Alm. Brand Foreningen 1792

Alm. Brand Foreningen 1792 styrker samarbejdet med Ventilen

12.3.2026 10:32:57 CET | Alm. Brand Foreningen 1792 | Pressemeddelelse

Del

Treårig bevilling skal styrke Ventilens arbejde med at nå flere unge, der oplever ensomhed

Alm. Brand Foreningen 1792 udvider nu samarbejdet med Ventilen gennem en treårig bevilling til indsatsen “En ungdomsorganisation af unge til unge”.

Formålet er at nå flere unge, der befinder sig i en ensom periode i livet, og samtidig styrke arbejdet med at tiltrække og fastholde unge frivillige. En del af indsatsen vil være at styrke Ventilens kommunikation, så organisationen kan nå flere unge med budskaber og formater, så unge kan genkende sig selv i organisationens tilbud og finde vej til fællesskaber, hvor de kan være en del af et trygt ungdomsfællesskab.

Samtidig skal bevillingen bidrage til at åbne to nye Ventilen-mødesteder i byer, hvor der i dag ikke findes et tilbud.

Støtten til Ventilen er en del af Alm. Brand Foreningen 1792s arbejde for at styrke fællesskaber for børn og unge uden for de større byer i Danmark.

– Ventilen har dokumenteret, at deres arbejde gør en forskel for unge, der oplever ensomhed. Vi har stor tillid til den måde, organisationen arbejder på, og til den erfaring og faglighed, der er opbygget gennem mange år. Med bevillingen ønsker vi at styrke Ventilens muligheder for at nå flere unge og samtidig understøtte de frivillige fællesskaber, som indsatsen bygger på, siger Tue Klitgaard Christensen, direktør i Alm. Brand Foreningen 1792.

Hos Ventilen ser direktør Simone Bodholdt frem til at styrke organisationens arbejde yderligere:

”Mange unge oplever ensomhed, men det kan være svært at række ud efter hjælp. Derfor er det afgørende, at vi kan kommunikere på en måde, hvor unge kan genkende sig selv og føle sig trygge ved at tage det første skridt ind i et fællesskab. Bevillingen giver os mulighed for både at nå flere unge og samtidig styrke de frivillige fællesskaber, som er fundamentet i Ventilen”.

Fakta om indsatsen:

Bevillingen er på 5,3 mio. kr. fra 1. marts 2026 til og med 28. februar 2029

Aktiviteter

  • styrket kommunikation til unge
  • udvikling og fastholdelse af unge frivillige
  • åbning af to nye Ventilen-mødesteder

Fakta om Ventilen

  • Frivillig ungdomsorganisation stiftet i 1999
  • Arbejder for at mindske ensomhed blandt unge
  • Driver i dag fællesskaber og aktiviteter i 24 byer
  • Ca. 250 unge frivillige driver organisationens aktiviteter

Fakta om Alm. Brand Foreningen 1792

  • ejer ca. 47% af aktierne i forsikringsselskaberne i Alm. Brand Group
  • Uddeler i dag en del af overskuddet til organisationer og initiativer, der bl.a. gennem stærke fællesskaber forebygger skader og skaber trivsel for Danmarks børn og unge

 

Nøgleord

Kontakter

Links

Om Alm. Brand Foreningen 1792

Alm. Brand Foreningen 1792 er hovedejer af Alm. Brand Group. I foreningen arbejder vi for at gøre en forskel for vores 800.000 medlemmer, som alle er kunder i Alm. Brand Group. 

I mere end 200 år har fællesskabet været kernen i Alm. Brand Foreningen 1792. Vores fokus er at fremme forebyggelse og trivsel gennem stærke fællesskaber blandt børn og unge, samtidig med at vi sikrer langsigtet værdi for medlemmerne gennem aktivt ejerskab.

Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Foreningen 1792

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Foreningen 1792

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye