Første spadestik på Jonstrup Skole – Nu begynder udvidelsen
5.2.2026 13:05:40 CET | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Efter mange års ønsker kan Furesø Kommune markere starten på udvidelsen af Jonstrup Skoles faciliteter.

Efter mange års ønsker kan Furesø Kommune markere starten på udvidelsen af Jonstrup Skoles faciliteter. Totalentreprenøren KABI Entreprise A/S er klar til at gå i jorden og påbegynde om- og tilbygningen af Jonstrup Seminarium/Jonstrup Skole, som bliver et moderne og svanemærket byggeri.
For at fejre denne vigtige milepæl inviteres alle familier, naboer og interesserede borgere i Jonstrup til første spadestik.
Det sker torsdag den 19. februar 2026 kl. 12.00
Furesø Kommunes borgmester, Nicolai Bechfeldt, og administrerende direktør i KABI Entreprise A/S, Birger Daurehøj, tager sammen det ceremonielle spadestik. Der vil også være mulighed for at møde politikere fra Børne- og skoleudvalget.
“Det her er en stor dag for Jonstrup. Første spadestik markerer starten på et projekt, der skal styrke hverdagen for både nuværende og kommende generationer af børn i Jonstrup,” siger Nicolai Bechfeldt (V), Furesøs borgmester.
”Vi ved, at mange familier har ventet længe på, at området får en større skole med plads til fællesskab, trivsel og læring tæt på hjemmet. Vi er nået til en vigtig milepæl”, siger Bettina Ugelvig (A), formand for Børn og Skole.
Furesø Kommune anbefaler, at du går eller cykler til arrangementet, hvis det er muligt. Kommer du i bil, kan du parkere ved skolens parkeringsplads eller ved REMA 1000.
Tid og sted
1.spadestik torsdag den 19. februar 2026 kl. 12. Indgangen til byggepladsen sker via Jonstrupvej 288.
Program
12.00 Velkomst og tale ved borgmester Nicolai Bechfeldt
12.20 Første spadestik ved Borgmesteren & KABI Entreprise A/S
12.30 Der serveres lidt lækkert
13.15 Tak for i dag
Kontakter
Nicolai Bechfeldt (V)
Borgmester
Formand for Økonomi og Erhverv
Bettina Ugelvig (A)
Viceborgmester,
Formand for Børn og Skole
Medlem af Økonomi og Erhverv
Medlem af Plan og Byudvikling
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesøs folkeskoler er blandt Danmarks bedste til topkarakterer21.8.2026 11:30:19 CEST | Pressemeddelelse
En ny CEPOS-analyse viser, at Furesøs folkeskoler ligger 5. højeste i Danmark målt på andelen af elever, der opnår et karaktergennemsnit over 10 ved folkeskolens afgangsprøver. Hele 25,2 pct. af eleverne opnåede topkarakterniveau i 2025.
Kursusforløb skal styrke foreningers arbejde med sårbare børn og unge14.8.2026 08:46:06 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange børn står uden for fællesskabet. Men konkrete værktøjer kan gøre det nemmere for foreninger at tage imod børn og unge, der ikke trives. Fra 17. august kan trænere og foreningsbestyrelser derfor tilmelde sig to gratis kurser fra DGI.
Sommertilbud til børn – drop ind til skating, plantetryk og musik27.7.2026 10:24:25 CEST | Pressemeddelelse
Aktivitetslegepladsen i Farum Midtpunkt danner rammen om skating, plantetryk og musikworkshops for børn og unge i sommerferien. Man kan deltage helt uforpligtende og uden tilmelding.
Furesø Byråd enigt om én fælles vision for Furesø de kommende år6.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Byråd indgår politisk aftale om én fælles vision: "Fremtidens Furesø: Udvikling, velfærd og fornyelse". Visionen sætter retning inden for otte centrale temaer.
I Furesø er borgerne klar til at invitere flere ind i fællesskaberne1.7.2026 08:18:34 CEST | Pressemeddelelse
Godt humør og gode samtaler fyldte Caféscenen i Galaksen, da Fællesskabsby Furesø inviterede til en snak om fællesskaber, og hvordan borgere kan hjælpe hinanden ind i sociale netværk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum