Danskerne vender tilbage - og planlægger ferien i god tid
25.2.2026 08:30:00 CET | Apollo Rejser | Pressemeddelelse
64,8 procent af danskerne vil helst besøge et sted, de allerede kender, og halvdelen planlægger ferien flere måneder i forvejen. Pris er stadig vigtigst, men oplevelser som lokal kultur og mad har også stor betydning for valget af ferie, viser en ny undersøgelse fra Apollo Rejser.

Danskerne adskiller sig fra mange af deres nordiske naboer ved at foretrække kendte destinationer fremfor at udforske nye steder. Kun en tredjedel ønsker at rejse til et sted, de aldrig har besøgt før, hvilket gør dem til de mest tilbagevendende feriegæster i Norden.
Samtidig er danskerne prisbevidste forbrugere. 69 % oplyser, at prisniveauet er det vigtigste, når de beslutter, hvor sommerferien skal gå hen.
– Danskerne vil gerne være sikre på, at de får en ferie, de er velkendte og trives med, men de planlægger også i god tid for at finde den bedste pris og de rette oplevelser, siger Glenn Bisgaard, salgsdirektør i Apollo Rejser.
Oplevelser og kultur vejer tungest
Når danskerne vælger, hvor ferien skal gå hen, er det oplevelserne, der vejer tungest. Lokal kultur topper listen med 52 procent, men madoplevelser (41,6 procent) og sol og strand (46,7 procent) er også vigtige kriterier.
For mange handler det om mere end blot at finde et sted med godt vejr – de vil smage lokale retter, opleve traditioner og få en autentisk følelse af stedet, de besøger. Samtidig er et bredt aktivitetstilbud vigtigt, når det endelige valg træffes.
– Den moderne ferie handler om både tryghed og oplevelser. Danskerne vil koble af, men samtidig opleve og smage på destinationen. En ferie skal byde på både afslapning og oplevelser, siger Bisgaard.
Planlægger tidligt - med fleksibel længde
50 procent af danskerne planlægger ferien flere måneder i forvejen, og 17,2 procent af disse starter mere end et halvår før afrejse. Når det gælder længden på ferien, foretrækker flest 10 dage (28,2 procent), mens en uge passer for 25 procent og to uger for 21,6 procent.
– Vi er alle forskellige, med forskellige feriebehov. Nogle ønsker en kort og intens pause fra hverdagen, mens andre vil have længere tid til at opleve og udforske rejsemålet. Derfor tilbyder vi også fleksible pakkerejser med rutefly, så vores gæster kan skræddersy ferien præcis efter egne ønsker og vargihed, siger Bisgaard.
Nøgletal fra undersøgelsen
- 64,8 % foretrækker kendte rejsemål
- 35,2 % vil prøve et nyt sted
- 50 % planlægger ferien flere måneder i forvejen
- 17,2 % starter planlægning mere end et halvår før
- 69 % oplyser prisniveau som det vigtigste kriterium ved valg af rejsemål
- 52 % prioriterer lokal kultur ved valg af rejsemål
- 46,7 % prioriterer sol og strand ved valg af rejsemål
- 41,6 % prioriterer madoplevelser ved valg af rejsemål
- 28,2 % foretrækker 10 dages ferie
- 21,6 % foretrækker to ugers ferie
Om undersøgelsen: Undersøgelsen blev gennemført af Inqvita på vegne af Apollo Rejser i januar 2026 og omfattede i alt 4 180 respondenter fra Norden, herunder over 1 000 fra Danmark.
Nøgleord
Kontakter
Glenn Bisgaard
glenn.bisgaard@apollorejser.dkOm Apollo Rejser
Apollo Rejser er en af Nordens førende rejsearrangører med en million rejsende om året. Vi arrangerer traditionelle pakkerejser, træningsrejser, cruise, storbyferier og fleksible pakkerejser, hvor du selv vælger rejsemål, rejselængde og hotel. Sammen med specialrejsearrangørerne Golf Plaisir, Lime Travel og Xtrabel samt træningsresortet Playitas er Apollo en del af DER Tour Nordic AB. Vi arbejder aktivt med bæredygtige rejser og har været Travelife-certificerede siden 2016. Læs mere på Apollorejser.dk.
Følg pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Apollo Rejser
Solorejser i kraftig vækst25.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Apollo Sports oplever rekordstor interesse for sine SOLO-rejser. Det seneste år er salget steget med 30 procent, samtidig med at flere afgange er blevet udsolgt længe før afrejse. Nu imødekommer rejsearrangøren den stigende efterspørgsel med flere afgange i 2027.
Apollo Sports lancerer Shaolin Kung Fu-retreat i Kina20.8.2026 08:49:31 CEST | Pressemeddelelse
Apollo Sports fortsætter med at udvide udbuddet af unikke træningsrejser og lancerer nu et 12-dages Shaolin Kung Fu-retreat i Dengfeng i Kina. Her får deltagerne mulighed for at træne autentisk Shaolin Kung Fu med erfarne mestre – blot få minutter fra det legendariske Shaolintempel.
DERTOUR Group European Travel Trend Report del III: Slow travel og solorejser vinder frem blandt europæiske rejsende19.8.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Europæerne søger i stigende grad ferier, hvor tempoet sænkes, opholdet forlænges, og fokus flyttes fra mange oplevelser til få, men mere mindeværdige øjeblikke. Samtidig er solorejser ved at blive en fast del af europæernes ferievaner. Det viser tredje og sidste del af DERTOUR Groups European Travel Trend Report.
Apollo åbner charterrejser fra Sønderborg Lufthavn19.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren 2027 lancerer Apollo sine første charterrejser fra Sønderborg Lufthavn. Med direkte fly til Kreta og Ioannina får de rejsende adgang til både græske storfavoritter og nye oplevelser i Albanien.
Hver tredje dansker har oplevet eller jagtet kærligheden på ferien17.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien byder ikke kun på sol, strand og lange middage – den skaber også kærlighedshistorier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum