Trendforsker - derfor bruger rekordmange danskere tid på at besøge feriemesser
18.2.2026 07:50:00 CET | SUNWEB GROUP | Pressemeddelelse
Efter COVID, der lukkede landet og alle former for fysiske messer ned, strømmer et rekordstort antal danskere igen til de fysiske feriemesser, bl.a. Nordens største, Ferie for Alle i Herning, der åbner om få dage.

Der kan synes, som lidt af et paradoks i en digitaliseret verden, hvor alle kan gå online og få inspiration til eller booke den næste ferie på to minutter.
Trendforsker og direktør i Lahme Kommunikation, Julia Lahme, siger om tendensen:
- Vi vil alle gerne mødes af mennesker. Vi rejser ikke for at blive mødt af AI-løsninger, men for at møde mennesker og kultur og ikke mindst, vores egne sanser. Så når vi gerne vil deltage i en messe, og bruge kostbar tid på det, så er det fordi, vi søger den virkelige, ægte inspiration.
Det billede genkender man hos en af Danmarks største pakkerejseudbydere, Sunweb, der deltager på messen igen i år.
- Vores personale har simpelthen stamkunder på messen, altså folk der kommer igen år efter år, og ønsker at handle med det samme menneske, som sidste år. Jeg tror, kombinationen af menneskelig kontakt, smagsprøver, konkurrencer, gode tilbud og muligheden for at drømme med alle sanser, lokker folk til, fortæller Jan Lockhart, nordisk chef i Sunweb.
Den store interesse for feriemesserne, afspejler også det faktum, at danskerne rejser mere end nogensinde før. Mange rejser flere gange på et år, på flere forskellige typer af rejser, både alene, med partner, med hele familien og med vennerne.
Sunweb er at finde på Ferie for Alle i Herning hele weekenden på stand M 9846, og Jan Lockhart er til stede på messen fredag.
Nøgleord
Kontakter
Jan LockhartNordisk chef, Sunweb
Tlf:+45 61 20 90 98jan.lockhart@sunwebgroup.comLinks
Om Sunweb
Sunweb i Danmark er en del af Sunweb Group, der opererer på syv internationale markeder – i Holland, Belgien, Danmark, Sverige, Frankrig, Storbritannien og Tyskland.
Sunweb Group er en af de største rejsearrangører i Europa med over en million rejsende på sol og skiferie årligt.
I Danmark har Sunweb eksisteret siden 2010, og er på 15 år vokset til at være en af de største charterarrangører i landet.
I 2023 rejste 168.000 danskere på sol- eller ski-ferie med Sunweb.
SunwebGroup er ejet af kapitalfonden, Triton.
Følg pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Tusindvis af danske børnefamilier leger Vinter-OL i uge syv5.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tusindvis af danske børnefamilier drager afsted på vinterferie i sneen. Rejsearrangøren Sunweb sender i år omkring 5.000 danskere på skiferie i uge 7, og langt størstedelen er familier med børn. Vinterferien falder præcis samtidig med Vinter-OL i Italien fra 6. til 22. februar, og mange familier befinder sig dermed tæt på de discipliner, der præger legene – blot i familiestørrelse og på egne præmisser.
Ny undersøgelse - danskerne lader sig ikke skræmme, men vælger tryghed og ferier tættere på26.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Geopolitisk uro, ekstremt vejr og økonomisk usikkerhed præger i stigende grad verdensbilledet. Alligevel – eller måske netop derfor – prioriterer danskerne i dén grad fortsat at rejse. En ny spørgeundersøgelse lavet af YouGov for Sunweb viser, at tryghed og forudsigelighed er blevet afgørende faktorer, når danskerne planlægger ferie.
Rejseindustrien er under forandring verden over - særlig kombination ændrer måden, vi rejser på12.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vi rejser mere end nogensinde før. Det er et faktum, trods klimakrise, krige og usikkerhed i det geopolitiske landskab. Aldrig har der været flere fly i luftrummet, og flere penge brugt på rejser. Samtidig er måden, vi rejser på ved at ændre sig markant, og det skyldes en helt særlig kombination.
Danskerne elsker deres skiferie - jul i Danmark og nytår i sneen hitter29.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Julen piller de fleste danskere helst ikke ved - dansen om træet, den hjemmelavede andesteg og børnenes ivrige gaveudpakning skal være præcis, som det plejer. Til gengæld er vi mere eksperimenterende, når det kommer til nytår.
Danskerne strømmer til Egyptens kulturskatte efter Dronning Marys besøg18.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vores egen Dronning Mary var med i Cairo da det gigantiske Grand Egyptian Museum - med 13 års forsinkelse - åbnede for offentligheden 1. november. Siden da har interessen for at opleve museet, der blandt andet rummer hele Tutankhamuns samlede gravskat, været enorm blandt danskere på ferie i Egypten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum