Nyt tiltag: Mulighed for dialog med borgmesteren
24.2.2026 05:30:00 CET | Randers Kommune | Pressemeddelelse
Fredag 27. februar står Rosa Lykke Yde klar til dialog på Biblioteket i Randers. Det er første ud af mange muligheder i hele kommunen for at mødes med borgmesteren over en kop kaffe

”En af de ting, jeg lægger meget vægt på som borgmester er at lytte, og derfor vil jeg sådan cirka en gang om måneden enten køre ud med bogbussen eller være på Biblioteket i Kulturhuset. Jeg har kaffe på kanden og er klar til dialog,” siger Rosa lykke Yde og fortsætter:
”Mødet er en åben samtale om hverdagen, udviklingen og de tanker man måske gør sig om fremtiden i den by, vi mødes i. Det er en mulighed for at dele tanker, ideer og perspektiver.”
Der er ingen tilmelding til mødet. Kom og få en uformel snak om hverdagen i din by – om det vi er fælles om, og hvor kommunen skal hen.
Mød Rosa
Første møde er på Randers Bibliotek i Kulturhuset fredag 27. februar kl. 15-17. Dernæst er planen, at man kan møde Rosa på Randers Bibliotek i Kulturhuset på følgende fredage: 17. april, 19. juni, 4. september og 6. november og alle gange kl. 15-17.
Rosa står ved bogbussen på følgende dage:
Mandag 13. april
Kl. 14.00–14.40 Assentoft. Svalevej 5-6 Kl. 15.00–15.45 Hørning. Præstedalsvej 8, Kirken Kl. 16.00–16.45 Uggelhuse. Bygaden 25-27
Tirsdag 5. maj
Kl. 15.30–16.15 Ålum. Kirken
Kl. 16.30–17.45 Øster Bjerregrav. Forsamlingshuset
Kl. 18.30–20.00 Stevnstrup. Brugsen
Onsdag 19. august
KL. 14.15–15.00 Gjerlev. Brugsen
Kl. 15.15–15.45 Enslev. Forsamlingshuset
Kl. 16.00–17.00 Havndal. Brugsen
Kl. 18.30–19.00 Udbyhøj. Færgevej 59 v/Gl. Købmand
Kl. 19.15–20.00 Øster Tørslev. Købmanden
Torsdag 22. oktober
14.30–15.00 Gassum. Pplads ved gl. købmand
15.15–15.45 Asferg. SKolen
16.00–18.00 Spentrup. P-plads overfor Brugsen
18.45–20.00 Fårup. Purhushallen
”Jeg har lagt planen efter, at jeg i løbet af det første år kommer rundt i hele kommunen fra nord til syd og øst til vest. Jeg glæder mig meget til at være i dialog og lytte,” siger Rosa Lykke Yde.
Kontakter
Rosa Lykke YdeBorgmester
Tlf:89151001Følg pressemeddelelser fra Randers Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Randers Kommune
Solformørkelse og overnatning på Kanaløen – her er programmet for Naturcenterets arrangementer resten af året1.4.2026 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Naturcenteret er klar med programmet for det næste års aktiviteter, og der er lagt op til et år fyldt med spændende naturoplevelser for både børn og voksne.
Royal Run: Mange har meldt sig – flere frivillige søges1.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Opbakningen er stor til Royal Run i Randers, hvor omkring 500 frivillige allerede har meldt sig til den store motionsfest 2. pinsedag. Der mangler dog fortsat godt 150 frivillige, som har lyst til at være med til at skabe en god oplevelse for de mange deltagere og tilskuere.
Nyt partnerskab skal styrke unge i sårbare positioner27.3.2026 09:52:14 CET | Pressemeddelelse
Randers Kommune har indgået et samarbejde med Husrum Randers for at give unge mellem 16 og 30 år adgang til trygge fællesskaber, støtte og mentorrelationer, der skal hjælpe dem videre mod trivsel, uddannelse og job.
Badesø på Nordre Fælled: Konkurrence skal finde det bedste hold af rådgivere26.3.2026 10:23:27 CET | Pressemeddelelse
Randers Byråd har besluttet at sætte gang i et udbud for at finde en totalrådgiver til at tegne og projektere en 6 hektar stor badesø på Nordre Fælled med tilhørende bygninger og rekreativt landskab. Først kan alle byde ind på opgaven, før de mest kvalificerede hold udvælges til en konkurrence om at lave det bedste koncept.
Nye chancer spirer for unge i Randers Kommune25.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Samarbejde på tværs af virksomheder, foreninger, uddannelsesinstitutioner og civilsamfund åbner nu veje videre for unge i Randers Kommune, der står uden job og uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum