Nyt Folkeoplysningsudvalg på plads i Furesø
13.3.2026 15:57:17 CET | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
17 nye medlemmer er klar til at indtage rollen som bindeled mellem kommune og foreningsliv, når det gælder vilkår for Furesøs foreninger, klubber og fritidsaktiviteter.

Der var et flot fremmøde, da repræsentanter fra de folkeoplysende foreninger i Furesø Kommune samledes på rådhuset torsdag den 12. marts for at vælge nye medlemmer til Folkeoplysningsudvalget.
På valgaftenen skulle der vælges 12 ud af rådets 17 medlemmer. De øvrige fem var allerede på plads, da de som politikere i Udvalg for Kultur, Fritid og Idræt (KFI) var blevet udpeget af byrådet tidligere på året.
Mehmet Anik (A), formand for KFI: ”Valget forløb overordentlig godt. Det var dejligt at se så mange foreningsrepræsentanter og ildsjæle til stede. Jeg glæder mig meget til at arbejde i det nye udvalg og med opgaverne i foreningslivet”.
For at sikre en bred repræsentation i udvalget foregik valget af de 12 medlemmer i grupper for hver af foreningsområderne: idrætsforeninger, kulturelle foreninger, foreninger med aktiviteter for handicappede, voksenundervisning, idébestemt børne- og ungdomsarbejde (spejdere) samt øvrige foreninger.
De nye medlemmer samles første gang ved et konstituerende møde torsdag 9. april, hvor Folkeoplysningsudvalget blandt andet skal udpege en formand og en næstformand. Udvalget sidder i fire år - til og med 2029.
Folkeoplysningsudvalgets nye medlemmer er:
Furesø Byråd
- Mehmet Anik (A)
- Markus Zehn Wei Jin (V)
- Nils Toft (B)
- Ole Bondo Christensen (A)
- Rikke Blak-Kristiansen (C)
Borgere med handicap
- Rasmus Frimodt Lauritzen
Idrætsforeninger
- Jacob Kjeldsen Krarup
- Annette Ohm
- Rasmus Ærenlund
- Martin Laue Brodersen
Voksenundervisning
- Jean Becker
- Tine Sahlgren
- Rasmus Dahl
Idébestemt børne- og ungdomsarbejde
- Sven Krarup Nielsen
Kulturelle foreninger
- Anita Schmelling
- Henrik Jerger
Øvrige foreninger
-
Karl Steen Forsmann
Læs mere om Folkeoplysningsudvalget: Folkeoplysningsudvalget
Kontakter
Mehmet Anik (A)
Formand for Kultur, Fritid og Idræt
Claus TorpBy- og kulturdirektør
Center for Kultur og Ejendomme, Center for By og Miljø.
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkBilleder


Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesøs regnskab for 2025 viser overskud30.4.2026 09:25:09 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommunes regnskab for 2025 viser et overskud på driftsbalancen, der både kan finansiere anlægsudgifter og afdrag på lån. Samtidig kan en mindre kasseopbygning ruste kommunen til planlagt forbrug af de opsparede midler i 2027.
Tilmelding til sommerferieaktiviteter åbner søndag 10. maj29.4.2026 11:36:34 CEST | Pressemeddelelse
Så er årets program med sommerferieaktiviteter til børn og unge i Furesø klart. Tilmelding til de populære aktiviteter åbner søndag den 10. maj kl. 16.
Samarbejde om en styrket ældrepleje17.4.2026 16:42:52 CEST | Pressemeddelelse
Udvalg for Sundhed og Ældre bekræfter arbejdet med en Masterplan, der skal styrke ældreplejen og forberede Furesø til flere ældre og mere komplekse plejebehov. Flere indsatser er allerede i gang.
Furesøs folkeskoler blandt landets allerbedste – set i det rette lys15.4.2026 12:19:59 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune har en af landets højeste andele af elever, der består folkeskolens afgangsprøve. En CEPOS-analyse skabte for nylig debat om folkeskolernes manglende løfteevne. Men virkeligheden er en anden.
Folkeoplysningsudvalget i Furesø klar med ny formand og næstformand10.4.2026 10:55:27 CEST | Pressemeddelelse
I marts blev et nyt Folkeoplysningsvalg valgt ind i Furesø. Torsdag den 9. april blev udvalgets formelle arbejde skudt i gang ved årets første møde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum