L&F: Ingen medicinrester i dansk grisekød
14.3.2026 12:58:43 CET | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer fastslår, at dansk grisekød er fuldstændigt sikkert – uden medicinrester og underlagt nogle af verdens skrappeste kontroller.

Moderaterne har på et pressemøde i dag udtrykt bekymring for brugen af antibiotika i dansk griseproduktion og forekomsten af medicinrester i det kød, vi køber i supermarkedet.
Landbrug & Fødevarer understreger, at dansk grisekød lever fuldt op til alle krav og grænseværdier, og at der ikke er medicinrester i det kød, forbrugerne lægger i indkøbskurven.
“Forbrugerne kan føle sig helt trygge. Der er ingen medicinrester i det danske kød, der bliver solgt i vores supermarkeder. Alle dyr, der behandles, skal gennem en tilbageholdelsesperiode, og dyret må først sendes til slagtning, når alle regler er overholdt. Det bliver kontrolleret meget nøje,” siger Jens Munk Ebbesen, der er veterinærdirektør i Landbrug & Fødevarer.
Fødevarestyrelsen og EU-lovgivning stiller nogle af verdens skrappeste krav til fødevaresikkerhed. Det betyder, at der kun må anvendes godkendte antibiotikapræparater ordineret af en dyrlæge, og at der er en obligatorisk tilbageholdelsesperiode, før behandlede dyr ingen leveres til slagtning – præcis for at sikre, at der ikke er medicinrester i kødet.
“Det er helt legitimt at diskutere antibiotikaforbrug, men debatten må være faktabaseret. Danmark er blandt de lande i Europa med det laveste forbrug af antibiotika til husdyr, og vi arbejder målrettet på at reducere det yderligere. Men forbrugerne skal vide én ting: Det kød, de køber, er sikkert,” siger Jens Munk Ebbesen.
Landbrug & Fødevarer deler ønsket om at nedbringe antibiotikaforbruget, men understreger, at syge dyr fortsat skal behandles forsvarligt, og at fødevaresikkerheden aldrig er til diskussion.
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkBilleder

Om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer ønsker mere målrettet og ensartet kontrol af dyrevelfærd27.4.2026 14:03:05 CEST | Pressemeddelelse
Statsrevisorerne har i dag rettet kritik af myndighedernes kontrol med dyrevelfærden i de danske grisestalde. Hos Landbrug & Fødevarer tager man kritikken alvorligt og efterlyser samtidig forbedringer af kontrolsystemet.
Energikrisen presser landbruget24.4.2026 06:22:05 CEST | Pressemeddelelse
Den aktuelle energikrise rammer landbruget direkte og kan føre til betydeligt pres på både produktion og økonomi.
Europa er blevet endnu vigtigere – mens Kina falder tilbage15.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske fødevareklynges eksport er stærkt forbundet til de europæiske markeder. Samtidig er eksporten til Kina og Japan gået tilbage de seneste år. Det viser nye tal fra Landbrug & Fødevarer
Ny handelsaftale med USA er godt nyt for dansk fødevareeksport26.3.2026 12:39:17 CET | Pressemeddelelse
Aftalen skaber større vished om vilkårene for handel med USA. I 2025 eksporterede danske landbrugs- og fødevarevirksomheder for 8,5 milliarder kroner til det amerikanske marked.
Gastro Kantiner vinder Årets Grønne Kantinemenu 202624.3.2026 08:54:58 CET | Pressemeddelelse
Gastro Kantiner løb med sejren, da Årets Grønne Kantinemenu for første gang blev kåret i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum