Litterære cocktails i efteråret
25.8.2026 11:00:00 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek og Høgh’s Cocktailbar inviterer til tre litterære cocktails i efteråret. Her blandes litteratur med lidt godt til ganen. Første cocktail serveres torsdag den 10. september kl. 19.00-21.00.

”Den litterære cocktail” er en række stemningsfulde møder mellem klassisk litteratur og moderne bar-kultur. Her er plads til både fordybelse, sanser og eftertanke, når bibliotekets kulturformidlere tager et litterært emne op gennem oplæg og oplæsning. Litteraturen suppleres med cocktails inspireret af aftenens tema.
Gå i hundene med Tom Kristensen
Den 10. september dykker vi ned i Tom Kristensens ikoniske roman Hærværk – en fortælling om selvdestruktion, rus og menneskets kamp med og mod sig selv.
Aftenen byder på oplæsning og formidling af udvalgte passager fra romanen, sat i dialog med en håndplukket cocktail, der kredser om bogens temaer: dekadence, forfald og den febrilske storby. Publikum inviteres helt tæt på Kristensens univers, hvor grænser overskrides, og hvor ordene – ligesom drinken i glasset – kan være både forførende og farlige.
Gotisk stemning med Det gule tapet
Den 29. oktober tager vi udgangspunkt i Charlotte Perkins Gilmans berømte novelle Det gule tapet fra 1892. En fortælling, der stadig fascinerer læsere verden over med sin intense stemning og sit indblik i en kvindes gradvise opløsning af virkeligheden.
Det gule tapet regnes i dag som en klassiker inden for gotisk litteratur og kredser om temaer som identitet, isolation, magt og længslen efter frihed.
Undervejs serveres en særligt udvalgt cocktail, der er inspireret af fortællingens stemninger og temaer.
En verdensomsejling under havet
Den 19. november går rejsen til havets dyb sammen med Jules Vernes klassiske fortælling En verdensomsejling under havet.
Gæsterne kan opleve en levende formidling af den berømte fortælling om Kaptajn Nemo, ubåden Nautilus og de fantastiske eventyr under havets overflade. Med oplæsning og fortælling bliver publikum ført ind i en verden fyldt med mysterier, opdagelser og fascinerende havvæsner.
Undervejs serveres en særligt sammensat cocktail inspireret af fortællingens maritime univers, så både smagsløg og fantasi kommer på rejse.
Tid og sted
De litterære cocktails serveres følgende torsdage: 10. september, 29. oktober og 19. november, alle dage kl. 19.00-21.00. Arrangementerne foregår på Høgh’s Cocktailbar, Axeltorv i Næstved. Billetpris: 100 kr. pr. gang. Bestil dine billetter på www.naesbib.dk
Nøgleord
Kontakter
Erik SølvsteenKulturformidler
Tlf:5588 4147erisol@naestved.dkLars MånssonBibliotekar
Tlf:5588 4135laman@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Tid til noveller11.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er blevet tid til en ny sæson med højtlæsning af noveller for voksne. Næstved Bibliotek byder indenfor til tre hyggelige eftermiddage med start fredag den 2. oktober kl. 14.00-14.45.
Næstved Demokratidag bliver i år større end nogensinde10.9.2026 14:57:07 CEST | Pressemeddelelse
19. september vender Næstved Demokratidag tilbage til Grønnegades Kaserne Kulturcenter, og denne gang bliver det større end nogensinde. Denne dag kan interesserede nemlig møde og debattere med et overflødighedshorn af danske personligheder som Uffe Elbæk, Anne Tortzen og Emma Holten, der alle har en holdning til demokrati
Kulturnat på biblioteket – en aften i fremtiden10.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 2. oktober er der Kulturnat i Næstved. På Næstved Bibliotek kan du fra kl. 16.00-20.00 opleve et inspirerende kulturprogram for hele familien.
Ny omgang 'Bøger og Bolognese' i Glumsø7.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Café Rejseladen i Glumsø og Næstved Bibliotek byder endnu engang lokale børnefamilier velkommen til to hyggelige aftener med 'Bøger og Bolognese' i efteråret.
Klassisk Lytteklub4.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er du glad for klassisk musik, og har du lyst til at dele interessen med andre? Så er du velkommen i Klassisk Lytteklub på Næstved Bibliotek. Vi mødes første gang fredag den 25. september kl. 13.00-14.30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum