Sådan rejser vi i 2026: Europa kalder, og beslutningsfrie ferier er den nye luksus
9.7.2026 07:02:43 CEST | SUNWEB GROUP | Pressemeddelelse
Rejselysten er højere end nogensinde, men måden vi rejser på, og hvortil, forandrer sig. Det viser Mastercards nye Travel Trend Report 2026 og European Travel Commissions seneste overvågning af rejsetendenser.

Tryghed og den bedste kvalitet til en god pris er de vigtigste ingredienser, når vi rejser i 2026. Udviklingen sker på baggrund af den aktuelle geopolitiske situation samt valutaudsving og forskelle i indkomstudviklingen.
- Vi kan bekræfte, at rejselysten i 2026 er på et fortsat meget højt niveau. Hele rejsebranchen mærker desuden, at danskerne – ligesom europæerne generelt – har langt skarpere fokus på de populære sydeuropæiske feriedestinationer, fordi de ønsker trygheden ved at være tæt på hjem, fortæller Jan Lockhart, nordisk chef i Sunweb, der er en af Danmarks største rejserrangører.
Nem og beslutningsfri ferie er den nye luksus
Uro i verden og internationale kriser, senest i Mellemøsten, har fået flere danskere til at revurdere gør-det-selv-ferien.
Når fly bliver aflyst, eller luftrum bliver lukket, kan det være både utrygt, besværligt og dyrt at stå alene med ansvaret. Samtidig ønsker mange ikke længere at bruge timevis på selv at sammenstykke ferien. Den nye luksus er at kunne booke én gang og lade andre klare resten.
- De fleste har nok prøvet at sidde i timevis foran computeren for at booke fly, hotel, bil og oplevelser, når ferien skal planlægges. Men tendensen er nu, at flere ser bekymrings- og beslutningsfrie ferier som en ny form for luksus. Samtidig har flere fået øjnene op for den indbyggede tryghed, der altid følger med, når man køber en pakkerejse hos en rejsearrangør, fordi det er arrangøren, der har ansvaret, hvis noget sker, mener Jan Lockhart.
De mest efterspurgte rejsemål for Sunweb denne sommer er Tyrkiet, Grækenland og Spanien.
Nøgleord
Kontakter
Jan LockhartNordisk chef, Sunweb
Tlf:+45 61 20 90 98jan.lockhart@sunwebgroup.comBilleder
Links
Om Sunweb
Sunweb i Danmark er en del af Sunweb Group, der opererer på syv internationale markeder – i Holland, Belgien, Danmark, Sverige, Frankrig, Storbritannien og Tyskland.
Sunweb Group er en af de største rejsearrangører i Europa med over en million rejsende på sol og skiferie årligt.
I Danmark har Sunweb eksisteret siden 2010, og er på 15 år vokset til at være en af de største charterarrangører i landet.
I 2023 rejste 168.000 danskere på sol- eller ski-ferie med Sunweb.
SunwebGroup er ejet af kapitalfonden, Triton.
Følg pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Farvel til juli-ræset. Flere danskere vælger sommerferie uden for højsæsonen17.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Rejsebranchen kan måske snart stryge begrebet lavsæson. Sommersæsonen breder sig nemlig betragteligt, og det er en tendens, der kun ser ud til at fortsætte.
Skoleferien tæt på udsolgt - ustadigt dansk sommervejr sælger rejser i rekordtempo9.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skybrud og kraftig vind, mikset med køligere temperaturer og lidt sol. Det ustadige sommervejr har ramt Danmark og sat ekstra fut i danskernes indkøb af sommerrejser. Skoleferien er tæt på udsolgt, men der er et par enkelte tricks til at få fat i de sidste rejser.
Danskerne kæmper med at sove - god søvn er blevet den nye luksus på ferien27.5.2026 08:15:19 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne sover for lidt og for dårligt, og de er ikke de eneste - i store dele af verden har både voksne og børn store problemer med at sove nok og godt. God søvn er blevet en efterspurgt luksus, når vi holder ferie.
Her er de billigste solrejser for børnefamilier i skolernes sommerferie4.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er lige nu de fleste børnefamilier lægger planer for, hvor og hvordan de skal holde årets sommerferie. Nogle vælger sommerhus ved den danske kyst, nogle kører på campingferie, mens andre hopper på et fly mod sikker sol og varme. Rejser man lige før skolesommerferien er der, som altid, mange penge at spare:
Hver fjerde går offline på ferien: Mental ro er vigtigere end nogensinde, også når vi rejser på ferie22.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi bliver konstant eksponeret for nyheder om krig, konflikt og uroligheder, uanset hvor vi kigger hen, og behovet for mental ro er større end nogensinde. En spørgeundersøgelse om danskernes ferievaner* viser blandt andet, at hver fjerde vælger at gå offline og begrænse skærmbrug på ferierejsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

