Kunst til Folkeskolen
8.11.2025 13:56:22 CET | Ny Carlsbergfondet | Nyhed
Med Kunst til Folkeskolen gives omkring 600 kunstværker til skoler over hele landet – helt gratis og uden besvær.

Ny Carlsbergfondet tager et nyt skridt for at bringe kunsten ud, hvor den gør en forskel i hverdagen. Med initiativet Kunst til Folkeskolen får elever i hele landet mulighed for at møde kunst i klasselokaler, fællesrum og på gangene, dér, hvor deres skoleliv udspiller sig.
“Ny Carlsbergfondet har i næsten 125 år arbejdet ud fra den samme idé: at kunsten skal være dér, hvor mennesker er. Med Kunst til Folkeskolen vil vi sende kunsten helt ind i hjertet af børns hverdag, ind i klasselokaler, på gange og i fællesrum,” siger Michael Thouber, direktør for Ny Carlsbergfondet.
Kunst som en del af skoledagen
Initiativet bygger på ønsket om, at børn og unge skal møde kunst som en naturlig del af deres skoletid. Hvor museer, hospitaler og gymnasier ofte søger støtte fra fondet, er folkeskolerne sjældnere i kontakt med Ny Carlsbergfondet – noget, fondet nu vil forsøge at ændre på med dette konkrete initiativ.
“Kunst kan vække nysgerrighed, skabe samtaler og åbne nye perspektiver. Vi tror på kunst som en kraft, der kan skabe kritiske borgere med et nuanceret blik på verden. Derfor er kunsten vigtig i folkeskolen, og vi håber med initiativet at give børn og unge kunstneriske oplevelser, de tager med sig videre i livet,” siger Michael Thouber.
En gave – ikke en opgave
Med Kunst til Folkeskolen sørger Ny Carlsbergfondet for alt det praktiske. Skolerne skal blot finde et egnet sted og tage imod kunsten. Fondet leverer kunstværkerne, står for transport, ophængning og introduktion, alt sammen uden udgifter for skolerne.
Værkerne udvælges i tematiske pakker, så de kan bruges aktivt i undervisningen på tværs af fag som billedkunst, dansk, historie og samfundsfag. Pakkerne rummer både værker til væggene og skulpturer til opsætning i skolens fællesarealer.
Sådan søger man som skole
Alle folkeskoler i Danmark kan søge om at modtage kunst fra 12. november 2025 til deadline 1. februar 2026.
Kontakter
Ditte Sig KramerSekretariatschef
Tlf:3144 3413dsk@ncf.dkTroels RudKommunikationskonsulent
Tlf:5353 4214tro@ncf.dkOm Ny Carlsbergfondet
Ny Carlsbergfondet er en privat og uafhængig kunstfond, der blev oprettet i 1902 af brygger Carl Jacobsen. I dag arbejder fondet fortsat med at realisere Jacobsens vision om at styrke kunsten i samfundet samt at gøre den tilgængelig for det bredest mulige publikum. Ved kunst forstås ikke blot billedkunst, men også kunstindustri, arkitektur og havekunst ‒ og i øvrigt kunst i bredeste forstand, dvs. også hvor billedkunstneriske udtryk forbinder sig med beslægtede kunstformer og sammenhænge.
Følg pressemeddelelser fra Ny Carlsbergfondet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ny Carlsbergfondet
Leonard Forslund skaber forbindelse mellem kunst, natur og heling3.7.2026 14:14:07 CEST | Nyhed
Leonard Forslunds kunstprojekt, Bodils Have, tager udgangspunkt i Bodil Eskesen Centrets grønne omgivelser og idéen om, at haven bevæger sig ind i bygningen og forvandles fra et kultiveret rum til et billede på naturens frie kraft.
As Seen Below – The Dome, a Skyspace by James Turrell er åbnet på ARoS3.7.2026 14:05:48 CEST | Nyhed
James Turrells As Seen Below er det hidtil største Skyspace skabt til en museumskontekst og markerer en markant udvidelse af ARoS’ samling. Den monumentale installation forener lys, arkitektur og himmel i en sanselig totaloplevelse og inviterer publikum til at opleve natur, perception og årstidernes skift på ny.
Snemand er flyttet ind i Louisianas skulpturpark3.7.2026 13:56:59 CEST | Nyhed
Ny Carlsbergfondet har støttet Louisiana Museum of Modern Arts ansøgning om støtte til erhvervelse af værket Snemand. Skulpturen af den schweiziske kunstnerduo Fischli/Weiss har nu fået en permanent placering i museets skulpturpark, hvor besøgende fremover kan opleve værket.
300 folkeskoler får kunst fra Ny Carlsbergfondet27.5.2026 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Interessen rundt om blandt landets folkeskoler i initiativet Kunst til Folkeskolen har været så overvældende, at Ny Carlsbergfondet har besluttet, at alle ansøgende skoler får kunst. Dermed bliver over 650 kunstværker af bl.a. Per Kirkeby, Tal R, Katrine Ærtebjerg, Asger Jorn og Kirstine Roepstorff sendt ud til skoler i hele landet.
Troens små begyndelser får stor betydning i nyt kunstværk af Sif Itona Westerberg26.5.2026 20:36:02 CEST | Nyhed
Billedhugger Sif Itona Westerberg har skabt kunstværket ‘Sennepsfrøet’ til Frederiksberg Kirke. Værket tematiserer både det at tro, det at miste sin tro og hvordan troen kan blive til støtte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum