Frihed, tid og bæredygtighed - Tømrerlusens vej ud af hamsterhjulet
1.4.2026 09:00:00 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Dennis Nielsen, også kendt som Tømrerlusen, besøger Næstved Bibliotek mandag d. 20. april kl. 19:00 - 21:00. Her fortæller han om, hvordan vi kan leve mere bæredygtigt, uden at miste livskvalitet.

Dennis gik selv fra en arbejdsuge på 60 timer hos Bestseller til bare 18 timer i egen virksomhed, og er blevet en af de tydeligste stemmer for bæredygtighed i både byggeri og i vores liv. Denne aften skal vi høre om, hvordan vi må tænke anderledes, hvis vi vil kunne give en bæredygtig fremtid til de næste generationer.
Der er ingen løftet pegefinger her, men du kan forvente at blive udfordret til at gøre op med vanetænkning, og få en oplevelse der er fyldt med humor, bæredygtighed og inspiration til handling.
Billetter koster 100 kr om bestilles via bibliotekets hjemmeside, naesbib.dk. (Obs: særlige billetter til 25 kr for studerende ved erhvervsuddannelser. Studiekort skal fremvises på aftenen.)
Om Dennis Nielsen
Dennis Nielsen er bedst kendt fra tv-programmet “Vi drukner i rod”, eller hans tre podcasts “Tømrerlusen”, “Kloge hænder” og “Alt i orden”. Han driver også tømrerfirmaet “Gangbart”.
Kontakter
Andreas Lønstrup PoulsenKulturformidler
Tlf:5588 4149alopou@naestved.dkIda Maria Kjærulff OttesenKulturformidler
Tlf:5588 4137imkjot@naestved.dkJens Kryger NielsenBibliotekar
Tlf:55884136jknie@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Workshop i vejrsans på Musik over Præstø Fjord20.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kan du danse med vinden? Korskilde Bibliotek og det kunstneriske fællesskab WunschMachine inviterer til at undersøge vejret gennem bevægelse, fortælling og sansning på dette års 'Musik over Præstø Fjord'-festival lørdag d. 8. august kl. 10:30-12:00.
Mandlige seniorer holder hjernen frisk1.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek starter den 1. september en ny række ”Hold Hjernen Frisk”-aktiviteter, der løber over otte uger. Forløbet henvender sig til mænd i alderen 60+, som er på efterløn eller pension.
Musik mellem myter - prisvindende oversættere gæster Næstved Bibliotek15.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hør om musik og myter, når HICSUM, Herlufsholm International Chamber Music Festival, inviterer til spændende foredrag på Næstved Bibliotek fredag d. 26. juni kl. 15:00 – 16:00.
Kalder alle forfatterspirer11.6.2026 12:46:43 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer børn og unge mellem 12 og 15 år til tre dages skriveskole i sommerferien. Det foregår den 6.-8. juli.
Kunstgruppen Kvisten klar med ny udstilling11.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den lokale kunstnergruppe Kvisten udstiller i X-rummet på Næstved Bibliotek. Du kan opleve værkerne i perioden mandag den 15. juni til fredag den 10. juli.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum