Foredrag med Nikolaj Kirk
1.4.2026 11:00:00 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Eventyrer, kok, forfatter og tv-vært Nikolaj Kirk besøger Næstved Bibliotek med foredraget Fødevarekvalitet og bæredygtighed. Det sker tirsdag den 21. april kl. 19.00-21.00.

Er du klar til at blive udfordret, inspireret og få ny madinspiration til køkkenet og verden omkring dig? Kom med på en tankevækkende og energisk rejse, når eventyrer, kok, forfatter og tv-vært Nikolaj Kirk lægger vejen forbi Næstved Bibliotek med foredraget ‘Fødevarekvalitet og bæredygtighed - et foredrag med viden og indsigt’.
Knap så friske fisk og søvnløse kyllinger
Hvorfor kan fisk, som er fanget i Danmark, kørt til Østeuropa for at blive fileteret, og så kørt tilbage til Danmark igen, stadig kaldes frisk fisk? Hvordan bremser vi de mange millioner fastfood-måltider, der bliver indtaget hver eneste dag? Er det okay, at kyllinger kun kan sove i tre timer?
Det er blot nogle af de fødevaretilstande, som Nikolaj Kirk opfordrer os til at sætte spørgsmålstegn ved i vores hverdag. I foredraget byder han deltagerne velkommen i kampen for en bedre produktion af råvarer. Og han åbner samtalen om, hvordan vi alle kan være med til at få bedre mad hjem i køkkenerne.
Med udgangspunkt i solid faglig indsigt, viden og passion stiller Nikolaj Kirk ikke bare spørgsmålet om, hvad der er galt; han kommer også med input til, hvordan vi kan gøre det bedre.
Hvem er Nikolaj Kirk
Nikolaj Kirk er eventyrer, kok, forfatter og tv-vært. Han har i over 30 år arbejdet for at fremme sundere spisevaner gennem foredrag, rådgivning, tv og uddannelsesprogrammer.
Mange kender ham nok bedst som den ene halvdel af duoen i DR’s ‘Nak og Æd’, hvor han og naturmanden Jørgen Skouboe i 16 sæsoner drog ud i naturen verden over på jagt efter et godt måltid. Han blev i 2011 optaget i Eventyrernes Klub efter sine utallige gastronomiske rejser rundt til de fjerneste egne i verden.
Uge17
Arrangementet er en del af UGE17: En national temauge for bibliotekerne og borgerne, som fokuserer på FN's 17 verdensmål. Temaet for uge 17 i 2026 er ‘MAD - Fødevarer, Forbrug og Fællesskaber’.
Mød Nikolaj Kirk tirsdag den 21. april kl. 19.00-21.00 i Salen på Næstved Bibliotek. Billetpris: 100 kr. Billetter købes via www.naesbib.dk
Nøgleord
Kontakter
Lars MånssonBibliotekar
Tlf:5588 4135laman@naestved.dkMaja Nørager LauvringKulturformidler
Tlf:5588 4133majnla@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Frihed, tid og bæredygtighed - Tømrerlusens vej ud af hamsterhjulet1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dennis Nielsen, også kendt som Tømrerlusen, besøger Næstved Bibliotek mandag d. 20. april kl. 19:00 - 21:00. Her fortæller han om, hvordan vi kan leve mere bæredygtigt, uden at miste livskvalitet.
UGE17: Bibliotekernes verdensmålsuge31.3.2026 10:45:01 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek byder indenfor til både børn og voksne i uge 17, når Danmarks biblioteker sætter fokus på FN’s 17 verdensmål. Der er planlagt en hel uge fyldt med spændende aktiviteter, foredrag og workshops.
Litterær folkehøring om fremtidens natur og landskaber30.3.2026 10:45:36 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at give naturen en stemme, når Næstved Bibliotek torsdag den 16. april kl. 18.30-21.00 inviterer til en aften i fremtidens og naturens tegn. Mød biolog og tv-vært Morten D.D. Hansen, Ruth Hansen fra DN Næstved samt forfatterne Shëkufe Tadayoni Heiberg og Victor Boy Lindholm.
Næste Bog, Bøf & Bif i Glumsø byder på spændende, historisk drama.16.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bog, Bøf & Bif er Glumsøs populære samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf, hvor hyggelig fællesspisning kombineres med filmatiserede romaner. På forårets anden Bog, Bøf & Bif-aften tirsdag d. 14. april skal vi tilbage til 1500-tallet og opleve William Shakespeare og hans familie i en historie om kærlighed og tab.
Den gode læseoplevelse: Foredrag med Lea Fløe Christensen9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få tips til den gode bogsnak, når litteraturformidler, litterat og forfatter Lea Fløe Christensen besøger Næstved Bibliotek onsdag d. 25. marts kl. 19:00-21:00. Arrangementet er gratis og primært henvendt læsere som er del af en læsekreds, men alle er velkomne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum