Aarhusianernes bank træder ind i kunstens verden
10.2.2026 08:15:10 CET | Danske Andelskassers Bank A/S | Pressemeddelelse
Andelskassens ambition om at være aarhusianernes bank markeres nu med endnu et stærkt partnerskab. Andelskassen er fra den 1. februar den ene af to hovedpartnere på ARoS.

Siden banken i november 2024 annoncerede flytningen af hovedsædet til Aarhus, er engagementet i byens fællesskaber vokset markant. Nu tager Andelskassen et nyt skridt i samarbejdet med byens kulturliv.
Som hovedpartner lægger Andelskassen navn til foyeren ved indgangen til As Seen Below – The Dome, a Skyspace by James Turrell. Med det bliver banken en central del af ARoS’ nye tilbygning, der – ud over det monumentale Skyspace – også rummer Salling Galleriet.
”Museet er en vigtig kulturinstitution, der samler mennesker omkring gode oplevelser. Vi vil være aarhusianernes bank og bakke op om vigtige fællesskaber, der engagerer aarhusianerne – også inden for kunsten,” lyder det fra Jan Pedersen, administrerende direktør i Andelskassen.
Han fortsætter:
”Jeg er stolt over, at vi nu lægger navn til foyeren ind til James Turrells overvældende Skyspace. Jeg har fået lov at få et sneak peek, og det er et kunstværk, der virkelig fortjener at blive set. Samtidig understreger det, at ARoS hele tiden udvikler sig. Det matcher præcis den måde, vi arbejder på som bank.”
Som led i hovedpartnerskabet med ARoS bliver Andelskassen en del af ARoS Art Club – museets erhvervsnetværk, der samler virksomheder på tværs af brancher med kunsten som omdrejningspunkt.
Partnerskabet løber frem til den 1. februar 2031.
”Vi tror på, at gode relationer skaber værdi, og de kræver tid. Derfor er det helt naturligt for os med en langsigtet aftale,” siger Jan Pedersen.
Hovedpartnerskabet med ARoS er ét af fem strategiske partnerskaber, Andelskassen har indgået, siden banken i november 2024 offentliggjorde, at man vil være aarhusianernes bank.
I 2025 er banken blevet hovedpartner i AGF og Aarhus Håndbold, den største aftager af billetter i Musikhuset Aarhus og partner i Aarhus Teater.
Nøgleord
Kontakter
Maria BuggeKommunikationskonsulentKommunikation
Tlf:87993074mbm@andelskassen.dkBilleder

Om Andelskassen
Andelskassen er en bank med hovedsæde i Aarhus og to formuecentre, et landbrugscenter og 20 rådgivningscentre rundt i landet. I hele organisationen tager vi afsæt i, at vi tror på, at gode relationer skaber værdi. Vi er mennesker, der interesserer os for andre mennesker, og vi insisterer på den tætte, personlige kontakt med vores kunder. Det er sådan, vi finder løsninger, der passer til den enkelte kundes livssituation – og som skaber værdi. Både nu og i fremtiden.

Følg pressemeddelelser fra Danske Andelskassers Bank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Andelskassers Bank A/S
Danske Andelskassers Bank fastholder strategisk fokus i første kvartal 202621.5.2026 08:30:02 CEST | Pressemeddelelse
Danske Andelskassers Bank præsenterer i dag regnskabet for første kvartal 2026. Det viser et resultat før skat på 24,3 mio. kr. og en basisindtjening på 28,5 mio. kr. Et resultat, som afspejler, at banken prioriterer investeringer i eksekveringen af strategien mod 2030.
Jane Ankjær Nielsen tiltræder som ny centerdirektør i Andelskassen Risskov1.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelskassen har ansat Jane Ankjær Nielsen som ny centerdirektør i rådgivningscentret i Risskov. Jane kommer med 35 års erfaring fra den finansielle sektor, og for hende handler god rådgivning ikke kun om produkter og tal, men i høj grad om langvarige relationer.
For Lars Flansmose er tryghed og nærvær afgørende i Andelskassen Sundhed1.5.2026 08:20:23 CEST | Pressemeddelelse
Lars Flansmose er ansat som kundemedarbejder – Erhverv i Andelskassens nye landsdækkende rådgivningscenter Andelskassen Sundhed. Med mange års erfaring fra sundhedssektoren får han en central rolle i at skabe tryghed og sikre en smidig hverdag for klinikejere i samarbejdet med banken.
Andelskassen Sundhed ansætter erhvervskundechef med solidt kendskab til sundhedssektoren1.5.2026 08:18:00 CEST | Pressemeddelelse
Jane Moesgaard Kristoffersen er startet som erhvervskundechef i Andelskassen Sundhed. Hun kommer med stor indsigt i og erfaring med rådgivning af den private sundhedssektor. Omdrejningspunktet i Janes arbejde er, at gode relationer skaber værdi.
Erfaren erhvervsrådgiver styrker Andelskassen Sundhed1.5.2026 08:18:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelskassen udvider og åbner det landsdækkende rådgivningscenter Andelskassen Sundhed 1. maj. Her er Kirsten Nørmark ansat som erhvervsrådgiver, hvor hun sammen med resten af teamet skal sikre nærværende og branchespecifik rådgivning til klinikejere i den private sundhedssektor.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum