Randers Kommune

Royal Run: Mange har meldt sig – flere frivillige søges

1.4.2026 08:00:00 CEST | Randers Kommune | Pressemeddelelse

Del

Opbakningen er stor til Royal Run i Randers, hvor omkring 500 frivillige allerede har meldt sig til den store motionsfest 2. pinsedag.  Der mangler dog fortsat godt 150 frivillige, som har lyst til at være med til at skabe en god oplevelse for de mange deltagere og tilskuere.

© Royal Run - Lars Møller

De frivillige bliver efter aftale med Randers Kommune organiseret gennem ReThinker Randers, der står for koordinering af opgaverne før, under og efter løbet. Som frivillig – også kaldet ReHelper – bliver man en del af det hold, der er med til at få arrangementet til at glide. Opgaverne spænder blandt andet fra at hjælpe med at holde ruten fri og vise vej til løberne til at skabe god stemning, heppe langs ruten og bidrage til oprydningen efter løbet.

Godt 400 af de frivillige, der allerede har meldt sig, kommer fra foreningslivet. Derudover har en lang række borgere meldt sig som frivillige på egen hånd. Hos Randers Kommune glæder man sig over den store opbakning, der allerede er.

”Det er rigtig positivt at se, at så mange allerede har meldt sig som frivillige – både fra foreningslivet og blandt borgere, der gerne vil bidrage. Det vidner om et stærkt engagement og en stor vilje til at bakke op om fællesskabet i Randers”, siger Erik Bo Andersen, formand for Sundheds-, Idræts- og Kulturudvalget.

Han håber samtidig, at endnu flere vil få lyst til at være med.

”Royal Run bliver en dag, hvor vi samles om bevægelse, oplevelser og det store fællesskab på tværs af hele byen. De frivillige er helt afgørende for, at det kan lade sig gøre, og jeg håber, at endnu flere vil melde sig og blive en del af fællesskabet bag arrangementet,” tilføjer Erik Bo Andersen.

Interesserede kan tilmelde sig via ReThinker Randers – læs mere på randers.dk/royalrun. Alle kan blive frivillige, og det kræver ikke særlige forudsætninger – kun lysten til at give en hånd med og være en del af fællesskabet. Inden løbsdagen bliver de frivillige klædt på til opgaven og får mulighed for at møde hinanden. Det sker den 11. maj. 

OBS: Information kun til pressen: Allerede den 8. april mødes 300 frivillige fra seks løbeklubber kl. 17 – 19 ved Randers Frejas klubhus på Viborgvej. Her bliver der fordelt frivillig-opgaver. Pressen er velkommen. Kontaktperson vedr. dette er Dorte Rousing, Randers Freja Atletik, tlf : 2868 9857

Kontakter

Billeder

© Royal Run - Lars Møller
Download

Følg pressemeddelelser fra Randers Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Randers Kommune

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye