Danske Regioner

Ny overenskomst med sundhedspersonale er på plads

6.3.2026 11:02:41 CET | Danske Regioner | Pressemeddelelse

Del

Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) og Sundhedskartellet har indgået en aftale om fornyelse af overenskomster for bl.a. sygeplejersker, ernæringsassistenter og radiografer. Aftalen udmønter ekstra midler ud over de generelle lønstigninger til bl.a. pension, lønnet praktik til sygeplejersker og sætter fokus på fleksibilitet i arbejdstidens tilrettelæggelse.

En ny treårig overenskomst for sundhedspersonale i regionerne er blevet aftalt mellem Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) og Sundhedskartellet. Overenskomsten indeholder udover de allerede aftalte lønstigninger på 6,27 procent en udmøntning af 2,0 procent til organisationsspecifikke formål.

Den nye overenskomst bygger oven på alle de vilkår, der allerede er aftalt centralt om øget fleksibilitet med fritvalgsordning og forbedrede muligheder for fravær til børnefamilier.

Aftalen prioriterer bl.a. ekstra midler til løn og pension, fokus på forbedringer af honorering for arbejde på skæve tidspunkter og arbejdstilrettelæggelse samt ramme for lønnet praktik på den sidste del af de sygeplejestuderendes uddannelse.

De sygeplejerskestuderendes aflønning er et blandt flere resultater, Lars Gaardhøj, formand for RLTN, fremhæver ved den nye overenskomst:

- Vi har sammen med Sundhedskartellet løftet et væsentligt ansvar og fået aftalt løn og vilkår for de sygeplejestuderende, der fra 2027 skal i lønnet praktik i den sidste del af uddannelsen. Det har været vigtigt for os, at de sygeplejestuderende kender deres vilkår i god tid, inden de skal i praktik. Det betyder, at vi er helt klar med vilkårene, når lovarbejdet er på plads, og de første sygeplejestuderende skal ansættes i den sidste praktikperiode.

Bo Libergren, næstformand for Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN), glæder sig over den nye overenskomst:

- Jeg er rigtig glad for, at vi er blevet enige om en aftale med Sundhedskartellet, hvor vi sammen formår at prioritere de lønmidler, som vi har til rådighed. Og vi lægger stor vægt på, at vi denne gang er blevet enige om at prioritere midler til bl.a. pensionsforbedringer, blandt de mange andre gode ting.

Fakta:
Sundhedskartellet består af syv fagforbund: Dansk Sygeplejeråd, Radiografrådet, Kost- og Ernæringsforbundet, Farmakonomforeningen, Danske Tandplejere, Danske Fodterapeuter og Danske Psykomotoriske Terapeuter. 

Kontakter

Om Danske Regioner

Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.

Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark

Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner

Historisk fælles overenskomst på lægeområdet sikrer markant lønløft, nye karriereveje og nye arbejdstidsregler4.3.2026 16:18:55 CET | Pressemeddelelse

Generelle lønstigninger på 6,27 procent, en ambitiøs familiepakke og en ny fælles overenskomst for speciallæger og overlæger. Det er nogle af resultaterne i aftalen mellem Yngre Læger, Overlægeforeningen og Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN). Aftalen sikrer et solidt fundament for at fremtidssikre lægelige arbejdsvilkår, der derved også tilpasses fremtidens sundhedsvæsen.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye