Viborg Ungebyråd trækker i arbejdstøjet
19.2.2026 16:53:54 CET | Viborg Kommune | Pressemeddelelse
Viborg Ungebyråd har konstitueret sig med et forpersonskab og otte ordførere. Nu trækker de for alvor i arbejdstøjet.

Fra 2026 har Viborg Kommune et ungebyråd i stedet for en ungdomsråd. Det betyder, at de unge får mere indflydelse, bl.a. fordi de nu har ret til at indstille forslag/sager til Viborg Byråd og Viborg Kommunes øvrige politiske udvalg.
Sejr, Maja og Magnus er forpersoner
Unge fra 8. klasse til og med 24 år kan vælges til Viborg Ungebyråd, og rådet har nu konstitueret sig med 15 medlemmer samt et forpersonskab, der består af:
- Sejr Refsgaard Knudsen, forperson / Viborg Katedralskole
- Maja Madsen, 1. næstforperson / Viborg Gymnasium og HF
- Magnus Vorre, 2. næstforperson / Viborg Gymnasium og HF
For de tre, som er valgt til forpersonskabet, betyder det, at de bl.a. kan udtale sig på vegne af hele ungebyrådet, og de starter med at slå fast, at alle medlemmer er lige vigtige for rådets succes.
Ordførere og nye udvalg
Alle kan ikke vide alt om alting. Derfor har unge-byrødderne, i lighed med "de gamle", fordelt politikområderne mellem sig, og de har gjort det sådan, at der er en ordfører for hvert af de politiske udvalg i Viborg Byråd:
- Asger Fleng, økonomi- og erhvervsordfører
- Magnus Vorre, børne- og ungdomsordfører samt social- og sundhedsordfører
- Sejr Refsgaard Knudsen, ældre- og aktivitetsordfører
- Maria Nielsen, uddannelses- og beskæftigelsesordfører
- Maja Madsen, kultur- og fritidsordfører
- Mathias Bjerglund, ordfører for teknisk udvalg
- Ludvik Bjørkum, klima-, miljø- og naturordfører
- Benjamin Vad, landdistriktsordfører
Ordførerne for de forskellige politikområder vil naturligt blive dem, der har den tætteste dialog med byrådets udvalgsmedlemmer.
Ungebyrådet har dog også valgt at nedsætte deres egne udvalg, som lægger vægt på andre områder end udvalgene i byrådet. Det drejer sig bl.a. om Ungdomspolitisk Udvalg og Trivselsudvalget.
Vi vil gerne gøre det ordentligt
Den nyvalgte forperson for Viborg Ungebyråd, Sejr Refsgaard Knudsen, er glad for, at ordførerskaber og udvalg er på plads, og siger i forbindelse i den forbindelse:
- Lige nu vil vi gerne fortsætte samarbejdet med rådhuset og samtidig udvide dialogen til endnu flere aktører, så vi bedre kan vurdere, hvad der kan forbedres for unge i Viborg Kommune, og hvilke konkrete forslag vi gerne ville stille. Vi vil selvfølgelig gerne i gang, men vi vil også gerne gøre det ordentligt. Min ambition for 2026 er derfor, at vi får mindst ét konkret forslag udviklet og sendt afsted, så vi kan blive mere synlige.
Sejr Refsgaard Knudsen fortæller yderligere, at ungebyrådet her i starten også vil fokusere på at skabe interne og eksterne kommunikationsveje og sikre en god organisering. Herefter går ungdomsbyrødderne i gang med at undersøge, planlægge og udvikle idéer.
Få mere at vide
På Viborg Ungebyråds viborg.dk/ungebyraad finder man information om rådet og dets medlemmer samt referater fra deres månedlige møder.
Nøgleord
Kontakter
Sejr Refsgaard Knudsen, formand for Viborg Ungebyråd
Tlf:27 50 53 03sejrrefsgaard@gmail.comKasper Holden Ladefoged, udviklingskonsulent, Stabs & Byrådssekretariatet
Tlf:87 87 80 19klad@viborg.dkBilleder



Om Viborg Kommune
Viborg Kommune er med sine knap 100.000 indbyggere Danmarks 11. største kommune og er med sine 1.474 km² den næststørste kommune målt på areal.
Følg pressemeddelelser fra Viborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Kommune
Skøjteløb i vinterferien – brug naturen med omtanke10.2.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Isen på søerne i kommunen er flere steder stærk nok til skøjteløb, men forholdene kan hurtigt ændre sig. Se her, hvor det er sikkert at spænde skøjterne og få is under fødderne.
Aktivitetshus på hjul ruller nu ud i hele Viborg Kommune9.2.2026 14:00:11 CET | Pressemeddelelse
Efter dagens indvielse ved Skals Bibliotek er Viborg Kommunes nye mobile aktivitetshus klar til at bringe børnekultur, klimaaktiviteter og kreativ leg ud til både byer og landsbyer i hele kommunen.
Animationsfilm skaber arbejdspladser i Viborg5.2.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Animationsfilmen Krølle Bølle, der havde gallapremiere onsdag den 4. februar i Viborg, er det ikke kun en filmbegivenhed. Den er også et tydeligt bevis på, at Viborgs stærke animationsmiljø skaber arbejdspladser og tiltrækker store produktioner.
Viborg Kommune hylder atter de mange SOSU-elever3.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Plakater, bannere og lysende budskaber i bybilledet hylder igen de nyuddannede social- og sundhedshjælpere og -assistenter. De har valgt en fremtid, hvor der er brug for dem, og håbet er, at flere vil gå samme vej.
For første gang: Borgerforslag skal for byrådet22.1.2026 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang siden Viborg Kommune indførte borgerforslag, har et forslag samlet over 600 støttere og skal nu behandles politisk på byrådsmødet den 25. februar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum