3 tredobler roamingdata uden for Europa og Storbritannien
23.2.2026 11:00:00 CET | 3 Danmark | Pressemeddelelse
Kunder med 3LikeHome‑abonnementer får fra i dag markant mere data at rejse med. Datagrænsen hæves op til 75 GB, når man bruger sin mobil i 3LikeHome‑destinationer uden for EU og Storbritannien – en tredobling af det tidligere loft på 25 GB.

I december udvidede 3 sit roamingtilbud til i alt 100 destinationer verden over. Nu forbedres 3LikeHome endnu en gang: Denne gang ved at give kunderne tre gange så meget data på rejser uden for Europa.
Det fortæller Marie‑Louise Back, Chief Operating Officer hos 3:
"Når danskerne tager ud i verden, skal de ikke tænke på, om datapakken rækker. Vi kan se, at forbruget stiger år for år, og derfor tredobler vi nu datamængden i 3LikeHome‑landene uden for EU. Med op til 75 GB i lommen kan man streame, navigere og dele sin ferie uden at bekymre sig om ekstraregninger. Vi vil gøre det så nemt som muligt at rejse – du skal bare fokusere på oplevelserne.”
Så meget data får kunder med 3LikeHome-abonnementer fremover:
-
Fri Tale og 10 GB: 10 GB data uden for EU og UK
-
Fri Tale og 50 GB: Op til 50 GB data uden for EU og UK
-
Fri Tale og 100 GB: Op til 75 GB data uden for EU og UK
-
Fri Tale og Fri Data: Op til 75 GB data uden for EU og UK
Samtidig kan kunder med 3LikeHome-abonnementer fortsat bruge helt op til 1000 GB data i EU og Storbritannien.
Fra 6 til 100 destinationer på 12 år
Da 3 lancerede 3LikeHome i 2014, omfattede tjenesten blot seks lande.
Siden er dækningen løbende udvidet, og i dag kan privatkunder bruge deres mobil i 100 destinationer, mens erhvervskunder har adgang til 101.
For virksomheder med 3Pro Extra‑pakken er dækningen endnu bredere med 122 inkluderede destinationer. Det betyder, at 3’s kunder kan bruge deres mobil, som de plejer, på tværs af store dele af verden – herunder EU, Storbritannien, USA, Thailand, Tyrkiet og mange andre populære rejsemål.
Den fulde liste over 3LikeHome‑destinationer findes på 3.dk.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Tlf:31200202presse@3.dkOm 3
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s mere end 1,7 mio. kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 78 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. I Danmark har 3 hovedkontor i Carlsberg Byen, København, hvor vi beskæftiger ca. 650 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
Påskeferien sender roamingforbruget på himmelflugt i Sydeuropa og nabolandene7.4.2026 12:48:28 CEST | Pressemeddelelse
Påskeferien giver som bekendt anledning for mange til at pakke kufferten og rejse ud i verden. En ny opgørelse i roamingforbruget fra 3 viser, hvor kunderne har rejst i påsken. Samlet set stiger dataforbrug et ift. sidste års påskeferie og særligt i Sydeuropa.
Marie-Louise Back: Ét år som COO i en omskiftelig telebranche30.3.2026 15:48:04 CEST | Pressemeddelelse
I marts var det ét år siden, at Marie-Louise Back tiltrådte som COO i 3 Danmark. Et år, hvor både telebranchen og kundernes behov har rykket sig markant – og hvor 3-koncernen på tværs af 3, OiSTER og Flexii har styrket sin position som landets næststørste teleselskab målt på antal kunder. Skal den udvikling fortsætte, kræver det konstant bevægelse og et skarpt kommercielt fokus, fortæller hun.
Dataforbruget slog rekord hos 3 på valgaftenen25.3.2026 13:12:42 CET | Pressemeddelelse
3 slog datarekord tirsdag aften, da stemmerne fra folketingsvalget skulle tælles op. Med et valg, hvor der på forkant var spået tæt løb, satte streamingen af valget datarekord, da de første exit polls kom.
3 er nu med dig på hele rejsen: Indgår partnerskab med SAS og tager din forbindelse til nye højder20.3.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
3 og SAS udvider nu den digitale frihed for rejsende med et nyt strategisk partnerskab, der giver 3-kunder og EuroBonus-medlemmer adgang til gratis WiFi ombord på SAS-flåden. Partnerskabet udvider den forbundne rejseoplevelse, kunderne kender fra 3LikeHome – nu også i luften.
HR-direktør Peter Kirk Nielsen fejrer 20 år i 32.3.2026 05:32:00 CET | Pressemeddelelse
HR‑direktør i teleselskabet 3, Peter Kirk Nielsen, markerer i marts sit 20‑års jubilæum i virksomheden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum