Ny konjunkturanalyse: Foråret spirer i byggeriet, men mørke skyer truer i horisonten
20.3.2026 11:58:33 CET | SMVdanmark | Pressemeddelelse
Stemningen i byggeriet er vendt efter en svag februar, og byggevirksomhederne har positive forventninger til både omsætning og beskæftigelse. Det viser SMVdanmarks faste, månedlige konjunkturbarometer. Stigende geopolitisk uro og højere priser peger dog på nye risici for erhvervet.

Efter en februar præget af dårligt vejr og lav aktivitet er optimismen vendt tilbage i byggeriet i marts. Det viser nye tal fra SMVdanmarks faste, månedlige konjunkturbarometer, som måler humøret hos danske virksomheder på tværs af brancher.
I februar angav mere end hver tredje SMV i byggeriet, at dårligt vejr begrænsede produktionen. I marts er andelen faldet markant til knap hver sjette. Store virksomheder peger i langt mindre grad på dårligt vejr som en begrænsning. Her angiver under hver tiende i marts, at produktionen påvirkes af dårligt vejr.
”Det er tydeligt, at det usædvanlige kolde vejr havde en stor betydning for aktiviteten i byggeriet hen over februar. Nu ser vi ind i en lunere tid, og det smitter af på forventningerne til beskæftigelsen og omsætningen,” siger Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark.
Erhvervstilliden i byggeriet viser en klar forskel mellem små og store virksomheder. For SMV’erne er indikatoren uændret på 94,1 fra februar til marts, mens de store virksomheder oplever en markant stigning fra 85,3 til 97,0. Værdien 100 afspejler det historiske gennemsnit for perioden 2015-2024.
Usikkerhed kan bremse udviklingen
På trods af stigende geopolitisk usikkerhed pga. krigen i Mellemøsten, herunder højere energipriser og varslinger om stigende materialepriser inden for bl.a. byggeriet, er der endnu ikke tegn på, at det slår igennem på virksomhedernes forventninger. Indtil videre er hverken omsætnings- eller beskæftigelsesforventninger svækkede, og det afspejles i erhvervstillidsindikatoren.
”Krigen i Mellemøsten kan få store konsekvenser for dansk erhvervsliv, fordi energipriserne er indlejret i alt, hvad vi forbruger og foretager os. Derfor er det faktisk ganske positivt, at den geopolitiske usikkerhed ikke er slået mere igennem på erhvervstilliden,” siger Thomas Gress.
For erhvervslivet generelt på tværs af brancher er der fremgang. For store virksomheder stiger erhvervstillidsindikatoren til 98,6 i marts fra 97,4 i februar, mens SMV’erne oplever en stigning til 97,2 i marts fra 96,0 i februar.
Kontakter
Thomas GressCheføkonom
Tlf:+45 51 90 50 91Tlf:+45 51 90 50 91gress@SMVdanmark.dkSMVdanmark er paraplyorganisation for brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og over 1.000 direkte medlemsvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk.
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Kun hver anden virksomhed overlever de første to år: 78 forslag fra SMVdanmark skal give iværksættere medvind på cykelstien27.4.2026 21:55:12 CEST | Pressemeddelelse
Kun lidt over halvdelen af nye virksomheder i Danmark overlever de første to år. Samtidig er iværksætteriet samlet set i tilbagegang og skævt fordelt geografisk, hvor det koncentrerer sig omkring hovedstadsområdet. Det viser ny analyse fra SMVdanmark, der nu lancerer et nyt udspil med 78 konkrete forslag, som skal gøre det lettere at starte og udvikle virksomhed.
Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne22.4.2026 10:15:59 CEST | Pressemeddelelse
Trods uro i Mellemøsten og stigende energipriser, så stiger erhvervstilliden. Men analyse fra SMVdanmark viser, at tendensen dækker over forskelle mellem brancher og virksomhedsstørrelser: Store virksomheder især i industrien trækker op, mens SMV’erne går tilbage. Og byggeriet forventer nu et markant tilbageslag, hvor især de store aktører oplever det største fald i erhvervstilliden i to år.
Floristen Danmark melder sig ind i SMVdanmark16.4.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Floristen Danmark, brancheforeningen for Danmarks blomsterhandlere, har meldt sig ind i SMVdanmark. Det skal bl.a. sikre medlemmerne hurtig og kompetent juridisk rådgivning i en hverdag, hvor lovgivning og krav fylder mere og mere.
Ny analyse: Stort uudnyttet beskæftigelsespotentiale blandt MENAPT-indvandrere14.4.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra SMVdanmark viser, at der er et beskæftigelsespotentiale på over 33.000 personer blandt indvandrere fra MENAPT-lande. Hvis gabet til danskernes beskæftigelse blev lukket, ville det i 2025 have styrket de offentlige finanser med op mod 11,8 mia. kr.
Ny analyse: Tre ud af fire SMV’er bruger stadig ikke kunstig intelligens25.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at kunstig intelligens endnu ikke er blevet hverdag i danske små og mellemstore virksomheder. Manglende viden og manglende oplevet relevans er de største barrierer for at tage teknologien i brug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum