Dyreværnet står vagt om kæledyrene
Dyreværnet blev stiftet i 1898 og er en af verdens ældste dyreværnsorganisationer.
Vores formål er at fremme dyrevelfærd i Danmark samt vinde og udbrede forståelse for dyrebeskyttelsens hovedopgaver, herunder at stoppe dyrplageri og aflivning af sunde og raske dyr.
Vi mener, at alle kæledyr i Danmark fortjener et godt liv, og det arbejder vi aktivt for ved at holde os tæt på såvel de lovgivende som udøvende magter – og gennem vores mange aktiviteter:
Hver dag modtager Dyreværnet op mod 10 anmeldelser om misrøgtede dyr. Dem tager vi alvorligt, og vi redder ca. 500 dyr om året i hele Danmark. Herudover tager vi imod et stort antal dyr fra familier, som ikke længere kan tage sig af deres kæledyr. Endelig har vi mobile dyrlægeklinikker, der kører rundt i hele Danmark og tilbyder hjælp til udsatte borgere og deres dyr, der hvor de er.
Vores internater i Jylland og på Sjælland tager årligt imod ca. 1.500 hunde, katte, kaniner, gnavere og andre smådyr, hvoraf ca. 1.000 formidles til nye, kærlige hjem. De resterende genforenes med deres ejere.
Dyreværnet samarbejder desuden med NSK, Københavns Politi, Københavns Vestegns og Nordsjællands Politikredse omkring håndtering og internering af dyr i forbindelse med politisager.
Dyreværnet beskæftiger ca. 60 medarbejdere i udryknings- og internattjeneste samt administration. Hertil kommer et korps på over 140 frivillige, som hver dag hjælper med at passe og pleje vores mange internatsdyr – og går til hånde efter behov.
Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet
Dyreværnet er igen med på Roskilde Dyrskue9.4.2026 07:00:00 CEST | Nyhed
Som led i at udbrede budskabet om Dyreværnets arbejde og indgå flere dialoger med befolkningen om dyrevelfærd vil foreningen igen være til stede på Dyrskuet i Roskilde i 2026.
Frit lejde for indlevering af hunde og killinger19.3.2026 12:47:18 CET | Nyhed
Dyreværnets internater er som regel fyldt godt op, men lige nu har vi ekstra kapacitet i staldene, og derfor giver vi frit lejde resten af marts til ejere, der ikke længere kan beholde deres hund eller killinger.
Dyreværnet udvider med nyt internat i Aalborg9.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som følge af Dansk Dyreværn Aalborgs beslutning om opløsning står Dyreværnet til overtagelse af foreningens internat i Nibe.
Hvem er Dyreværnet?11.2.2026 07:00:00 CET | Nyhed
Det har vi lavet en lille film om, for vi ved godt, at det ikke er alle, der kender os og ved, at vi arbejder med dyrebeskyttelse i hele Danmark med fokus på kæledyr.
Joan og Bendt takker af som frivillige efter 20 år5.2.2026 07:00:00 CET | Nyhed
Siden januar 2006 har Joan og Bendt Refsgaard hver tirsdag stemplet ind som frivillige på Dyreværnets internat i Rødovre. Det har været et fast holdepunkt i deres pensionisttilværelse og en kæmpe hjælp for Dyreværnet gennem alle årene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum